te, kenellä istukka

kiinnostaisi tietää onko muilla samanlaisia kokemuksia, vai olenko vaan hysteerinen...

kun esikoista odottaessani istukka oli takaseinässä ja tunsin silloin ekan kerran kaverin liikkeet n. vko 16-17 ja poitsu riehui niin kovin jo viikolla 20 että isänsäkin tunsi ne masun päälle.

no nyt toinen on tulossa, viikko 20 menossa ja istukka on täysin etuseinässä. nyt vaan pelottaa ettei kaikki olekaan kunnossa. =/ mielestäni tämä asukas liikkuu todella vähän, mitään kunnon potkasuja en ole havainnut vielä lainkaan, samanlaisia hentoja sipaisuja ja tuuppaisuja harvakseltaan kuin vko 15 jolloin ne huomasin ekan kerran.

kysynkin teiltä muilta joilla istukka myös edessä, et ootteko huomanneet sen vaikuttavan liikkeiden voimakkuuteen/huomaamiseen? mietin vaan että voisiko tuo liikkeiden hentoinen tuntuma johtua tuosta että istukka on tavallaan "pehmikkeenä" välissä, vai olisiko sittenkin syytä juosta pikimmiten yksityiselle. rakenneultrakin olisi tuossa kyllä parin viikon päästä.

voi kuulostaa teistä ihan tyhmälle nämä pähkäilyt, mutta itseä pelottaa niin pirusti varsinkin, kun koko alkuraskauden on ollut ongelmia istukan kanssa kun on vuodellut ja onneton söin vielä ihan ekoilla viikoilla sellaisia antibioottejakin joita ei olisi saanut syödä... kun en vaan tiennyt että raskaus olisi edes mahdollinen =/
2015020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

mulla oli istukka etuseinämässä, ja tunsin ensimmäisen liikkeenkin vasta viikolla 18. niitä kovia potkuja tunsin muistaakseni aika paljon myöhemmin, pitkään tuntui vain pieniä tönäisyjä harvakseltaan. kävin itse muista syistä raskauden aikana äitiyspolilla tosi usein, ja siellä ainakin kaikki kätilöt ja lääkärit sanoivat, että istukan sijainti noin tosiaan vaimentaa niitä potkuja ja liikkeitä. liikkeet näkyivät kunnolla mahan päältä vasta ihan loppuvaiheessa. eli näin mulla, en usko että sielläkään mitään hätiä on. =)

Äänestä
  • et se tosiaan voi johtua vaan siitä istukan sijainnista. ehkä uskallan odotella sitä rakenneultraa ihan rauhassa.

    mietityttää vaan, eikä ehkä vähiten siksi et viime vuonna hyvä ystäväni sai vauvan, jolla todettiin harvinainen lihas/nivel/jänne -sairaus joka aiheuttaa sen ettei vauva kykene käyttämään juurikaan käsiään tai jalkojaan... ja hän silloin odottaessaan sanoi useankin kerran et kovin on rauhallinen kaveri tulossa kun ei isäkään oo tuntenu mitään liikkeitä vaikka oli synnytyskin ihan lähellä.

    no, onneksi nuo on kuitenkin harvinaisia. toivotaan et kaikki sujuu hyvin.

    Äänestä

kumman sait kun oli istukka takaseinässä??arvailen että sait pojan,ja ny ton tyttö tulossa.??vai menikö väärin,,asia ei tähän kuulunut mut kysyn vaa?

Äänestä
  • eikä tietoa kumpi on nykyinen asukki... mut ainakin on aivan erilainen odottaa kuin esikoinen. kaikki mielihalutkin on aivan erit. esim. poitsusta himoitsin hulluna salmiakkia läpi raskauden. nyt se lähinnä etoo ja suurinta himoani on, uskokaa tai älkää, rasvaton piimä!! =D

    alkuperäinen

    Äänestä

  • tuli =) kirjoitti:

    eikä tietoa kumpi on nykyinen asukki... mut ainakin on aivan erilainen odottaa kuin esikoinen. kaikki mielihalutkin on aivan erit. esim. poitsusta himoitsin hulluna salmiakkia läpi raskauden. nyt se lähinnä etoo ja suurinta himoani on, uskokaa tai älkää, rasvaton piimä!! =D

    alkuperäinen

    luulen että ny todotat tyttöä,,,veikkaan sulle tyttöä..itelläni on nyt istukka takaseinässä ja luulen et tää on poika..=)

    Äänestä

  • sama kirjoitti:

    luulen että ny todotat tyttöä,,,veikkaan sulle tyttöä..itelläni on nyt istukka takaseinässä ja luulen et tää on poika..=)

    Eipä siitä istukan paikasta voi mitään päätellä tulokkaan sukupuolesta. Mulla on edellisissä raskauksissa ollut istukka takaseinässä ja lapsia on tyttö ja poika. Nyt on edessä enkä tiedä mitä tulee, pääasia että on terve.

