Paljonko yksityiset päiväkodit veloittavat kokopäivähoidosta Oulussa? Haluaisin siis tietää ihan päiväkodin perimän maksun suuruuden, vaikka tiedän, että itse maksettavaksi jää vähemmän, kun päiväkodin hoitomaksusta vähennetään tuet.
Yksityisten päiväkotien
hoitomaksut(?)
9827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
500 euroa..
Hitto, pitäisi perustaa päiväkoti, ne on rahasampoja, rahaa tulee ovista ikkunoista.
lapsenne. Sen olette velkaa niille.
Mielellään hoitaisinkin, mutta talous kun ei anna periksi, kun kodinhoidontuki on niin olematon. Pakko viedä lapset hoitoon ja lähteä töihin. Lapsen hoidosta kun ei makseta vanhemmille kumnmoista palkkaa..
Jos tekee lapsia niin ,ne mitää myös itse hoitaa ja maksaa itse hoitomaksut.Ei yhteiskunnan eli meidän työssäkäypien pidä kustantaa sun muksujen hoitoo.
Muksut hoitaa sinut kun olet vanha ja ääliö kun taas nykyään olet vaan ääliö,käytäppä yläpäätä kun et alapäätä kerran osaa käyttää.
että enää ei eletä omavaraistaloudessa, ja koska yhteiskuntamme rakenne on nyt tällaiseksi tehty, niin yhteiskuntamme tehtävä on huolehtia monista maksuista. Iteppähän läksittiin... niin kerta.
Kyllä meillä työntekiöitä riittää ja lisää tulee rajan takaa,että ei kaikkien tarvitse huolimattomia olla.Jos ei ole rahaa kasvattaa ja syöttää mukuloitaan niin pidetään jalat ristissä myös humalatilassa,niin ei tule vahinkoja.
Yksityinen päivähoito oulussa maksaa samanverran kuin kunnallinen päivähoito, eli korkein maksu on sen 200e, ja tästä vähennykset jos tulorajat alittuu. Itse olemme syksyllä viemässä lapsen yksityiseen päiväkotiin ja olemme köyhiä opiskelijoita.