Lapin Marja

Onko henkilö oikeasti ollut olemassa vai onko kyseessä aivan kuviteltu "satuhahmo"?
5409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Milla Clementsdotter, jota Lestadius kutsui lempinimellä Maria. Hänen elämänkertansa oli julkaistu Nordisk Kyrko-Tidningissä, joten kysymyksessä ei ole satuhamo vaan todella elänyt "lukijaisnainen" (siihen aikaan elävästä uskosta käytettiin nimitystä lukijaisuus). Tämä Milla oli saanut kuulla synninpäästön sanan Pehr Brandell nimiseltä noralaiselta papilta

Äänestä
  • >>
    Tämä Milla oli saanut kuulla synninpäästön sanan Pehr Brandell nimiseltä noralaiselta papilta
    >>

    Vl:t valehtelevat jopa että Laestadius olisi saanut synninpäästön Lapin Marialta, vaikka tämä on tutkitusti osoitettu saduksi. Mihin siis perustuu väite Lapin Marian saamasta synninpäästöstä, kun Lapin Mariakaan ei mitään synninpäästöjä jaellut?

    Suomen teologisen instituutin luennossa, Lars Levi Laestadius - Pohjoiskalotin herättäjä (16.2.2000 Seppo Leivo) todetaan seuraavaa:

    "Synninpäästö ja ripin käyttöönotto
    Jatkuvasti mielenkiintoa on herättänyt lestadiolaiselle liikkeelle ominaisen synninpäästön käyttöönotto ja mikä siinä oli Laestadiuksen osuus. Yksimielisiä ollaan, että se oli ennen kaikkea Juhani Raattamaan sielunhoidollinen ratkaisu, jonka hyväksymisessä Laestadius ensin empi, mutta joka sitten erityisesti Lutherin Kirkkopostillan nojalla rohjettiin ottaa laajempaan käyttöön. Mutta siitä, missä ja milloin tämä tapahtui, on kaksi traditiota kilpaillut. Varhaisemman käsityksen mukaan se tapahtui 1848 Lainion lähetyskoulussa, siis pian heräysten alettua. Martti E. Miettisen tutkimustulos taas on 1853 Jellivaaran Markitassa. Aivan suoria todisteita ei ole kummankaan puolesta, mutta Miettisen tukena on paljon epäsuoria todisteita. Kun otetaan huomioon Laestadiuksen ja Raattamaan kirjoitukset, Laestadiuksen saarnojen antama viesti, yleiset historialliset tosiasiat sekä laaja koottu muistitieto, tuntuu siltä, että langat johtavat Markittaan. Tätä kuvaa ei voi mikään yksittäinen tieto horjuttaa. Varhaisemman ajoituksen perusteeksi on Olaus Brännström ja hänen perässään Seppo Lohi esittänyt erästä 1849 pidettyä saarnaa, jossa näyttää olevan selvä synninpäästön sanamuoto. Todellisuudessa se ei ole Laestadiuksen, vaan jäljentäjän omaa tekstiä, jonka hän lisännyt saarnan perään. Synninpäästön käyttöönotolla on oma kehityshistoriansa. Se ei tullut kuin salama kirkkaalta taivaalta eikä sitä toisaalta koettu silloin niin mullistavana kuin on usein ajateltu."

    Lapin Marian tapaaminen puolestaan tapahtui vuonna 1844. Varhaisemmankin teorian mukaan Laestadiuksen oman väitetyn synninpäästön ja sen välillä että Laestadius ylipäätä hyväksyi Raattamaan oivalluksen että Lutherin kirjoitusten perusteella ihminenkin voisi synninpäästön antaa, meni 4 vuotta.

    Vl-oppi siitä että ihminen välttämättä tarvitsee toisen uskovaisen synninpäästön kaatuu, paitsi Raamattuun, niin myös liikkeen omaan historiaan sillä koska sekä Raattamaa että Laestadius eivät koskaan saaneet henkilökohtaista synninpäästön julistusta, niin he eivät voi sitä myöskään vl-opin mukaan eteenpäin välittää.

    Lainaus otettu täältä:

    http://www.teolinst.fi/luennot/sl000216.html

    Äänestä

  • Milla ei osannut suomenkieltä, eikä juuri ruotsiakaan.
    osasiko Lars leevi saamea ja norjaa?

    Äänestä

  • kommunikoivat? kirjoitti:

    Milla ei osannut suomenkieltä, eikä juuri ruotsiakaan.
    osasiko Lars leevi saamea ja norjaa?

    Veikkaisin ruotsia. Lars Levi opiskeli myös suomea ja saamea, -ja latinaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ev-lut kirjoitti:

Onko henkilö oikeasti ollut olemassa vai onko kyseessä aivan kuviteltu "satuhahmo"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu