eli.. paljon teillä on ollut kohdunsuu avoinna synnärille mennessä? itsellä oli lekurilla käydessä 1cm auki ja kanavaa 2cm jäljellä,ja sanoi että voi nopeuttaa synnytystä kun paikat näin valmiit jo nyt. onko toiveajattelua?
kohdunsuun tilanne
nopeuttaako
31076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
samanlainen tilanne käynnistystä aloitellessa. Luulisin, että sillä oli vaikutusta, koska synnytys käynnistyi samana päivänä ja meni aika nopeasti ohi..
Mulla oli kohdunsuu auki pariviikkoa sitten kahdelle sormelle eli n. 2cm. Kohdunkaula 2cm, lääkäri sano että voi syntyä millon vaan, mutta eipä ole vieläkään syntynyt. Eli koitahan jaksaa vielä odotella...tietenkin kaikki on yksilöllistä!
aikoinani muistaakseni tiistaina tai keskiviikkona lääkärissä, sanoi että lyhentynyt ja pehmentynyt mutta kiinni. Torstaina alkoikin supistukset ja seuraavana yönä olikin vauva kainalossa. Oli kivuliasta kun kaikki tapahtui niin nopeaa.