Minulla on kaksi kissaa, tyttö ja poika. Ovat nyt reilun kahden vuoden ikäisiä molemmat. Eivät ole samasta pesueesta. Saivat viime vuoden keväällä pentujakin ja ovat olleet aina ylimmät ystävät. Tänä kesänä tyttö on kuitenkin ruvennut sähisemään ja murisemaan pojalle, vaikka poika ei ole tehnyt mitään ihmeellistä. Mistä sellainen voisi johtua? Onko jollain kokemusta? Mitä sille voisi tehdä? Kissat saavat olla kesämökillämme vapaina aina kesäisin. Onkohan sillä merkitystä? En todellakaan tiedä mitä tehdä. Olen koittanut torua tyttöä kun se sähisee mutta ei se ole mitään auttanut. Voiko kissa yhtäkkiä lakata pitämästä kaveristaan?
tyttökissa sähisee poikakissalle
arcus
8347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
niin, tuokin käytös loppuu!
Unohdin mainita että molemmat kissat on leikattu jo viime vuonna...
stressiä. jos saavat kulkea vapaina ulkona, kissoihin tarttuu vieraita hajuja ja ne ei ehkä tunnista toisiaan varmaksi. oletko tutkinut kissan, ettei sillä ole mitään vammoja tai kipeitä paikkoja? onhan mahdollista, että joku vieras kissa tai sitten ihan tää kaveri on sitä höykyttänyt pihamaalla. älä toru kissaa sähisemisestä, ei se sitä kiusallaan tee ja tulee vain epävarmemmaksi torumisesta..
feliway haihdutin.
Meillä on sama ongelma eli 5v kolli ja 7kk kolli mutta ei se feliway haihdutin kyllä auttanut yhtään mitään? murina ja sähinä jatkuu... sisällä siis ei ulkona... en tiedä mistä apu?
että mikä toi feliway haihdutin on ja kuinka se toimii? meille tuli juuri vanhempi leikattu kolli ja ja tuntuu ettei tästä tule mitään kun meidän toinen kissamme(myös leikattu kolli) ei tule alkuunkaan toimeen tämän papparaisen kanssa ja toisinpäin.. :/ ja jos on jotain muitakin vinkkejä niin kertokaa ihmeessä.
synteettinen kissan naamaferomoni. rauhoitusaine :)
http://www.fns.fi/vetcare/index.php?id=86
kannattaa todellakin kokeilla! ja vielä toinen linkki, jos siitä olisi apua..
http://www.incat.fi/6easysteps.asp
toivoa siis on.. :D