ihmettelen kovasti täällä kommentteja raskaana olevilta naisilta, jotka miettivät aborttia, että "en todellakaan halua pakottaa häntä isyyteen"... moni on siis tehnyt abortin sen takia kun mies ei ole ollut valmis isäksi???
HUH HUH!
miks että raskaana olevat naiset tajua sitä että mies on ihan yhtä lailla osallinen tilanteeseen kuin nainenkin?? jos ei ole valmis isäksi niin vaihtoehdothan on tasan ne että:
a)käyttää tuplaehkäisyä, esim. kondomi ja pillerit, jolloin ehkäisyteho on varma.
b)ei harrasta yhdyntää! kyllähän sitä on muitakin vaihtoehtoja olla läheisiä; suuseksi, hyväilyt,jne.
mitä täällä itkemään että mies ei halua isäksi, jne. se on parempi haluta siinä vaiheessa kun raskaus on tapahtunut. kannattaa miettii etukäteen vaihtoehdot ja pysyy niissä. ei tule ongelmia!
HUH HUH!
miks että raskaana olevat naiset tajua sitä että mies on ihan yhtä lailla osallinen tilanteeseen kuin nainenkin?? jos ei ole valmis isäksi niin vaihtoehdothan on tasan ne että:
a)käyttää tuplaehkäisyä, esim. kondomi ja pillerit, jolloin ehkäisyteho on varma.
b)ei harrasta yhdyntää! kyllähän sitä on muitakin vaihtoehtoja olla läheisiä; suuseksi, hyväilyt,jne.
mitä täällä itkemään että mies ei halua isäksi, jne. se on parempi haluta siinä vaiheessa kun raskaus on tapahtunut. kannattaa miettii etukäteen vaihtoehdot ja pysyy niissä. ei tule ongelmia!
Vastaukset 20
Vanhimmat
joka ilmeisesti olet vielä aika lapsi tai sitten vanhoillislestadiolainen!
a) Kumi ei aina kestä - hajoaa
b) Pillerit eivät aina pidä
c) Nämä yhdessä voivat tarkoittaa raskautta
d) Minkä helvetin takia kukaan normaali tervejärkinen aikuinen, pitkässä parisuhteessa elävä ihminen, harrastaisi vain jotain "teiniseksiä", tyyliin "hyväilyä" jos jo on tiedossa ettei aiota lapsia hankkia? Ei se aina ole pelkästään mies jota eivät lapset voisi kiinnostaa pätkän vertaa!
e) Piuhoja ei saa katki ennen kuin on muistaakseni 25v. Siinä on monta vuotta aikuista parisuhdetta elettävänä..
Nuo vaihtoehdot eivät käy kuin korkeintaan alaikäisille. Kasva pari vuotta ja mieti sitten uudestaan elämän realiteetteja..
a) kyllä se on melko harvinaista että kumi noin vain hajoaa. siihen on turvallinen tekniikka, jonka voisit vaikka opetella.
b) pillerit ovatkin tarkoitettu otettavaksi ohjeiden mukaan, eikä oksennellen/ripuloiden/unohdellen...
c) kyllä kumi ja pillerit yhdessä on varma ehkäisykeino
d)ei hyväilyt ja suuseksi, jne, tarkoita automaattisesti teiniseksiä. se voi monelle olla yhtä antoisaa kuin mekaaninen yhdyntäkin!
e) ei "piuhoja" tarvitsekaan katkaista. jokainen voi miettiä itselle sopivimman ehkäisykeinon, ettei tarvi täällä itku kurkussa pillittää että kävi vahinko!
ja vielä sinulle: en ole alaikäinen enkä kuulu ko. uskontokuntaan.
ps. taisi sinulle mennä sellanen hernesato kirjoituksestani nenään että otan osaa :->
että kaikille ei pillerit sovi..ei minullekaan ja kyllä tässä hallitussa maailmassa voi tapahtua vahinkoja kuten esim. kierukkaraskauksiakin....ihan samoin kuin muussakin elämässä aina ei kaikkea voi hallita täysin.
Ja kyllä normaali seksi yhdyntöineen kuuluu normaaliin hetero elämään ihan kaikille aikuisille vaikkei lapsia vielä haluaisikaan.
Asian vierestä..Luulenpa vielä että pillerit pitkäaikaisesti käytettynä aiheuttaa joillekin lapsettomuutta(luin erään tutkimuksen asiasta)...joten siinäkin mielessä suosittelisin muita vaihtoehtoja esim kuparikierukka etc..
Nille, jotka eivät koskaan halua lapsia, suosittelisin sterilointia. Niitäkin nimittäin on, jotak ovat jo nuoresta asti päättäneet, etteivät halua yhtän lasta.
Siihenkin sattuu olemaan omat kriteerit, että sen saa, jos et sattunut tietämään...
Tottakai tiedän ja siksi mainitsinkin asiasta, koska tänne kirjoittaneista aika moni tuntuu olevan sellainen, että ehkäisymnenetelmät eivät sovi ja toimi.
Steriloinnin saa tänä päivänä jo melko helpoin perustein verrattuna vaikkapa aikaan 10 vuotta sitten. Aiemmin naisen sterilointiin tarvittiin aviomiehenkin lupa - nykyään steriloinnin saa yksinäinenkin nainen, jos vain sitä ymmärtää hakea ja osaa perustella hakemuksensa.
Missä päin suomea steriloinnin saa helposti? (Muutan sinne...) Oma tohtori epäili, että ainakin kolmevitoseksi joutuisin odottamaan ennen toimenpiteeseen pääsyä, ellen tee liutaa kekaroita sitä ennen. Ennenhän pitivät rajana tuota kolmeakymmentä ja kun se lähestyy olen lääkäriltä kysynyt, ihan vain valmistaakseni itseäni, en siis ole vielä täysin varma haluaisinko toimenpiteen. Mutta nykyisin on kuulema tuo synnyttäjien ikä noussut siihen malliin, että minunkin pitäisi vielä monia vuosia odottaa, kolmekymmentä ei enää ole rajapyykki.
Ystäväni on kahden lapsen äiti ja kokenut useamman keskenmenon sekä yhden keskeytyksen, kun hänen kuntonsa huononi liikaa raskauden aikana - hänen kroppansa ei vaan kestä raskauksia, joka kerta on ollut pahempaa. Viimeisen lapsen jälkeen hänelle kerrottiin, ettei enempää lapsia kannata (saisi) enää ajatella, sen verran heikkoon kuntoon raskaudet ovat ystäväni kunnon aina vieneet. Hän pyysi sterilisaatiota, mutta siihen ei suostuttu! Sanottiin, että pitää olla 35v. (ystäväni nyt 32v)! En ymmärrä? Ehkäisykapselin suostuivat käteen laittamaan.
eihän se nainenkaan ole halunnut vanhemmaksi kun ehkäisy pettää ja huomaa olevansa raskaana. Sitä vaan on siinä vaiheessa kasvettava sille tasolle että on joko valmis äitiyteen tai sitten on valmis aborttiin.
Miehen kohdalla tilanne on paljon yksinkertaisempi. Jos sanoo ettei ole valmis isyyteen pääsee kenties kuin koira veräjästä kun nainen tekee abortin. Eihän se oikeasti millään konkreettisella tasolla kohtaa miehen maailmaa. Jos nainen päättää pitää lapsen on asia miehelle todella konkreettinen jonkin ajan kuluttua ja silloin aikaa isyyteen on kasvaa yleensä ainakin puoli vuotta joten luulisi hitaammankin kypsyvän?
Lähtöasetelma on jo epäreilu sukupuolten kesken jolloin toisella on kaikki konkreettinen toiminta ja toinen seuraa sivusta..
Ja eihän nainen pakota ketään isyyteen vaan itseasiassa mies on siihen itse ihan yhtä syypää ja usein syyllisempikin kaihtaessaan kondomia (kukaan mies ei taida siitä oikein pitää?) joka toistaiseksi on ainoa todellinen vaihtoehto miehen ehkäisyksi. Se tulossa oleva lapsihan sen miehen isäkseen pakottaa kuten naisenkin äidikseen. Kyse on sitten näiden aikuisten valinnoista miten tulee käymään.
Ja kyllä tuplaehkäisy on aikalailla sataprossanen vaihtoehto kuten kaikki varmaan tietävät. Se että kaksi ehkäisykeinoa pettää samaan aikaan on niin teoreettinen asia, että on varmaan silti jollekkin sattunut, mutta silti.. Rikkoutunut kumi ei nimittäin ole enää ehköisykeino vaan sen johdosta on siirryttävä toimiin eikä odoteltava jospa ei olisikaan käynyt hassusti. Kaikki ehkäisyt ovat juuri niin luotettavia kuin niiden käyttö oikein!
Taitaa olla vaan hyvä syy perustella itsellekkin että syy aborttiin onkin miehessä eikä itsessä? Samallahan saa tavallaan synninpäästön henkisellä tasolla? Lapsesta ei tule yksinhuoltajan lasta ongelmineen eikä ketään pakoteta vasten tahtoaan mihinkään ja nainen on vain välikappale ja tahdoton marionetti hyväntekijä tässä koko rumbassa? Ei kaunis ajatus, mutta en usko siihenkään että kukaan toimii vastoin omaa vakaumustaan toisen takia!
kyllä kaikki fiksut miehet pitävät kondomista jo ihan sen vuoksi, etteivät halua sukupuolitautia yhden yön jutuista.
meillä on myös tyttöystävän kanssa tuplaehkäisy käytössä, ei sen takia että olisi pelkoa sp-taudeista, vaan sen takia ettemme ole valmiita vielä perheenlisäykseen.
se on katsos fiksut jotka tajuaa ajoissa ja tyhmät jotka itkee jälkikäteen!
turvatyynyineen ja liikennesääntöineen ettei kaikki sujunutkaan niinkuin piti. ;)
ei seksi ja liikenne ole sama asia. tyhmä!
vertauskuvista?
Se ei siis tarkoita, että kyseinen henkilö olisi puhunut liikenteestä ihan konkreettisesti, vaan vertauskuvallisen esimerkin avulla hän yritti konkretisoida muille ihmisille logiikkansa kulkua tämän aborttiasian suhteen. Vertauskuvien käyttäminen on ihan yleinen ja hyvä tapa, eivät vain tunnu menevän kaikkien jakeluun.
Tarkoitus on siis verrata vertauskuvan tilannetta puheena olevaan juttuun ja sillä perusteella parantaa ymmärrystä.
Vertaaja puhuikin ehkäisystä ja sen varmuudesta.
Siis ihan samalla tavalla kuin liikennekin on suurella todennäköisyydellä hyvin turvallista, koska kaikki osaavat säännöt ja turvavyöt ja airbagitkin ovat olemassa, kolareita liikenteessä sattuu kuitenkin, niin myös ehkäisykin saattaa pettää, vaikka tieto on hallussa ja oikein käytetty.
ei liikenne ja seksi ole edes vertauskuvallisesti sama asia...
kurvikkaita egon jatkeita joilla voi ajaa vaikka tunneliin. ;)))
jos liikenteessä joutuu kolariin on vika yleensä itsessä tai toisessa kuskissa. Matkustajan vika se tuskin koskaan on... Ehkäisyn pettäminen on useimmiten käyttövirhe jos on kondomista kyse eli se rikkoutuu syystä tai toisesta. Ulkopuoliselal ihmisellä on aika vähän vaikutusta siis tässä yhtälössä joten mielestäni kolari on huono vertaus tavallaan..
Toisaalta jos ajatelalan että autolla ajo on kuin seksiä niin se turvatyyny ja liikennesäännöt ovat ehkäisyä nekin joten kun kaikki pelaa oikein eikä kukaan tee virhettä niin koskaan ei tapahdu mitään? Ylenmäärin harvoin vika onnettomuudessa on tekninen autoon tullut vika vaan yleensä se vika on ajajasssa kuten seksissäkin?
Kummassakin tilanteessa sitten kun joku mokaa niin jälkiä paikkaillaan joko sairaalassa tai kotosalla, mutta kipeää tekee jossain vaiheessa kummassakn tapauksessa jollain tasolla!
Miten seksiin muuten saisi ympättyä sen tosiasian että suuri osa ajajista ulosmittaa esim lukkiutumattomat jarrut joiden pitäisi toimia vain hätätilanteessa viimeisenä keinona ajamalal niin että ne ovat toiminnassa liki kaikisssa jarrutuksissa???
...et ymmärrä vertauskuvien tarkoitusta. Sille en voi mitään.
Mielestäni miehen valinnassa, etenkin sen valinnassa, jonka kanssa päätyy sänkyyn, voisi käyttää hieman korkeampia kriteerejä. Sillä välttyy isä-ehdokkaan mahdolliselta kypsymättömyydeltä mahdolliseksi isäksi.
Kunnollisiakin miehiä löytyy väkivaltaisten, alkoholistien ja muuten vain kypsymättömien sijasta.
Jotenkin vain näyttää siltä, että kaikenmaailman krmininaalit ja hörhöt vetävät naisia puoleensa magneetin tavoin. Naiset ajattelevat typeryyksissään, että "parantavat" tällaiset miehet, mutta totuus on se, että myöhemmin itketään mustelmia, omaa typeryyttä ja jopa ei-toivottua raskautta.
Minulla on jo isä, en etsi enää miestä toiseksi sellaiseksi. Miehen tarvitsen itselleni kumppaniksi, en isäksi. Koska en itse ole koskaan ollut mitenkänn lapsirakas, ei mielessäni ole koskaan käynytkään etsiä miestä sen perusteella kuka olisi hyvä isä. Evoluutio on ajanut jo minun ohi tuossa asiassa; en etsi vaistojeni ja viettieni ohjaamana urosta lisääntymään kanssani.
Olen elänyt viisi vuotta parisuhteessa alkoholistin kanssa. Kuningas alkoholilla lienee oli osuutta asiaan, että silloin muisti käyttää ehkäisyä tuplana taatusti ja joka kerta, lasta ei olisi voinut kuvitellakaan. Nyt on sellainen ns. kunnon mies ja viiden vuoden suhteen jälkeen olin hänelle vahingossa raskaana. Ehkäsyn kanssa tuli oltua varomattomampi, omaa tyhmyyttä, vaikka yhäkään en lasta missään nimessä halunnut.