Koira hyppii sohvilla

Jos olen kotona koira ei vahingossakaan tule sohvalle, koska sillä ei ole lupaa mennä siihen. Kuitenkin kun koira jää yksin niin sohvalla on hypitti, sohvaa revitty ja purtu ja tyynyjä räävitty. Miksi koira tekee näin? Yksin ollessaan kotona koiralla kuitenkin virikkeinä luita, omia leluja ym.
3259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...että koiralle riittää "virikkeeksi" jotku luut ja lelut!
Taitaa koirapolo joutua viettämään suurimman osan päivästä ihan yksin!

Äänestä
  • todella kannustavaa keskustelua. Ei voi kuin ihmetellä, miten hanakasti tuomitsette toiset huonoiksi ihmisiksi / koiranomistajaksi rivien välistä olemattomia höpöjä lukemalla. Kyllä "koirapolo" osaa olla tuhoamatta ja hajottamatta mitään helposti 7-8 tuntia 5 päivänä viikossa, jos se on siihen opetettu. Lauman pomona ihmisellä kun on oikeus olla pois kotoa pyytelemättä sitä koiralta anteeksi.

    Alkuperäiselle kirjoittajalle: minkä ikäinen/rotuinen koira on? Olisiko sinulla mahdollisuutta sulkea koira asuntoon siten, että se ei pääse sohvaan käsiksi? Vai tuhoaako se muutakin? Onko tuhovimma alkanut vasta vai jatkunut jo pidempään? Yksi kikka koiran pitämiseen pois sohvalta on kasata sohvalle tavaraa (tuoleja jne).

    Äänestä

Ja hieman asiallisemmalla tavalla edellisen kirjoittama pointti.

Eli huolehdithan siitä että koiraa motivoidaan ja se saa käyttää päätään jotta ei sitten yksin ollessa se ole täynnä energiaa ja turhautumiseensa sitten tekee sohvalla tuhoja.

Toinen vaihtoehto on tietenki myös se että koiraa ahdistaa kun sinä lähdet ja se tuhoaa sen vuoksi sohvaa jossa on sinun hajusi.

Kun ei tunne koiraa niin vaikea sanoa.
Mutta ihan rehellisesti tarkastele nyt asiaa ja mieti annatko koirallesi tarpeeksi puuhaa???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Önska kirjoitti:

Jos olen kotona koira ei vahingossakaan tule sohvalle, koska sillä ei ole lupaa mennä siihen. Kuitenkin kun koira jää yksin niin sohvalla on hypitti, sohvaa revitty ja purtu ja tyynyjä räävitty. Miksi koira tekee näin? Yksin ollessaan kotona koiralla kuitenkin virikkeinä luita, omia leluja ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu