Meillä asennettiin n. 10-15 v. sitten Pate sisäpiippu ja tänä keväänä nuohouksen yhteydessä havaittiin pari ämpärillistä vermikuliittia kattilan tuhkaluukussa. Ilmeisesti alakaulus on repsahtanut. Onkohan kokemuksia tällaisen korjaamisesta, erityisesti purkamatta hormia alapäästään? Ilmeisesti ei ole syytä jättää tekemättä.
Vermikuliitit karkaavat
Arska
1549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itsellä ei ole kokemusta purkamiseta ( korjaamisesta ).
Korjaa ihmeessä!
Mutta sinun tapauksessa asentamista ei ole varmaankaan suoritettu asianmukaisesti.
Olisiko alapään villa/betonitiivistys jäänyt tekemättä?
Jos näin on! valuttaisin loputkin pyöreät "vermut" hormin pohjalle, ja nostaisin Paten ylös piipun nokasta, voi olla tiukka nostettava harusten takia, mutta edestakaisella liikkeellä harukset ehkä antaa periksi eli uusiksi menee.
Ja nyt aloittaisin homman esittämälläni tavalla kuvasarja seuraa alempana, huom! kätevä pihtityökalu putken paikallaan pitoa varten, itse käytin köyttä hirttosilmukalla.
Itse asennuksen tehden käytin maalaisjärkeä, ensin tulenkestävää villaa, ja
tiputin kuvan esittämällä tavalla sopivan notkeata laastia varovasti alapään tiivistykseksi.
Ei tiputa "vermua" ei myöskään vettä!
Sisäpiipun asentajat!
Mutta jos tästä olisi jotain vinkkiä asiaasi, olen itse asentanut haponkestävän 100 mm sisäpiipun öljykeskuslämmitys piippuun seuraavasti:
Otin kattilan liekinohjainlevyt pois, tuli suora näköyhteys savupiippuun, savusolan lähtö on takaa.
Tämän jälkeen hain riittävän pitkän riman, jonka alapäähän löin neljän tuuman naulan laskin riman ( naulan kiinni ) kattilan savusolan ja savuhormin aukon yläosaan.
Ja tästä mittaus ( josta miinus noin puoli metriä ylöspäin ) ja noin 40-60 cm savupiipun nokan yläpuolelle ( piipunhattu ) jonka yli vielä noin 10-20 cm.
Ostin paikallisesta LVI liikkeestä haponkestävää 100 mm putkea, muistaakseni 3-4 metriä, sekä yläpäähän sopivan kauluksen, että alapäähän sopivan tiivistekauluksen jonka harukset meni alaspäin laskettaessa myötäkarvaan ja ylöspäin nostettaessa lukitsi putken, ja kaulukset pistehitsasin haponkestävällä puikolla
Putken paikalleen asennuksen ja lukituksen jälkeen painelin vähän tulenkestävää villaa ja pudottelin puoli ämpärillistä laastia alapäähän ja sen jälkeen laitoin sitä vermikuliittiä noin 30-40 lt sekä yläpäähän laastia ja päälle ostamani tiukka kaulus, joka estää veden pääsyn putken juureen.
Vuonna 1998 hintaa en enää tarkkaan muista, mutta olihan tämä putki silloinkin kallista, kokonaishinta tarvikkeilla noin 600 mk ( 100 € ).
Hyvin on toiminut vanhalla ja nyt uudella kattilalla, ei ole itkenyt vettä!
http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/seurantakohteet/fortumseuranta/1804fortum.htm