Kuinka moni muusikko on sitä mieltä karaoke on perseestä? Karaoke on vienyt monelta muusikolta leivän aamiaispöydästä kun baarit ja ravintolat ovat ryhtyneet käyttämään karaokea illan ohjelmanaan koska se on halpaa. Asiakkaathan esiintyvät ilmaiseksi ja vieläpä maksavat siitä ostamalla kaljaa ym. virvokkeita. Lisäksi suurin osa karaoke vetäjistä on olevinaan jotain suurimpia ja kovimpia muusikoita maanpäällä, vaikka eivät yleensä osaa edes kunnolla käyttää laitteitaan. Kertokaa mielipiteenne karaokesta?
Karaoke "tappaa" elävän musiikin.
helmar
291103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
En usko, että karaoke tappaisi elävän musiikin. Kyllä yleisö haluaa kuulla musiikkia ihan oikeiden ammattimuusikoiden esittämänä eikä kenen tahansa humalaisen riekkumista. On tietysti totta, että karaoke on ravintolanpitäjälle halvempaa ohjelmaa kuin orkesterin palkkaaminen, mutta toisaalta kunnon esiintyjät vetävät paikalle väkeä, joka on valmis maksamaan jopa pienen pääsymaksunkin.
Olen aika hämmästynyt karaoken suuresta suosiosta. Jotkut osaavat toki laulaa hyvinkin, mutta kun useimmilla esiintymishalu on kääntäen verrannollinen esiintymiskykyyn, en käsitä, kuka sitä jaksaa kuunnella paria biisiä pitempään. Itse olen toistaiseksi onnistunut kiertämään karaokeravintolat kaukaa.
Hyvä et oot osittain samaa mieltä. Uskon et moni muuki on meiä kans samaa mieltä ettei humalaisten huutamaa laulua kauaa viitti kuunnella.
Meillä päin ,Porin seudulla, on vaikeeta mennä viikon loppusinbaareihin kaljalle ku joka lähes joka paikas on karaoke. eikä sitä parin kaljan takii viitti mennä "ykkösmestoihin". Kai ihmiset rupee pikku hiljaa kyllästyy ja haluaa oikeita "bändejä". Toivottavasti!
Kyllä näitä rupisia trioja on tullut kuunneltua ihan riittämiin.
Jos orkka kertakaikkiaan on niin surkea, että karaoke tuntuu kovemmalta ja tasokkaammalta jutulta, niin ei se karaoken vika ole. :D
Missä oot kuullu noita rupisia trioja, ja missä semmosta tasokasta karaokea on, ei ainakaan missään normaali pubeissa. Sul on käyny sit hyvä tuuri jos oot kuullu laadukasta karaokea!
Onnittelut siitä!
En suinkaan sanonut kuulleni tasokasta karaokea, mutta olen kuullut surkeita bändejä riittävästi.
Tällaiseen bandiin verrattuna karaoke on hunajaa korville.
Jos lähden ravintolaan tanssimaan, niin ensin varmistan, että siellä soitta tunnettu nimiorkesteri, eikä esim. Olli Kuhta & Hikoilijat.
Tottakai ravintoloitsija suosivat näitä rupisia trioja, ainakin pienemmillä paikkakunnilla ja keskellä viikkoa. Nimi orkka kun maksaa.
Jos yhtyeeltä löytyy soittotaitoa, tyylitajua, esiintymiskykyä, karismaa, niin keikkoja löytyy aivan varmasti, ja yhtenäpäivänä em. ominaisuuksilla varustettu porukka on ns. nimi bändi.
Bändin on myös pystyttävä soittamaan KAIKKI yleisöltä tulevat biisi toivomukset.
Tarkotus oli saada keskustelua aikaan siitä että karaokea on "liikaa" tarjolla. Pubit voisivat antaa välillä ihmisille vaihtelua.
Kyllä kunnon bändeille ja muusikoille töitä riittää karaokesta huolimatta, mut "harrastajabändien" työtilaisuudet ovat kiven alla, vaikka bändit olisi hyviäkin.
Mä itse rakastan karaokea ja jos menee tasokkaaseen paikkaan missä on oikea tunnelma niin ei se mitään kamalaa ole. Ja ketkä porin seudun karaokevetäjät luulevat liikoja itsestään? No ainakin pub 19 karaokevetäjä on ihan p*******ä mutta suurin osa on loistotyyppejä! Eikä karaoke tapa elävää musiikkia. Tässä on vain minun mielipiteeni sinulle "helmar".
Onhan se karaoke joskus kivaa, mutta liika on liikaa jos ei anneta vaihtoehtoja. No ehkä se ei tapa elävää musiikkia, mutta vähentää hommia muusikoilta ainakin välillisesti. Taidat tietää ne mulkuimmat vetäjät, en rupee tässä nimii luettelee. Mut yleensä "vanhat" muusikot on parhaita vetäjiä. Nämä ei "muusikot" ovat kovia arvostelemaan laulajia.
Ammattilaisille riittää aina kysyntää, ongelma se voi olla aloitteleville muusikoille, jotka soittavat halvalla ja missä vaan.
Harrastelijoita ja alottelijoita se haittaa. Itse muistan noin 10v:n takaa ku itse alottelin ammattimuusikon uraa ja karaokea ei ollu näin paljo ku nykyään, niin sitä sai soitella 3-5 iltaa viikossa niissä pubeissa mis o nykyään karaoke. Jossain vaiheessa sit tuli siirryttyä toisille "areenoille" joihin karaoke ei vaikuta.
Kirjotanki ny lähinnä nuorten ja aloittelevien bändien puolesta!
Mutta ne jotka haluaa ja osaa laulaa niin heille nämä karaokepaikat ovat loistavia!!!
Kaikilla kun ei ole mahdollisuutta perustaa tai saati sitten päästä mukaan bändiin vaikka haluaisikin. Nämä käyvät hakemassa sen esiintymisen tunteen pubeista. Minulla esim. ei ole mahdollisuutta päästä varmaankaan bändiin mukaan vaikka osaan soittaa ja laulaa!!!
P.S. HYVÄ KESKUSTELUNAIHE SILTIKIN!! =)
No enpä tiiä saako siitä karaokesta mitään vietin tyydytystä,ei ainakaan ne ketkä ei ees muista laulaneensa.
Toisaalta innokkaimmat laulajat saattasvat jopa olla oikeella keikalla samassa pubissa missä muuten käyvät karaokessa, jos ei olis karaokea.
Mistäs tiedät ettei sul oo mahdollisuutta?
Ei mulla ole sellasia kavereita ketkä lähtis mukaan sellaseen bändiin mikä soittaa tanssimusiikkia eikä niissä oikein ole tällasia soittajatyyppejä..Mutta kun rupee miettimään niin karaoke on periaatteessa vähän vaativampaa kun bändin kanssa lauleskelu kun karaokehan ei anna mitään anteeksi!!Mutta tottakai se olis hauskempaa kun sais taustalle ihan "elävää musiikkia".Mutta kyllä mä selvinpäin laulan että en ota mitään karmeita kännejä ennen kuin otan mikin kauniiseen käteen!! =) Ja mä olen oikeestaan aika ylpeä siitä ettei tarvitse olla pää sekaisin ennen kuin sitä uskaltaa astua sinne "estradille"!
Vastaile!!! =)
No ei kai se karaoke ny periaatteessa vaativampaa oo ku bändin kans laulelu. Bändiltä odotetaan yleensä aika paljon. Onhan karaokessa kuitenki paikotellen lauluapua taustoissa.Usein kuitenki on niin laulaja on hirveessä kännissä. Missä käyt yleensä laulamassa?
Kumpaa sukupuolta oot, meinaan et jos todella haluut bändiin, naislaulajista on puutetta. Taisit joskus kysellä Jylhästä jotain, tunneks sä sen?
Voit vastailla jos viittit!
Muutaman kerran olen käyny harjavallassa ja yleensä nyt kaupungilla..Ja olen nainen.En mä Ninaa sillai tunne mut tiedän.
Sä olet varmaan sit mies?Etkä varmaankaan käy laulaa karaokea...!
Mutta toivottelen hyvät Joulut ja uudet vuodet!!
Pääsen koneelle vasta Joulun jälkeen, että jatketaan silloin!
Kyllä se karaoke on vaativampaa. Live orkesteri seuraa aina solistia, mutta karaokessa orkka ei voi pelastaa tilannetta, jos solisti vaikapa menee tempossa edelle.
Ei se nyt ihan noinkaan mene. Kyllä solistin on aina seurattava bändiä. Karaokessa on tempossa pysymiseen apua näytöllä vierivästä tekstistä, sitä ei bändissä ole. Miksköhän suurin osa "karaoketähdistä" ei pysy oikeen bändin mukana? Eli kumpi nyt sit on helpompaa, ei bändikään voi seurata laulajaa joka ei laula oikeessa "taimissa"! Ei se nyt niin vaativaa ole!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mitenkähän se bändi antaa anteeksi? Siis jos ei älyä lähteä laulamaan , ottaa jokin instrumentti soolon, niinkö? Luuletko, ettei sitä mokaa huomata.
Toisaalta eivät virtaa tekstit kohdallaan edessä, joten kappaleet on osattava, eikä melkein. Kun vedät 50-60 piisiä peräkkäin ilman tekstejä oikea-aikaisesti, on se eri asia kuin muutama karaokepiisi tuopposen ääressä.
Kännäämisestä sen verran, että useimmilla korva alkaa pettää, jos ottaa parikin paukkua. Siksikin orkesterimme solisti esiintyy vain vesiselvänä.
Siksi myös loppuillasta karaoke on karmeaa kuultavaa.
Selvänä tietysti, niinku pitääki. Jumala armahtaa, bändi ei!
Kun ammattilaiset tekevät musiikkia niin orkesteri seuraa aina solistia, toistan a-i-n-a.
Jos on kyseessä vaikka iso viihdeorkesteri niin bändin kapelimestari seuraa solistia ja pitää orkesterin oikeassa tempossa.
Tietysti, jos bändillä itsellään on ongelmia pysyä tempossa niin se helposti luetaan solistin mokaksi, vaikka näin ei olisikaan.
Siis orkesteri seuraa aina solistia.
Kaikki edellämainitusta poikkeava on amatöörimäistä puuhastelua.
Ainoa mistä karaokessa voi seurata tempoa on musiikki itse, ei tekstitys, koska tekstitys päivittyy noin tahdin eteen.
Kai kapellimestari määrää tahdin ja kaikki "elää" sen mukaan, kyllä solistin pitäs seurata ainakin tempon suhteen bändiä. Mitä siitä tulee jos solisti vetää eri tempossa mitä kappale on laskettu käyntiin.
Tosin on olemassa sellasia tähtiartisteja joitten rytmitaju on päin vittua ja niitten jakopää on myös sekasin ja niitä on pakko seurata.
Jouluja vaan sullekkin. Oon joskus laulanu karaokea, en tiedä oliks se ees hauskaa laulaa. Must tuntuu et noi vetäjät on bälillä ihan pihalla niitten kamojensa kans, ja sit jotkut selvästi hakee paremmat säädot omille tutuilleen ku muille!
Missä on Porin paras karaoke? Entäs Ulvilan?
See You Here!
Sä sanoit että olet ollu Ninan kanssa joskus samassa bändissä vai? Ei sattunut Galaxy olemaan? Tuli vaan mieleen.
Vastaile kun eksyt tänne...
Miten niin Galaxy, oon voinu silti olla tossakin mukana, Quuppa siin ainaki oli ja joitain muita...? Tunneks jonkun siitä tai jostain muusta Ninan bändistä? Voipi kuule olla et me tunnetaan? Voisin antaa jonku muunosotteen et voidaan keskustella,kiinnostaako?
Ai minkä osoitteen? Kyl voitas keskustella mut en mä kyl usko et tunnetaan.. Mikä sun nimi on jos saa kysyä? En tiedä sitä bändiä kun yhden tutun kautta.
Kenen tutun? Tarkotin siis et voin antaa sul osotteen(e-Mail)johon voit lähettää oman sähköpostiosottees,jos haluut jatkaa keskustelua. En tii ä ittekkään aina kuka oon mut voi sen kyl sit joskus paljastaa!
Joo anna vaan.Voitko antaa sen tässä?Mulla ei muuten pidä se -78 sitten paikkaansa.. =)
täss ois semmonen minkä kautta voin lähettää sulle oikeen osoitteeni: [email protected]. Ku oot vastannu saat oikeen osotteeni, siis sellasen jota käytän aina.