jakohihna

Mitähän maksaa osapuilleen xantia 1.8 -99:n jakohihnan vaihto?
61426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarkka vastaus= rahaa. Mutta paljon? Riippuu remonttipaikasta ja ja siitä, onko 8- vai 16- venttiilinen. Kysele firmoista. Veho saattaa olla kalliimpi. Luulisin, että n. 100- 200e. Jos on ensimmäinen vaihto, niin ehkä vesipumppua ja muita heebeleitä ei ehkä tarvitse uusia samalla. Ota huomioon, että ohjekirjan vaihtohetket(120tkm/10v.) ovat käytännössä lyhyempiä. 100tkm, tai 5v. Kumpi ensin täyttyy.

Äänestä
  • Mä kun luulin että niisä on vain 16-venttiilinen moottori....

    Äänestä

  • xxyzz kirjoitti:

    Mä kun luulin että niisä on vain 16-venttiilinen moottori....

    Kyllä ton ikäisessä on 16-venttiilinen. 95-96 vaihtui moottorit 8 -> 16 v.

    Itse vedän remmin vaihdon varman päälle. Se on siis 5 vuotta tai 80 tkm.

    Ja vaihdatapa muuten LHM:t siihen autoosi, jos ei ole vielä vaihdettu. Voi olla melkosta kuraa.

    Äänestä

  • venttiiliveikko kirjoitti:

    Kyllä ton ikäisessä on 16-venttiilinen. 95-96 vaihtui moottorit 8 -> 16 v.

    Itse vedän remmin vaihdon varman päälle. Se on siis 5 vuotta tai 80 tkm.

    Ja vaihdatapa muuten LHM:t siihen autoosi, jos ei ole vielä vaihdettu. Voi olla melkosta kuraa.

    On hyvä mainita tuo LHM:n uusiminen. Ohjeen mukainen 120tkm pitää unohtaa. Vaan käyttää samaa vaihtoväliä, kuin BX:ssä. 60tkm. Lyhyempikin väli riittää! Ja jos LHM:n vaihto on kaukana takanapäin, tai ei ole ollenkaan vaihdettu. Niin voisi olla hyvä laittaa aluksi ns. huuhteluöljy. Ilmauksineen. LHM- säiliön suodattimet pitää pestä bensalla ennen ja jälkeen. Sekä myös jonkin ajan kuluttua varsinaisen LHM:n vaihdon ( jälleen ilmauksineen!)jälkeen. Jos teet itse, niin hanki ALFAMER.in Suomenkielinen korjausopas. Myös www.sitruunapatonki.tk löytyy paljon teknistä tietämystä ja - apua. Mutta hyvin huolehtimalla Xantia toimii hyvin ja pitkään.

    Äänestä

jos on VIIMASUOJA ollut asennettuna.
Viimasuoja maksaa vaihtokaupassa 36€.
Hihnat kestää Citkassa kymmeniä vuosia ja tuhansia kilometrejä. Niin hyvä auto se on.

Äänestä
  • 100tkm tai 10 vuotta pösössä 4tai5 vuotta noissa bensa vehkeissä.Miksi? kun on sama hihnakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


makevee kirjoitti:

Mitähän maksaa osapuilleen xantia 1.8 -99:n jakohihnan vaihto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu