Paljonkohan maksaa malarialääkitys? Entäs muut rokotteet: keltakuume ja hepatiitti -rokotteet?
Kyselen vaan että tietäisin kuinka paljon varata rahaa.
Kiitos vastauksistanne!
Kyselen vaan että tietäisin kuinka paljon varata rahaa.
Kiitos vastauksistanne!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa samalla vaivalla ottaa tuo A B-heparokote koska se on lähes saman hintainen = 3 rokotuskertaa ja kappalehinta noin 50 euroa.
Malarialääke maksaa muutaman euron (H:lla alko mut nimi unohtunu) eli max.10e. Sen saa ilman reseptiä apteekista. Tehoaa lähinnä Intiassa. Afrikassa tarvii eri lääkkeet ja ne on reseptillä ja maksaa huomattavasti enemmän.
Toukokuista Indonesian reissua varten otimme rokotukset Japanin aivotulehdusta ja lavantautia varten. Keltakuumerokotus ei ollut tarpeellinen.
Japanin aivotulehdus (JE-VAX-rokote) maksoi 3x28,20€, lavantauti (Typherix) maksoi 32,90€. Havrix oli molemmilla jo ennestään voimassa.
Lisäksi otimme malariaa vastaan Heliopar-kuurin, joka taisi maksaa kympin verran per hlö. Niitä syötiin vielä 4 viikkoa reissun jälkeenkin.
Rokotteet hankin työpaikkani terveydenhoitajan kautta, joten hinnat saattavat hieman vaihdella.
Rokotustarpeesta löydät tietoa sivulta www.rokote.fi