Olisko kellään kätköissä jotain hauskaa, naseevaakin tai muuten tilanteeseen sopivaa runoa/ värssyä 60 vuotta täyttävälle miesihmiselle?
Kiitos kaunis etukäteen kaikille vastanneille :)
Runo isälle 60v.?
12
49841
Vastaukset
- isin tyttö myös
Sinä tunnet isäsi parhaiten, joten menehän kirjastoon runokirjaosastolle selailemaan.Syntymäpäiväruno tyttäreltä isälle on niin herkkä asia, että runon on oltava juuri sinulta juuri sinun ainoalle isällesi.
- isin tyttö
Enköhän kykene valitsemaan ihan ehdotetuistakin, jos niitä nyt tulee, kiitos vaan!
Hiukan tuli nyt kyllä sama olo täällä kuin muuallakin jotain kysyessä. Siis asiaa selventääkseni, en yritä päästä vähällä, teen kyllä hyvin paljon muuta isäni juhlien eteen.
Kaipaisinkin enemmän ihan tyypillisiä onnitteluvärssyjä, ilman syvällistä aspektia.
KIITOS - ii-li
isin tyttö kirjoitti:
Enköhän kykene valitsemaan ihan ehdotetuistakin, jos niitä nyt tulee, kiitos vaan!
Hiukan tuli nyt kyllä sama olo täällä kuin muuallakin jotain kysyessä. Siis asiaa selventääkseni, en yritä päästä vähällä, teen kyllä hyvin paljon muuta isäni juhlien eteen.
Kaipaisinkin enemmän ihan tyypillisiä onnitteluvärssyjä, ilman syvällistä aspektia.
KIITOSTäytä, mitä täytät,
nuoremmalta (tai paremmalta) näytät.
- Laatikosta
1. Onnea paljon nyt päivälle tälle.
Onnea sulle vuosia täyttävälle.
2. Ei sillä ole merkitystä, kuinka vanha olet.
Vain sillä, kuinka olet vanha.
3. Ei ole väliä, paljonko täyttää.
Tärkeää on osata hetket kaikki käyttää. - Kirj. Sonja Hara
Onnen hetkiä,
löytöretkiä
hyvää kuntoa,
myötätuntoa
riemunhyppyjä,
naurunryppyjä
iloa elämään,
pilkettä silmään.
Kevyt askel
kauas kantaa. - Likka
Eino Leinon runossa Hymyilevä Apollo on paljon siteerattavaa myös miehiselle syntymäpäiväsanakarille. Sen lopussa on Oi, kiitos sä Luojani armollinen , joka hetkestä jonka mä elin.
- Minä vaan
Kerran on vuodessa sellainen päivä, et haihtuu isiltä huolen häivä, kukkia, kakkuja, soittoakin riittää, kunhan saan vaan isääni kiittää. Ei väliä minkä ikäinen, aina olen sun lapsonen. Paljon olen saanut sulta, siis kiitos isä-kulta ! ;)
- Ellise
Kun on aika juhlan, se muistetaan,
ja siksi tässä nyt onnitellaan!
Sievältä näyttää luku viisi ja nolla,
ei vuosista tarvitse huolissaan olla!
Vanhaa sanontaa tässä siteeraan,
viinikin paranee vanhetessaan! - O-a
Liian usein sanomatta jää , pieni tärkeä sana tää : Kiitos !
- itsi-bitsi
Joko on isi ehtinyt täyttää 66 v.?
- s-t-a
Tässä vanha "virsi":
Nuoruusajan hölmöydet (tai tyhmyydet tai jonkin muu sopiva sana)
on jääneet unhon verhoon
- kuuluu kuusikymmenvuotias
jo viisasten kerhoon!
Kuka onneton näitä nostelee esiin? Vaan enpä malttanut olla riipimättä esiin tätä vanhaa onnittelulorua - ketjun aloitusvuonna nollakuus en täällä ollut vielä käynytkään ...
;-) "Faija, vithu, miks sulle on nisä suotu?
Oisit parempi nälkään kuollut.
Minä olen nyt kolkytävee,
juoksee jaloissain kakaraa kolme.
Miksi niile oon nisäni suonut?
Miks en antanut nälkään kuolta.
Kato, Faija kun katson sinua taas,
näet kyyneltein runsasta vuolta.
Anna anteeksi aattet nuoren tytön,
Anna anteeksi hupakon hourut.
Olet antanut siemenen onneeni mun,
Nisä jatkaa eloa, kuten sai sun.
Uutta elämää jakaa, ja toivoa antaa,
lapsenlapsesi antakoon iloa sulle.
Nekin nisästä juoneet, pappansa lailla,
katson sinua isäni, toisella lailla."
HUNKSZ -19.04.2012
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733