tilasimme juuri tänään muurametalon: Juhlava tunne...
muurametalo
kiukse
92850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Meille tulee myös, tosin paperaita ei olla vielä allekirjoitettu.
Meille tulee näillä näkymin T-106 1 1/2-krs Uudellemaalle.
Onnea!
Mitä maksavat muurametalot?
Onko hintaero suuri älvariin verrattuna?
Miten toimitus poikkeaa älvarista?
Miten pitkä toimitusaika?
Muurametaloja ei saa ns. avaimetkäteen joka paikkaan sinne minne kuitenkin saa älvärin. Mekin olisimme ilmanmuuta valinneet Muurametalon, mutta kun ei saanut niin ei saanut.
meillä t 121 avaimet käteen on siten että itse talo taisi olla n 128 tuhatta euroa, maatyöt ym liittymät ym niin kustannusarvio on 163 tuhatta euroa, muurametalojen sivuilla on selkeät tiedot kannattaa tutustua.
joo, kysyit mallista niin tosiaan tuo t 121-4 1 tasoisena keski-suomeen.
Ä-talossa saman kokoisen talon loppusumma autotallin kanssa samaa luokkaa. Talli tehty talkoilla pitkästä.
Ihan uteliaisuuttani kyselen, että millä tavalla kustannusarvio on tehty? Minkälainen maaperä, sopiiko Muuramen perusperustus jne.?
Olemme itse saaneet Muuramen edustajalta sellaisen käsityksen, että 30 000 pitäisi riittää talopaketin päälle. Meillä melko hyvä maaperä, moreenia, joten mitään paalutuksia ym. ei tule.
Joo, meillä on laskettu vähän pelivaraa, on sellaiset reipas 30 tuhatta euroa itse talon päälle, niin siinä kokonaissumma. Ei muuta ku edustajaan yhteys siitä se selvenee,mitä kukakin hakee.
voi olla että selviätte jopa alle tuon 30 tuhannen lisäyksen,mutta pelivaraa on aina hyvä olla, sitä saa kyllä menemään sitten kun laittaa pihoja tai muuta.