Syynä useisiin hyökkäystapauksiin pidetään monessa tapauksessa koiran pelkoaggressiota, joka on saatu sivutuotteena, kun koiria on jalostettu pääosin ulkonäön mukaan unohtaen tärkeät ominaisuudet.
Koirien luonteen pehmeneminen on muodostunut ongelmaksi myös koiria työssään apuna käyttäville viranomaisille. Esimerkiksi Poliisin, Puolustusvoimien ja Opaskoirakoulun on yhä vaikeampaa löytää itsevarmoja ja tasapainoisia, työhön kykeneviä koiria.
Kokonaisvaltaisen koiranjalostuksen tuki HETI ry:n 100 osallistujan koiran luonneominaisuuksia käsittelevässä seminaarissa 1.2.2003 tehtiin koiraväelle kysely heidän huolenaiheistaan. Valtaosa ihmisistä mainitsi luonneongelmat ja terveyden. Tutkimusta aiheesta peräänkuulutettiin. Koirien lonkka- ja kyynärnivelten kasvuhäiriöitä käsittelevän väitöskirjani viimeisessä osiossa tutkin koiranjalostuksen nykyisiä painopisteitä ja selvitin simulaatiotutkimuksen avulla, että luonne- ja terveysominaisuuksia tulisi nykyiseen verrattuna painottaa moninkertaisesti, jotta niihin saataisiin jotain parannusta (Mäki ym. 2003). Tämä vaatisi ennenkaikkea tutkimusta kyseisissä tärkeissä ominaisuuksissa, mutta myös valistustyötä koirankasvattajien ja pennunostajien parissa. Jalostustyössä olisikin hyvin tärkeää ottaa taas koiran luonne ja terveys tärkeimmiksi kriteereiksi. Kauniista koirasta ei ole kenellekään iloa, jos se on luonnevikainen, toimintakyvytön tai sairas.
...Ja paljon muuta mielenkiintoista tekstiä aiheesta linkissä:
http://www.koiranjalostus.fi/luonne_tutksu.doc
Koirien luonteen pehmeneminen on muodostunut ongelmaksi myös koiria työssään apuna käyttäville viranomaisille. Esimerkiksi Poliisin, Puolustusvoimien ja Opaskoirakoulun on yhä vaikeampaa löytää itsevarmoja ja tasapainoisia, työhön kykeneviä koiria.
Kokonaisvaltaisen koiranjalostuksen tuki HETI ry:n 100 osallistujan koiran luonneominaisuuksia käsittelevässä seminaarissa 1.2.2003 tehtiin koiraväelle kysely heidän huolenaiheistaan. Valtaosa ihmisistä mainitsi luonneongelmat ja terveyden. Tutkimusta aiheesta peräänkuulutettiin. Koirien lonkka- ja kyynärnivelten kasvuhäiriöitä käsittelevän väitöskirjani viimeisessä osiossa tutkin koiranjalostuksen nykyisiä painopisteitä ja selvitin simulaatiotutkimuksen avulla, että luonne- ja terveysominaisuuksia tulisi nykyiseen verrattuna painottaa moninkertaisesti, jotta niihin saataisiin jotain parannusta (Mäki ym. 2003). Tämä vaatisi ennenkaikkea tutkimusta kyseisissä tärkeissä ominaisuuksissa, mutta myös valistustyötä koirankasvattajien ja pennunostajien parissa. Jalostustyössä olisikin hyvin tärkeää ottaa taas koiran luonne ja terveys tärkeimmiksi kriteereiksi. Kauniista koirasta ei ole kenellekään iloa, jos se on luonnevikainen, toimintakyvytön tai sairas.
...Ja paljon muuta mielenkiintoista tekstiä aiheesta linkissä:
http://www.koiranjalostus.fi/luonne_tutksu.doc
Vastaukset 19
Vanhimmat
Viimeisen sadan vuoden aikana koirankasvatuksen pääsuuntaus on ollut ulkomuodon kehittäminen, eikä muita ominaisuuksia ole kovinkaan systemaattisesti jalostettu.
Kasvattajat haluavat kennelnimensä tunnetuiksi, ja yleensä helpoin tie tähän on menestyä kasvattinsa kanssa näyttelyissä. Vaatii paljon enemmän työtä saada koira voittamaan esimerkiksi metsästys- tai palveluskoirakokeissa. Potentiaaliset pennunostajat käyvät näyttelyissä katsomassa koiria, ja kiinnostuvat tuomareiden palkitsemista voittajakoirista ja niiden pennuista. Nämä tekijät aikaansaavat ulkomuodon, eli näyttelytulosten sijan tärkeimpänä jalostukseen vaikuttavana ominaisuutena.
Ulkomuodoltaan parhaiten rotumääritelmiä muistuttavat ja näyttelyissä korkeimmalle sijoittuvat koirat ovat usein rotumääritelmien äärityyppejä. Niillä voi olla liioiteltuja piirteitä, jotka aiheuttavat tukalaa oloa, kipua tai jopa hengitysvaikeuksia. McGreevyn ja Nicholaksen tutkimus vuodelta 1999 toteaa, että joissakin rotumääritelmissä epäterveet ja keskenään ristiriitaiset piirteet ovat jopa toivottuja. Muutamiin rotuihin ne ovat niin vakiintuneet, etteivät edes rodun yksilöiden kanssa elävät ihmiset huomaa niitä, vaan pitävät asiaankuuluvina.
Koiramaailman kansainvälisen kattojärjestön FCI:n uutislehtisessä onkin puututtu liioitellun ulkomuodon suosimiseen ja kehoitettu muun muassa ulkomuototuomareita ja Kennelliittoja kiinnittämään asiaan huomiota.
Kun koirankasvatuksessa on käytetty vielä sukusiitostakin, on tuloksena ollut kasvava määrä rotukohtaisia perinnöllisiä ongelmia. Myös käyttöominaisuudet ovat monessa rodussa rapistumassa. Terve ja käyttöominaisuuksiltaan hyvä koira alkaa kohta olla harvinaisuus.
Suomen Kennelliitolla ja rotujärjestöillä on käytössään perinnöllisten vikojen ja sairauksien vastustamisohjelma, PEVISA, jonka avulla perinnöllisten ongelmien toivotaan vähentyvän roduissa. Yleisimmät ohjelmassa huomioitavat perinnölliset viat ovat lonkka- ja kyynärnivelen kasvuhäiriöt sekä silmäsairaudet.
PEVISAsta huolimatta edistyminen vikojen ja sairauksien vähentämisessä on ollut Suomessa pientä tai jopa olematonta. Esimerkiksi Ruotsissa ja Saksassa on lonkka- ja kyynärnivelen kasvuhäiriöissä saatu kohtuullista edistymistä aikaan. Syynä huonoon edistymiseen Suomessa on ollut liian pieni valintapaine, eli jalostukseen käytettävät koirat eivät ole systemaattisesti olleet rodun keskiarvoa parempia.
Lähde:
http://www.koiranjalostus.fi/1205jalostus2.htm
on säännöissä kiellettyä
Keskusteluissa ei saa:
* Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
* Linkittää tiedostoihin tai sivuille, jotka sisältävät ihmisiin tai eläimiin kohdistuvaa väkivaltaa
* Kirjoittaa rasistisia tekstejä
* Kirjoittaa tai kuvata karkeaa pornografiaa
* Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua
* Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja
Ylläpitoon ilmoitus sinusta
järjestettiin koiranäyttelyitä aivan kotini nurkalla, joten erittäin pienestä lähtien olen ollut paiklla seuraamassa.
Kääpiökoirien osalta ovat luonteet parantuneet valtavasti verrattuna silloisiin. Tuomarit arvostelivat kääpiöt hanskat kädessä, koska enemmän kuin varmemmin saivat maistaa kääpiökokoisen koiran temperamenttia sen koko purukaluston voimin.
No, nuo tilastot ja tutkimukset kertovat toista tarinaa, kuin sinun lapsuudenmuistosi. Valitettavasti.
se menee, että vale, emävale, tilasto.
Mitäs sitä tutkimustuloksia ja asiantuntijoita uskomaan, kun meillä on tämä palsta! Täällähän se Oikea Tieto majailee! ;-)
sanonko mitä ajattelen niistä. Sen minkä on itse nähnyt ja kuullut vuosikymmeniä sitten on parempaa faktaa kuin nuo sinun tilastosi kaikkien rotujen osalta.
Vanhat kasvattajat heidän tietonsa siirrettynä seuraaviin polviin jne on todella kullanarvoista tietoa. Sitä eivät mitkään nykytutkimukset päihitä koskaan.
Kertovatko nykyiset faktasi jo ainakin 1940 luvulta asti erään rodun epilepsiasta? Toisen rodun määrätyt terveys piirteet verrattuna väri yhdistelmään?? Erään rodun silmä ongelmista kaiheista ym. jo 1950 luvulta. Entä edelleen nykyaikana eli 2000 luvulla noiden väri juttujen vähentyneestä käytöstä tai hävimisestä historiaan??
Entä isopää rotujen päiden pienentymisestä ja ongelmien huomattavasta vähentymisestä koskien synnytyksiä, vesipäitä jne.
Tämä kaikki on ei tilastoista hankittua faktaa, eli vanhojen silloin kauan sitten toimineiden kasvattajien tiedon jakamisesta jälkipolville. Nämä ovat nykyisenkin pölhön suuntauksen aikana kullanarvoista fakta tietoa rotujärjestöillä ja toisilla kasvattajilla.
Tällaista tietoa kutsutaan arkistoiden aarteiksi.
Eivät ole MINUN tilastojani, vaan Kennelliiton ja asiantuntevien tutkijoiden. Mutta, sinähän toki tiedät asiat heitä paremmin! ;-)
Ja eiköhän Kennelliitolla ole ne pisimmälle juontavat tutkimustulokset, eikä millään suusta-suuhun-tietotoimistoilla. Heh, hassua, miten aina olet parempi oikeita asiantuntijoita! Ehkä sinun pitäisi julkaista aiheesta väitöskirja tai jotakin muuta kouriintuntuvaa todistetta. Kun kuitenkin ihan vähän vaikeaa luottaa vain sinun sanaasi ylitse Kennelliiton sanan. Ihan vähän vaikeaa :-D)
saatko siitä jonkunnäköisen tyydytyksen. Olet outo ihminen kieltämättä. Rodun aarre ja oppi on vanhojen kasvattajien työssä. Heidän keräämä oppi ja materiaali on arvokkainta tietoa mitä maailmassa on tarjota rotukohtaisesti.
Kennelliitto ei ole koskaan perehtynyt rotukohtaiseen kasvatukseen, vaan heidän tutkijansa ja toimikuntansa ovat perehtyneet kokonaisvaltaiseen tutkimukseen ja tilastoihin. tämä on faktaa. Ei mikään voita rodun kotimaan tietoja rodun synnystä ongelmista, luonteista jne. Todella kasvatuksesta kiinnostuneet ovat joutuneet melkein järjestään silloin kauan sitten hankkimaan koiransa ja materiaalinsa sekä oppinsa rodun kotimaasta. Käyneet siellä opintomatkoilla, luoneet hyvät suhteet rodun vanhoihin kasvattajiin, ja saaneet heiltä oppinsa.
Ei se tee minusta asiantuntijaa. MUTTA ASIANTUNTIJA USKALLAN VÄITTÄÄ OLEVANI OMASSA RODUSSANI GRIFFONEISSA.
Mainitsit sukusiitosprosentin joka on nykyään muotisana Suomessa. Sitä käyttää kaikki, tietävät he asioista tai eivät. KUITENKIN LINJASIITOS EDELLEEN AJAA HYVIN ASIANSA. MIKSI LOPETTAA LINJAAMINEN TERVEESEEN KOIRAAN TERVEESTÄ SUVUSTA??
Siksikö kun on pakko harrastaa ja viljellä luomua tilastojen valossa ja saada sieltä aikaiseksi mitä tahansa ennalta tietämätöntä?? Vastustat intensiivisesti yhtä perinnöllistä vikaa saat hyvässä lykyssä monta uutta tilalle. Puheistasi huolimatta rodunomainen ulkomuoto on erittäin tärkeää. Tilastot eivät. Tilastot voi korvata aina uusilla tilastoilla, vaan menetettyjä tietoja ja oppeja rodun alkuajoilta et saa koskaan takaisin kuten et sukupuuttoon kuollutta linjaakaan.
Sanoisin näin haluamatta ketään loukata (ja puhun oman rotutyhmän koirista jotka tunnen) ON SUURI ERO KASVATTAJALLA JA KASVATTAJALLA. Toisen työ jää elämään rodun historiaan toisen ei.
Vastaus kysymykseesi "MIKSI LOPETTAA LINJAAMINEN TERVEESEEN KOIRAAN TERVEESTÄ SUVUSTA??"
Sukusiitos on paritusmenetelmä eikä jalostusmenetelmä, toisin kuin usein luullaan. Sukusiitosta tapahtuu silloin, kun paritettavat eläimet ovat toisilleen läheisempää sukua kuin populaation eläimet keskimäärin ovat. Käytännössä sukusiitoksena pidetään paritusta, jossa paritettavat eläimet ovat serkuksia tai sitä läheisempiä sukulaisia (sukusiitosaste > 6.25%).
Sukusiitosaste on sukusiitoksen mitta. Haitallisen sukusiitosasteen karkeana raja-arvona pidetään 10 %.
Yleensä kotieläinten jalostuksessa sukusiitosta on pyritty välttämään, koska sen seurauksena perinnölliset sairaudet lisääntyvät, hedelmällisyys ja elinvoimaominaisuudet heikkenevät. Koiranjalostuksessa sukusiitos on ollut varsin yleinen paritusmenetelmä. Syynä tähän lienee koirarotujen pieni eläinmäärä, tietämättömyys tai se, että tietoisesti halutaan lisätä jonkun hyvänä pidetyn yksilön määrää jälkeläisen sukutaulussa.
Sukusiitoksen vaikutukset:
Perinnöllinen vaihtelu vähenee
Sukusiitoksen seurauksena perinnöllinen vaihtelu vähenee, eli eläinten väliset geneettiset erot pienenevät. Kun sukulaiset paritetaan keskenään, jälkeläiset saavat samoja geenejä sekä isältä että emältä. Mitä voimakkaampaa sukusiitosta käytetään, sitä suurempi osa vanhemmilta jälkeläiselle siirtyvistä geeneistä on samoja.
Perinnölliset sairaudet lisääntyvät
Resessiivisten geeniyhdistelmien aiheuttamat viat ja sairaudet pääsevät esille sukusiitosta käytettäessä. Resessiivinen geeniyhdistelmä tarkoittaa, että eläimen täytyy saada sama geeni sekä isältä että emältä ennen kuin geenin vaikutus näkyy eläimessä. Toisaalta sukusiitosta (esim. isä-tytär- tai täyssisarparitusta ) voidaan käyttää apuna, kun halutaan saada selville resessiivisten sairausgeenien kantajat. Sukusiitoksen käyttäminen tällaisissa tapauksissa edellyttää luonnollisesti voimakasta karsintaa ja suurta eläinmäärää.
Sukusiitostaantuma
Sukusiitos näkyy lähinnä heikentyneenä hedelmällisyytenä ja alentuneena elinvoimana. Ääritapauksissa myös tuotanto-ominaisuudet heikkenevät. Alentuneet elinvoimaominaisuudet näkyvät mm. pienentyneenä syntymäpainona, hitaana kasvuna, tautien vastustuskyvyn alenemisena. Sukusiitoksen haittoja kutsutaan yleisesti sukusiitosdepressioksi.
tehnyt tuon väitöksen vai omitko sen itsellesi?
Tuon väitöksen tekijä voi haastaa sinut oikeuteen koska omit hänen tutkimuksensa.
Lisäksi syyllistyt tekijänoikeusrikokseen kopioimalla toisaalta tuon tekstin ja moneen paikkaan vielä.
Tuossa laitoit tutkimussuunnitelman vuodelta 2003. Missä ovat tutkimuksen tulokset? Mitä todettiin?
Tuo laittamasi ei ollut tutkimustulokset vastaus vaan vain pieni osa siitä.
Tutkmus ei ollut Kenelliiton tutkimus.
Eikö Mäki mielestäsi ole Kennelliiton kanssa missään tekemisissä? Voi hyvää päivää. Tiesitkö ylipäätään yhtäkään nimeä, keitä oli kyseessä? Melkoisen arvostettuja asiantuntijoita jokainen.
Linkissä on mainittu kaikki nimet ja lähteet, voit aivan hyvin itse tutkiskella asiaa lisää, jos se kiinnostaa. Ei tämä sivu ole mikään hakupalvelu, josta kaikki kannetaan sulle eteen.
Mäen tekstiä omaksesi,syyllistyit rikokseen taas ja moneen kertaan.
Missäs kohtaa olen tekstiä omakseni väittänyt? Lue loppuun asti ne tekstit, niin olet vähän jyvällä, kenestä puhutaan, ja mistä tekstit on lainattu. Lukee viestin lopussa linkkeineen, torvi.
tuuba oma tekstisi,tai siis se jonka omanasi kopioit palstalle.
Niitä kun ei saa varastaa noin niin sinusta olen tehnyt ylläpitoon seikkaperäisen ilmoituksen ja huomenna otan yhteyttä tuohon kenen tekstejä varastit ellei ylläpito poista sitä ennen niitä kaappaamiasi juttuja.
Tässä omasta viestistäsi:
Koirien lonkka- ja kyynärnivelten kasvuhäiriöitä käsittelevän väitöskirjani viimeisessä osiossa tutkin koiranjalostuksen nykyisiä painopisteitä ja selvitin simulaatiotutkimuksen avulla
Annoit selvän käsityksen että olisi sinun tekstisi.Törkeää!
No mutta tutkimus ei ole kuitenkaan Kennelliiton teettämä tutkimus, oli siellä mikä nimi tahansa. Minäkin kuulun Kennelliittoon, mutta jos tekisin jonkun tutkimuksen, en väittäisi sitä Kennelliiton tekemäksi tutkimukseksi. Ja sitä paitsi lopussa on kirjallisuusviitteet, ei tutkimuksen tekijöitä. Osaan oikein hyvin lukea. Tässä ei myöskään ole tutkimuksen tuloksia, vaan kerrotaan aiotusta tutkimuksesta. Missä ovat tulokset?
kun et näköjään lukemaasi pysty käsittämään. Jestas, miten tyhmä voi ihminen olla? Toivottavasti et aio käyttää itseäsi jalostukseen!
Kyllä on, se immeinen on ihan Kennelliiton virallinen jalostuslautakunnan varapuheenjohtaja, ja lisäksi maatalous- ja metsätieteiden tohtori ja jalostusagronomi. Oliko muuta kysyttävää? Ottaisit ihan itse selvää, ettei tarvitse sulle kaikkea valmiiksi pureskeltuna tarjoilla.