Kyselisin heiltä, jotka ovat avoimessa opisketuaan päässee okl:ään. Kuinka paljon olette pystyneet nopeuttamaan opintojanne? Itselläni on suoritettuna kasvatustieteestä perus ja aineopinnot ja erkasta perusopinnot, ja tähtäimessä olisi valmistua maisteriksi kolmessa vuodessa. Mitä mieltä olette, onko ollenkaan realistinen tavoite? Töitä on tehty koulusa jo 6 vuotta, joten päätavoite on pästä takaisin töihin niin pian uin mahdollista.
OKL ja opintojen nopeutus
Elz
4549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
no moi no tota en osaa sanoo mitää sori
Aika paljolti riippuu yliopistosta ja heidän mahdollisuuksistaan joustaa nopeuttajan kohdalla. Kun opinnot on suunniteltu suoritettavaksi tietyssä ajassa, on vaikeampi yrittää soveltaa niitä yhden (luultavasti monia samassa tilanteessa kuitenkin) kohdalle.
Osa opinnoista vaatii tietyn järjestyksen jossa ne voi suorittaa ja siinä voi tulla ongelmia. Pienemmissä yliopistoissa ei välttämättä pystytä rakentamaan sinulle sellaista opintosuunnitelmaa kuin minkä haluat. Isommissa yliopistoissa et välttämättä mahdu kaikille kursseille, joille haluat.
On tuo mahdollista, mutta kuinka todennäköistä, siihen on vaikeampi vastata. Varsinkin nyt kun opinnot on uudessa systeemissä suunniteltu jaettavaksi peräti 5 vuodelle, voi olla vaikea supistaa siitä 2 vuotta pois.
Ja omasta kokemuksesta voin sanoa sen verran, että vaikka olisin voinut (ainakin yrittää) nopeuttaa opintoja kasv.tiet. ja erkkapedan appron suorittaneena, ei se käytännössä oikein toiminut. Ylempien vuosikurssien kurssit olivat päällekkäin niiden harvojen oman vuosikurssin pakollisten kurssien kanssa ensimmäisinä vuosina. Kolmantena ja neljäntenä vuonna huomasin jo olevani opinnoissa samassa tahdissa muiden kanssa. Systeemi ikäänkuin söi pois "etumatkan", joka minulla oli. Ja toisaalta vaikutin siihen itsekin, kun kolmantena vuonna liitin erkkapedan tutkintoon sivuaineeksi, mutta valitsin vielä sen lisäksi kaksi sivuainetta (vaikka yksi olisi riittänyt).
Opintoneuvojan kanssa kannattaa sitten mennä juttusille piakkoin opiskelun alkamisen jälkeen. Alkuhässäkän jälkeen voit varmasti mennä rauhassa keskustelemaan tilanteestasi.
..tuota vähän pelkäsinkin, että käytäntö on se, ettei siitä kauheasti voi joustaa. Turun Yliopisto on kyseessä. Mutta toivotaan nyt, että onnistuisi edes vähän...
hommahan on niin että sun täytyy täydentää sekä kasvatustieteen perus,- että aineopintoja pedagogisilla opinnoilla. Erkan saat suoraan sivuaineeksi. Suoraa hyötyä olis kieliopintojen suorittamisella etukäteen. Ne saa suoraan korvattua sekä toisen sivuaineen saisit vielä suoraan korvattua jos jonkun aineen perusopinnot olisit suorittanut.
Kauheesti ei tosiaankaan voi nopeuttaa ja ainakin Jyväskylässä "nopeuttajiin" suhtaudutaan luvalla sanoen HIEMAN nihkeästi!!!!