Saumojen puhdistus tai kaavinta

Puisten kansiluukkujen vanhat mustat saumat menneet huonon näköisiksi vaikka eivät vettä vuodakkaan. Voiko niitä puhdistaa vai onko parempi kaapia jollain uloin pinta pois ja laittaa uutta? Mikä on hyvä apuväline kumimaisen sauman jyrsimiseen jos ei muu auta?
1279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Todennäköisesti se "kuminen" sauma on sikaa tai muuta vastaavaa saumausainetta.

Sen voi kaapia pois vaikkapa jyrsimellä, tai työläästi jollain käsikäyttöisellä sopivalla työkalulla.

Uusi levitettään mahdollisine primereineen ja voit antaa sauman levitä jopa rimojen päälle. Tämän jälkeen kun saumausaine on kuivunut hiot luukut nätin näköisiksi. Tässä siis kuluu hiukan sitä puuta ja saumat tietysti uuden näköisiksi.

Et maininnut mitä puuta ne luukut ovat, eli onko lakattu vai ei. Jos oli niin niin sitten vaan lakkaat lopuksi hyvän näköisiksi.

Jos puuta on vähän, etkä voi hioa, niin silloin voit teipata puuosat ja levittää sauman kumilastalla teippien tasoon asti. Ja hyvä tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansiluukuja kirjoitti:

Puisten kansiluukkujen vanhat mustat saumat menneet huonon näköisiksi vaikka eivät vettä vuodakkaan. Voiko niitä puhdistaa vai onko parempi kaapia jollain uloin pinta pois ja laittaa uutta? Mikä on hyvä apuväline kumimaisen sauman jyrsimiseen jos ei muu auta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu