Miksi tätä konetta haukutaan tällä palstalla? Mikä siinä on oikein vikana?
Ps. Harkitsen kyseisen koneen ostoa, joten kiinostaisi tietää.
Ps. Harkitsen kyseisen koneen ostoa, joten kiinostaisi tietää.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on sellainen. Ajokokemusta on yli 300 h.
Uistelukäytössä. Huonoa on ilmajäähdytyksen tuoma kova ääni, ikävä huollettavuus, keskipakokytkin, alaosan heikko maalaus, taipumus katkoa itsekseen murtosokkiaan, taipumus potkia käsille lämpimänä käynnistettäessä, kotelon onneton lepsuus ja kiinnitystapa.
Hyvää on luotettava käynti, pieni kulutus ja keveys.
Heti uutena riisuin keskipakokytkimen pois ja hankin kiinteän vedon edellyttämän välipalan koneeseen, jotta sillä voi ajaa myös hiljaa.
Kone kuluttaa jonkin verran öljyä, ja sen pinnan tarkastus on hankalaa koska koneen tulisi olla tasan pystyssä, jotta tarkastulasista voi päätellä paljonko liukastetta on jäljellä. Ei onnistu veneen perässä ellei vene maissa, trailelilla tai pukeilla. Öljyn täyttö on hankalaa, menee helposti ohi. Venttiilien säätö edellyttää melkoista koneen purkamista, jotta pääsisi käsiksi venttiilikopan kannen kiinnitysruuveihin. Nelareille ominaisesti kone on arka väärinpäin kallistuksille kuljetuksen yhteydessä.
Noin käytännössä olen sitä mieltä, että kun nelarissa pitäisi päästä eroon öljyn kanssa "lutraamisesta", olen joutunut tekemisiin tuon tökötin kanssa saman verran kuin olisi joutun 2t-koneen kanssa, sillä erolla, että homma on ollut hankalampaa ja sotkua on syntynyt enemmän.
Olen näine perustein haukkunut konetta täällä ja maininnut, että jos markkinoilla olisi esim Jammun Malta voisin ottaa sen ilomielin korvaamaan Hondaa. Tällä hetkellä kokeilisin joko Tossun pikku 2t-konetta tai sitten uutta Suzukin 2,3? hv nelaria. Honda nyt kuitenkin on vielä voimissaan ja olen jo tottunut sen oikkuihin joten pärjäilen sen kanssa. En kuitenkaan ole siihen ihastunut.
kenellä on kokemuksia nelitahtisen Suzuki 2,5 tai Tohatsu nelitahtisen 2,5-3,5? Onko hyvät koneet?
päivän verran, eilen hommasin. Vesijäähdytys, kaasu ohjauskahvassa, vaihteet eteen ja vapaa, painoa vain 17kg, öljyproppu hyvin esillä, ekalla lähti ja nätisti käy, aika näyttää. Ei voi tiltata puoliväliin matalassa ajoa varten, ohjausjäykkyyden säätö epämääräinen, rikikulman pikasäätö ei näyttänyt äkkiä katsottuna onnistuvan, kuljetus vain toisella kyljellä.
"vanhanaikainen",kun tykkään 2t ja kaksipyttyisestä pikkukoneesta, kun ne on aika hiljaisia kans,mutta käy tosi tasaseen ja värinöittä.(Kokemusta paljon 4 hv 4t merkusta).
, mutta kakspyttysten 2-tahtisten pikkukoneiden saanti taitaa olla aika tiukilla nykyään. Mulle kelpaa hyvä ykspyttynenkin mieluummin kuin nelari, on nääs tosi kevyt/pieni/yksinkertainen ylläpitää.