Tämä linkki löytyi kaverin kautta ja suosittelen jokaiselle siellä käymistä. Kyseessä vakava ja kamala asia, joka pitäisi saada kuriin!
http://pentutehtailu.kissakala.com/
http://pentutehtailu.kissakala.com/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
OLET OIKEASSA JA OLEN SIINÄ ASIASSA SAMAA MIELTÄ...
Tässähän ei ole kyseessä varsinainen pentutehtailu, vaan ihan silkka huijaus! Eihän tällä ihmisellä joka näitä "varausrahoja" ihmisiltä huijaa, ole mitään koiria myytävänä, vaan hyväuskoisille ihmisille lähetellään kasvattajien sivuilta ja netistä varastettuja pentujen kuvia.
Järkeäkin saa käyttää, ei voi muuta sanoa, kuin että tyhmähän sellainen ihminen on, joka maksaa pennusta yhtään mitään sitä näkemättä tai kasvattajaa henkilökohtaisesti tapaamatta, tai tarkistamatta kyseisen ihmisen tietoja jolta on pentua ostamassa...
Mutta toki on tärkeää saada myös ne varsinaiset pentutehtailijat kuriin! Tuntuu vaan niin hampaattomalta tämä Suomen touhu tuossa asiassa, jeesustellaan ja ihmetellään, mutta minkäänlaisia toimenpiteitä ei saada aikaiseksi.
???
pentuja tehtaillaan, yleensä joka juoksusta, rahanansaitsemis tarkoituksessa.
Koiria ei juurikaan käytetä eläinlääkärillä, niillä saattaa olla mitä tahansa periytyviä sairauksia (esim. lonkka ja silmäsairauksia)
Usein pentujen emä ja isä ovat täysin tutkimattomia, voivat olla jopa rokottamattomia, ja vailla kohtuullista huolenpitoa.
Usein pennut ovat luovutettaessa sairaita.
Koiraa ei saisi koskaan ostaa näkemättä mistä koira tulee. Pitää vaatia saada nähdä pentu jo ennen luovutusikää ja sen emä. Ja mieluiten myös isäkoira.
Koskaan ei saa ostaa huoltoasemalla tms paikassa autosta mitään eläintä!
Silloin koira on luultavasti pentutehtaasta tai varastettu tai varastetun emän jälkeläinen.