mistä lajista hakamat ovat peräisin? tiedän että samurait käyttivät niitä, mutta mikä taistelulaji ne on ottanut käyttöön ekaks? jujutsuhan tuli samurailta mutta ei lajissa niitä näy kun taas aikijujutsussa ja aikidossa taidossa ja miekkalajeissa?
Vastaukset 9
- Jo its kysymykseesi.
Oikeasti vastasit jo itse kysymykseesi.
Hakamoita käyttivät tietyt ihmiset tietyllä aikakaudella tietyssä maassa. Tämähän tarkoittaa sitä, että mikäli normaaleissa vaatteissa on treenattu, on myöskin kaikki lajit niitä hakamia käyttänyt treenatessa. Sittemmin niille on vain keksitty hyödyllisiä käyttötarkoituskia ja ne ovat jääneet elämään tällekkin aikakaudelle epäilisin. Eli veikkaanpa, että mikään laji ei ole ottanut niitä käyttöön ensimmäiseksi ihan tiedostaen, että "jee me käytetään hakamoita." vaan se on aikojen saatossa siihen kehittynyt. - Pyristelijä
Siis housuhameen tarkoituksena oli estää vastustajaa näkemästä hyökkääjän jalkatyötä. Siis miekoilla mitellessä kuolemaan saakka.
Arvaas miksi muuten pyöveleillä mestaustilanteissa oli löysä kaapu? Jonkun uskomuksen mukaan syynä oli se, ettei nähdä seisoiko työnsuorittajalla (siis kyseessä olisi ollut sadomieltymys!?) Tämä ei liity pätkäkän tuohon hakamahommaan, tulipahan vain mieleen.- selitys.
Mahtaakohan tuo väittämä kestää tarkemman tutkailun? Kyselkää syvempää...
- Sasaki Kojiro
Luulenpa, ettei tuohon voi oikein vastata.
Ainakin Kyujutsu on vanha samurai-taito, joka tunnetaan nykyään lajina Kyudo, on säilyttänyt Hakaman. Historiallisesti kai täytyisi kysymys esittää niin, että mitkä samuraiden bushidosta syntyneet lajit ottivat ensimmäisenä hakaman pois jaloista jättäen jalkaan ainoastaan "alushousut".Hakaman allahan käytetään kapealahkeisia housuja.
Esimerkiksi Jyuujutsun potkutekniikoiden suorittamista haittasivat Hakamoiden epäkäytännöllisyys näissä tekniikoissa. Luulenpa että evoluutio on pitkälti määrännyt mistä tyyleistä hakama on jätetty pois,eli niissä tyyleissä, joissa ne ovat haitanneet liikkuvuutta.
En ole tutkinut asiaa, mutta tämä on minun olettamukseni.- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
TAIDO- lajissa käytetään edelleenkin hakamaa, tosin hieman kapeampaa mallia kuin normaali hakama
- Sasaki Kojiro
Taidosta vielä sen verran, että Taidon Hakama on kapeampi lahkeinen kuin perinteinen hakama, eikä näin ollen haittaa jalkatyötä. Taidon Hakama on tullut lajiin silloin kun Seiken Shukumine lajin kehitti( noin 45-60 luvuilla). Hakama lienee Shukuminen designia.
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
vuosi tais olla 1962. Shukumine kehitti ensin Gensei-ryu karate -tyylisuunnan, mutta sitten päätteli että ei vittu, ei tää riitä et kehitän uuden karatetyylin, kai se on pakko kehittää kokonaan uus laji. Ja kehitti sit TAIDO-nimisen llajin.
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
aikidossa, aiki-jujutsussa, kendossa, kempo karatessa ja taidossa. Niin ja iaidossa.
- kendoka
...ja jodossa, kyudossa, naginatassa, ju-kendossa ja muissa perinteisissä aselajeissa, joissa ei esiinny potkuja tms. joissa lahkeet olisivat tiellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 382151
- 56706
- 41661
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne65509- 62502
- 42500
- 45490
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k15470Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh24469T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6467