    Äänestä

Mulla ei tosin ole vertailukohteita omalta kohdaltani muihin raskauksiin :/

Mutta mitä olen muitten tekstejä lukenut liikkeistä, niin oma vauva tuntuu olevan tosi rauhallinen kaveri tai sitten vaikuttaa just se, etten ole tuntenut liikkeitä samaan malliin. Ikinä ei ole tuntunut mitään riehumista :D Silloin tällöin se vähän aktiivisemmin siellä tuntuu jumppailevan. Esim. tuohon vatsaan etupuolelle ei ole tainnut tulla ikinä potkuja, mitä vasta nyt ylävatsaan, kun vauva on kääntynyt. rv32 3

Äänestä

Heippa!

Mulla oli toisen lapsen kohdalla vähän niinkuin sama juttu. Istukka etuseinämässä ja loppu raskaudesta ravasin äippäpolilla jo varmaankin kiusaksi asti. Itse kun en vaan tuntenut liikkeitä! mutta kun laitettiin anturit kiinni niin kyllä piirtyi hienoja muksautuksia!
Ja toki se on kiinni lapsen omasta tempperamentistakin, mutta mulla oli tälläinen kokemus.
Ja nyt kun kolmatta odottelen niin istukka on takaseinämässä ja tunnen huomattavasti helpommin liikkeetkon. vaikka on tuohon masun päällekkin jo kerennyt kertymään pikkusen tota "ylimäärästä"
mutta varmaan paras neuvo sulle on että ole tai siis yritä vain olla rauhassa ja rauhallinen ja NAUTTIA odotusajastasi, vaavi aistii tuntemuksesi ja onkin hyvä olla stressaamatta! =)

Mutta kuitenkin, onnea odotukseen =)

Äänestä
  • koitan ottaa ihan iisisti. niin iisisti kun villin 3,5 vuotiaan pojan kanssa voi =))

    Äänestä

Mulla kans on istukka etuseinämässä. Liikkeitä olen varmuudella tuntenu 19 rv:lta eteenpäin ja yhä edelleen ne ovat ns.epäsäännöllisiä ja vaimeita. Eikä tosiaankaan vatsan päältä voisi kuvitellakaan tuntevansa vielä mitään :)
Ihan samanlaisia huolenaiheita mullakin oli, että onkohan kaikki kunnossa, kun en tunne mitää sarjapotkuja, eikä isukki tunne eikä näe mitään myllerryksiä. Etenkin kun sai useasta paikasta lukea, että toisilla tuntuu. Eilen kuitenkin näin ultrasta, että kyllä toisella siellä jalat ja kädet pelaa ja muutenkin liikkuvaa sorttia oli, mut en vaan itse niitä niin herkästi tunne:)

Äänestä
  • tällä hetkellä mennään rv:llä 21 4

    Äänestä

esikoista odottaessa istukka etuseinässä ja tunsin ne "kunnolliset" liikkeet vasta jotain viikolla 22 , sitä ennen oli vain niitä silloin tällöin vaimeita olevia jotka eivät ulospäin näkyneet. Sitten kun liikkeet alkoivat kunnolla tuntumaan niin tuntuivatkin sitten kunnolla, oli meinaa aika eläväinen kaveri jo mahassa, yhtä vilkas oli poika synnyttyäänkin;) nyt on istukka mulla takaseinässä ja olen liikkeet tuntenut jo paljon aikaisemmin, jotain tuolta 16-17 viikolta asti, nyt viikkoja kohta 22. Luulen että sullakin vain se istukka vaimentaa niitä potkuja ja liikkeitä:D joten ole huoleti ja odota rauhallisin mielin rakenneultraa...

Äänestä

...aloin tuntea masumukelon liikkeitä varmuudella vasta viikoilla 20-21 johtuen istukasta etuseinämässä. Edelleenkin tunnen potkut voimaakkaammin vatsan sivuilla, mutta kyllä jo alkaa välillä niin kovia potkuja olemaan, että tuntuvat päällekinpäin istukasta huolimatta... :)

Rv 27 (26 5)

Äänestä

minullakin, eli ekasta istukka takaseinässä ja liikkeet tuntui aikaisin ja todella voimakkaina. Toisessa raskaudessa istukka etuseinässä ja ekat liikkeet tunsin vasta rv20 vaikka toista odotin ja tosi hissukseen tuntui maha-asukki silloin olevan. Kävin muutaman kerran polilla asian takia ja aina oli kaikki ok. Muutes poikia molemmat, ei taida istukan paikka vaikuttaa sukupuoleen... ja nykyään tämä kuopus 4v pojan viikari todella tempparamenttinen kaveri toisin kun aikanaan masussa kölliessä...

