onnellisuus koostuu..

p......

Elämän pienistä iloista...vaikkapa siitä,kun sinä pienoiseni pulikoit tänään ammeessa parvekkeella.hymy korvissa ja vesi loiskuen.
kun sinä opit syömään, vaikka suurin osa ruuasta meneekin lattioille,mutta se ilo ,jonka sinä puolitoista-vuotias poikani,voit siitä onnistumisesta kokea.tai sinä 5-vuotias tyttäreni kun juokset ulkona hameenhelmat heiluen ja huudat"äiti,ihanaa kun on kesä"
ja kun eräänä iltana itkin sohvalla sydänsurujani,sinä tyttöni pyyhit kyyneleeni ja sanoit viisaasti"kyllä me pärjätään,olet rakas,äiti".silloin tunsin itseni niin heikoksi ja mietin kuinka oletkaan viisas ja vahva,tyttöseni.
näillä kaikilla tapahtumasarjoilla mitä elämässämme on käynyt,on varmasti jokin tarkoitus ja varmasti kasvan tässä ihmisenä ja äitinä,lupaan sen teille.
mutta miten onnellinen olenkaan kun me kolme kuljemme rinnakkain täällä suuressa isossa maailmassa,meitä ei voi erottaa mikään.
olen väsynyt mutta onnellinen äiti.
rakastan teitä suunnattomasti,kivaa lomaa mamman luona ja viikon päästä kullat kaappaan teidät haliini ja pusuttelen puhki!!!!
-äiti-

4

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsen edessä

      On väärin itkeä lapselle surujaan. Hän ei ole vielä velvolinen kantamaan sinun taakkaasi ja usko pois, vaikket lapsesta sitä vielä näe, hän tulee saamaan ongelmia omaan elämäänsä jos joutuu tukemaan äitiään pienenä.

      Hyvää jatkoa ja voimia sinulle! Oma äitini tukeutui meihin ja siitä on seurannut paljon pahaa. Itkut pitää itkeä salassa, vaikka muuten tietenkin erilaisia tunteitakin voi näyttää.

    • ehkä.....

      väärän kuvan.en ole heikko lasteni edessä.mutta en myöskään tunne-kylmä,näytän kyllä suruakin ja lasteni tehtävä ei ole tukea minua.minä tuen kyllä lapsiani.elämämme on tasapainossa ja lapseni ovat iloisia.voimia tarvitaan ja voimia myös sinulle.

      • noi

        edes on pieniä iloja?olet elänyt,rakastanut,saanut lapsia.ei elämässä suurempia asioita ole kuin noi.ei kaikilla ole tollaseen mitään mahkuja. pistää vihaksi typerät ihmiset!


    • p...

      samoista asioista onneni koostuu ja yksin lasteni kanssa elämääni kuljen ja ovat suunnilleen saman ikäisiäkin.ei sitä aina väsyynenä jaksa muistaa olla onnellinen näistä "elämän lahjoista"...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe