Mitä tuossa maassa on?
Milloin se muuttui niin vaaralliseksi maaksi? Samaan aikaan kuin Kiinakin? (kun kommunistit hyväksyttiin maan suunnan näyttäjiksi ja jälkeen nälänhätän).
Mulla ei ole mitään käsitystä koko maasta...
Onko olot samanlaiset kuin "kulttuurivallankumouksen" aikaan joka oli Kiinassa joskus? Pitetäänkö siellä johtaja kulttia yllä? Pelotellaanko kansaa jatkuvasti?
Jos on niin ihmettelen, että miten väki siellä kestää olla. Yksittäiset ihmiset kun eivät pysty tekemään mitään... sillä koko perhettä ja sukulaisia sitten vainottaisiin?
Tuntuu niin ihmeellistä että vieläkin voi olla pahoja valtioita.
Pohjois-Korea? Mikä se on?
4
2072
Vastaukset
- ????
Aina niin yksinkertaisia ja yksioikoisia asioita. Olisikohan USA:n kauppasaarrolla mitään tekemistä tuon Pohjois-Korean surkeuden kanssa? Jos Suomikin olisi ollut kauppasaarrossa yli 30-vuotta, niin tuskimpa meidänkään elintasomme olisi nykyisenlainen.
Sama politiikkahan jatkuu nyt Iranin kanssa, USA:n hyökkäyksen uhka ajaa heidät valmistamaan ydinpommin... Kyse on USA:n epäonnistuneesta ulkopolitiikasta.
Miksikään kommunistiksi minua on turha väittää, sillä sellainne en ole, mutta ajattelen kuitenkin näitä asioita vähän useammalta näkökantilta. - vähän..
Korean demokraattinen kansantasavalta, pääkaupunki Pjongjang.
Tuskin sen "pahempi" kuin moni muukaan maa. Mahtaako USA:n politiikkakaan olla niin esimerkillistä?- linkkejä
jotain tässä ainakin http://www.korea-dpr.com/
http://www.kcna.co.jp/
Ja suomeksi http://www.juche.vunet.org/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Korea
- tjot
http://www.ylioppilaslehti.fi/2000/000331/000331korea.html
tossa jotain
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24645322Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19010849Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 341576
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500