Äänestä

samoja kokemuksia kuin teillä muillakin..Istukka etuseinämässä alhaalla ja ensimmäiset liikkeet tunsin rv17. Alkuun vain epäillyksiä, mutta varmistui rv18. Ensimmäistä odotan. Rv.21 alkoi tummanruskea paksu vuoto, jota on tullut päivittäin pieni määrä. Kävin lääkärissä ja äitipolilla asian takia, mutta huolta ei ole mikäli vuoto ei muutu runsaammaksi tai ihan kirkkaaksi verivuodoksi. Ilmeisesti istukka on vain jossain vaiheessa vuotanut ja nyt vuoto tulee pikkuhiljaa pois. Käskivät kuitenkin olla hissukseen, ei raskaita nostoja, hyppyjä, rehkimistä..jne.. Potkut tuntuu nyt jo päivittäin ja selkeästi, mutta yleensä vain vatsan sivuilla, melkein kyljissä, alavatsalla tunnen vain hentoja nykäyksiä, mutta vatsan sivuille kyllä tupsahtelee jo sellaisia potkuja että tuntuvat ja näkyvät päällekin päin.

Mukavaa odotusaikaa teille kaikille!

Äänestä
  • ..unohdin mainita että nyt viikkoja 23..

    Äänestä

Mulla istukka kans edes...ja niin edes et on kohdunkaulan edes!Eli lapsi ei ehkä pääse laskeutuun synnytyskanavaan lainkaan...mulla oli rv.16 pientä vuotoa joka onneks loppu levolla.Nytki on vuotovaara kait suurempi ku muuten olis rv.34.Ja toivoa täytyy ettei lapsi saa päähänsä lähtee syntyy ennen aikojaan!Onko kellään vastaavaa kokemusta?Liikkeet tunsin suht "myöhään",ja nytki ne tuntuu vallan alavatsas tai kyljis.Mut napero joutuuki olee siel etuviistos tai vaakatasos,ku ei raukka pääse "oikeaan asentoon".Aiemmin mul on täs vaihees rv.34 vatsa ollu todella ylhäällä ja laskeutunu vast vähä enne n synnytystä,mut nyt vatta jopa pelottavan alhaalla.Oottelen kyl jo viidettä,et olisko "mestat venyny"?;o)

Äänestä

liikkeet tuntuvat rauhallisilta vaikka nyt jo tuntuvatkin hyvin (rv 25 lopuillaan) mutta aluksi mietin onko kaikki hyvin. :) Istukka edessä vaimentaa aika paljon ilmeisesti. :)

Äänestä

se vaimentaa potkuja selvästi. Minulla istukka etuseinämässä ja kunnon potkuja alkoi tuntua vasta 22 viikon jälkeen. Minulle ainakin kätilö sanoi että istukka edessä heikentää potkujen tuntemista.

Äänestä

varmaan viikolle 24 ennen kuin aloin liikkeitä tuntemaan, aikaisemmin ehkä muutaman sipaisun... Viikon 30 paikkeilla alkoi ihan kunnolla liikkua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etuseinämässä kirjoitti:

kiinnostaisi tietää onko muilla samanlaisia kokemuksia, vai olenko vaan hysteerinen...

kun esikoista odottaessani istukka oli takaseinässä ja tunsin silloin ekan kerran kaverin liikkeet n. vko 16-17 ja poitsu riehui niin kovin jo viikolla 20 että isänsäkin tunsi ne masun päälle.

no nyt toinen on tulossa, viikko 20 menossa ja istukka on täysin etuseinässä. nyt vaan pelottaa ettei kaikki olekaan kunnossa. =/ mielestäni tämä asukas liikkuu todella vähän, mitään kunnon potkasuja en ole havainnut vielä lainkaan, samanlaisia hentoja sipaisuja ja tuuppaisuja harvakseltaan kuin vko 15 jolloin ne huomasin ekan kerran.

kysynkin teiltä muilta joilla istukka myös edessä, et ootteko huomanneet sen vaikuttavan liikkeiden voimakkuuteen/huomaamiseen? mietin vaan että voisiko tuo liikkeiden hentoinen tuntuma johtua tuosta että istukka on tavallaan "pehmikkeenä" välissä, vai olisiko sittenkin syytä juosta pikimmiten yksityiselle. rakenneultrakin olisi tuossa kyllä parin viikon päästä.

voi kuulostaa teistä ihan tyhmälle nämä pähkäilyt, mutta itseä pelottaa niin pirusti varsinkin, kun koko alkuraskauden on ollut ongelmia istukan kanssa kun on vuodellut ja onneton söin vielä ihan ekoilla viikoilla sellaisia antibioottejakin joita ei olisi saanut syödä... kun en vaan tiennyt että raskaus olisi edes mahdollinen =/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu