travel card

sonya_

voisko joku kertoo mitä travel card käsitteenä pitää sisällään ja mistä niitä saa? asemalta kaiketi, mutta voiko niillä matkustaa myös busseilla ja kuinka se oikeastaan tapahtuu? näytetäänkö korttia kuskille vai pitääkö sen leimata se tai jotain?? tyhmiä kysymyksiä :)

4

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelcard

      Travel card käy metroissa ja busseissa. Voi ostaa ainakin asemien lipunmyynneistä. Automaateista ei tosin saa kuin yhden päivän Travelcardeja. Vyöhykkeiden 1-2 Travelcard kattaa hyvin keskusta-alueen.

      Metroon mentäessä travelcard (pahvinen kortti) pitää työntää kortinlukijaan, ottaa pois siitä mihin lukija sen "sylkäisee" ja sen jälkeen kulkea avautuvan portin läpi. Poistumisasemalla pitää tehdä sama juttu (päästäksesi ulos asemalta !) Matkalaukkujen kanssa portit eivät toimi vaan pitää mennä oikealla olevan manuaalisen portin kautta (vartijat avaa portin).

      Busseissa korttia vain näytetään kuljettajalle. (Ainakin niissä mitä itse käytettiin ei ollut lukijoita pahvisille travelcardeille)

      • siniz

        onko siis tietoa, kun jossain sivuilla kerrotaan että ainakin viikon korttiin tarvis passikuvan?? onko siellä sitten passikuva-automaatteja kenties?


      • ilmeisesti

      • kesäkuussa käynyt
        siniz kirjoitti:

        onko siis tietoa, kun jossain sivuilla kerrotaan että ainakin viikon korttiin tarvis passikuvan?? onko siellä sitten passikuva-automaatteja kenties?

        Viikon visitor travel cardiin ei tarvita kuvia, se tieto on kyllä vähän piilossa liikennelaitoksen sivuilla.Voit tilata sieltä suoraan, lähettävät Suomeen ilman käsittely- ja postikuluja. Viikon travel card eroaa lyhyemmistä siinä, että se on voimassa kaikkina vuorokauden aikoina, ei vain off-peak. Tosin aamuruuhkat ennen klo 9.30 ovat melkoiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe