paksusta läpi 308

kertokaas

jäi kesken tuo aikasempi keskustelu. eli onko sattunu laukaus puuhun ja kuin paksuun. onko menny läpi 7,62 luoti ja koko vai puolivaippa.

11

6983

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asepalveluksen suorittaneet tietänevät, että rynsesterin 7.62 luotia vastaan tulee olla vähintään 400mm puuta suojana ja isoveljiensä kohdalla 600mm.

      Rynsesterin luoti kimpoaa ampumarataetäisyydellä ratakiskon ohuimmasta kohdasta, mutta isoveljensä tekevät siihen reiän "ehkä".

      Läpäisyssä puhuttaneen aina kokovaipoista tai umpikupariluodeista.

      • mie taas

        308 lävistää puuta tuon 60cm ja rynkkykin taitaa mennä 40cm läpi. armeijassa ammuin ison kelon kylkeen ja läpi meni. ratakiskosta en tiä mutta joka laukaus ei mene läpi 1cm raudasta ja välillä menee. siis 308:lla. ja toki oon armeijan käyny mutta nyt kiinnostaa se puolivaipan läpäisy. syksyllä ajattelin sen testata mutta ajattelin että onko joku jo niin tehny.


      • aika paljon

        308 ja 3006 lävisti kumpiki n.60 cm männyn siis elävän männyn ja luulen että esim.80 senttiäkin lävistää. 308 oli Sako RAnge kokovaippa 8g luoti ampumamatka 10 metriä suoraan puuhun.

        Ammuin myös rattorin peräkärryn kyljestä läpi 3006 metallin paksuutta en muista/tiedä. Ampumamatka oli n.50 metriä. Kiveen ammuttaessa ei tullut kuin monttu kiveen ja vuorokauden ajaksi huono omatunto hullusta tempusta hiisi ku pelotti jos luoti ois kimmonutkin hiivattiin siitä. Vaan läsähtipä lätyksi kiveen.


      • aika paljon
        aika paljon kirjoitti:

        308 ja 3006 lävisti kumpiki n.60 cm männyn siis elävän männyn ja luulen että esim.80 senttiäkin lävistää. 308 oli Sako RAnge kokovaippa 8g luoti ampumamatka 10 metriä suoraan puuhun.

        Ammuin myös rattorin peräkärryn kyljestä läpi 3006 metallin paksuutta en muista/tiedä. Ampumamatka oli n.50 metriä. Kiveen ammuttaessa ei tullut kuin monttu kiveen ja vuorokauden ajaksi huono omatunto hullusta tempusta hiisi ku pelotti jos luoti ois kimmonutkin hiivattiin siitä. Vaan läsähtipä lätyksi kiveen.

        Noh olipa tullu uus kysymys itse ammuin 308 lyijykärellä nelosnelosesta läpi kunnon ampumahaava tuli no eiköhän se mene vaikka 30 senttiä veikkaisin=) Tietenkin se kuluttaa liike-energiansa siihen kohteeseena ja nopeasti kunnon puolivaipalla jolloin lävistyskyky heikkenee mutta jälki rumenee ja kohde haavottuu hyvästi.


      • Anonyymi

        Kyllä 7.62 on tehokkaampi kuin .308!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä 7.62 on tehokkaampi kuin .308!

        Rynkyn kuti ja .308 on muuten sama, paitsi .308 hylsy on pidempi ja siinä on enemmän ruutia, eli on kyllä toisinpäin .308 on tehokkaampi.


    • Kake2

      Itselläni on .222 lintuluodikko jolla olen ampunut neljän 2mm paksuisen teräslevyn läpi viimeisessä levyssä oli n20mm ulostuloreikä.

    • Anonyymi

      Yksi ukko ampui tiheässä metsässä hirveä .30-06:sen puolivaipalla useamman laukauksen. Yhtä tuoretta 25-30 cm kuusipuuta katselin, sisäänmenoreikä oli, ulostuloa ei. Huono passipaikka, mutta hirvikin sai osuman ja kuoli.

      • Anonyymi

        Tiheässä metsässä täytyy ymärtää olla ampumatta hirveä.


    • Anonyymi

      Tuo ratakisko-juttu riippuu hieman kiskon teräksen laadusta. On monenlaista terästä. Vanhat kiskot on kovia kun taas uudet kioskit on pehmeämpiä varreltaan ja lisäksi on erikokoisia kiskoja...on mm 54kg kiskoa ja 60kg kiskoa ja taitaapa olla muistaakseni vieläkin järeämpää, olisiko 75kg kiskoa. Varren vahvuus on kaikissa eri.

    • Anonyymi

      Intissä opetettiin, että rynkyn kuti läpäisee metrin tuoretta puuta, joten luulisi sen .308:n kokovaipan menevän puusta läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      249
      3616
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      178
      1761
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1502
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      122
      1177
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      132
      990
    6. 70
      970
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      383
      847
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      714
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      711
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      676
    Aihe