vaivata...onko miuilla niin että kun muutaman päivän toimimatta niin sitten kun toimii niin tulee pientä vatsakipua..? Pitäiskö ola huolissaan? Ei meinaa vatsa toimia vaikka kuinka söisi laktuloosivalmistetta sekä luumu pilttiä..olisko vielä jotain hyvää neuvoa?
meinaa
kova vatsa
7471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
löytyy luumunektaria, kokeile sitä.
Merkki taisi olla Marli ja ihan nimellä luumunektari.
http://www.marli.fi/tuotepankki/db.php?action=etsi&mh=5&id=33&nimikeryhman_nimi=Marli sk-tuotteet&
Minulla myös vaivannut ruuansulatusvaivat koko raskauden ajan, suurimman osan ajasta maha on kovana. Olen kokeillut lääkettä (duphalac) ja erilaisia ruokavalioita. Ei auta oikein mikään. Harmillinen sivuoire on se, että kun suolisto ei pelaa, tulee myös mahakipuja. Tänään taas ollut mahakipuja, kun ilmas möytyää suolistosta ja vatsa turvoksissa. Välillä olen asiasta huolissani, mutta kun lääkärit eivät ole kivuista mitään sanoneet, niin olen jo "tyytynyt osaani".
Olisi yleensäkin kiva tietää, millaisia tuntemuksia mahassa kuuluu raskauden aikana olla? Onko muilla esim. lähes päivittäin nipistelyä ja pientä vihlomista (ei tee kipeää) munasarjojen alueella ja nivusissa?
vatsantoimimattomuus ongelmana. Mitkään "tavalliset" tuotteet ei auta. Kuukausi sitten auttoi viellä Mikrolax peräruiske. Nyt ei enää sekään, vaikka laittaisi kaksi kerralla. Laxoberonilla olen joutunut tyhjentämään.
Vatsakivut on lähes ainainen riesa, lähinnä sen ulostemassan liikkumattomuuden vuoksi varmaankin. Pelotta välillä itseänikin mikä kipu kuuluu asiaan ja mikä ei, sekä se wc pöntöllä ponnisteleminen.
laxoberonia minäkin olen käyttänyt muutaman kerran viikossa, ei auttaneet muut keinot alkuunkaan, huoh
Ennen raskautta minulla oli todella harvoin kakka kovalla, aina tuli pehmeenä, vetelänä, ripulina. Kävin kerran päivässä kakalla, koska muuten sitten tahtoi housuun tulla. :)
Nyt raskauden aikana olen huomannut, että kakka on kovaa ja tulee pieninä papanoina. Ponnistaa ponnistaa, mutta silti tulee marsun ulosteen kokoinen papana.
Mutta ystävättäreltäni kuulin, että kannattaa usein käydä vessassa, ja käynkin kakalla kolme kertaa päivässä. Aamulla kun herää, niin istuu siellä ja väkisin vääntää (pesen siinä samalla yleensä hampaat niin ei odotusta ole paljon). Iltapäivällä on se tuskasin, mutta pyrin siihen että edes papana tulee. Illalla käyn sitten kolmannen kerran (hampaita pesen siinä samalla, tai luen kirjaa/lehteä). Nyt kun on rutiiniksi tullut ei ole ollut enää kivikovaa, mutta kyllä se oli aika tuskasta istua väkisin naama punasena, mutta kun otti jotain tekemistä siihen niin sai ajan kulumaan.
voimia odotukseen :)
liikuntaa? Säännöllinen liikunta ennaltaehkäisee kuulemma kovaa vatsaa, oli sitten raskaana tai ei.