Onko se normaalia että äiti ja isä ovat vain ystäviä? Minun vanhempani ovat olleet toistensa parhaita ja ainoita kavereita jo kolmekymmentä vuotta. En usko että he ovat edes koskaan olleet rakastuneita vaikka ovatkin saaneet kaksi lasta. En oikein ymmärrä asiaa. Äitini ja isäni eivät ole ikinä suudelleet. Se ei oikeastaan todista mitään mutta he eivät ole edes halanneet. He eivät koskaan puhu toisilleen mitenkään "romattisesti" tai muutenkaan niin. He ovat yksinkertaisesti sanottuna hyviä ystäviä. He eivät ole edes naimisissa ja asuivat eri kaupungeissa kun olin pikku lapsi. Mielenkiintoinen asia mutta olen tottunut siihen. Ainakaan ei tule avioliitto-ongelmia koska he eivät ole edes naimisissa.
En tietenkään ole tästä asiasta varma koska vanhempani eivät suostu puhumaan tunteistaan. Ystäväni kanssa keskustelin siitä jokin aika sitten ja hänkin sanoi että vanhempieni välillä ei ole muuta kuin ystävyytä. Hänen vanhempansa taas suutelevat ja halivat vähän väliä.
En tietenkään ole tästä asiasta varma koska vanhempani eivät suostu puhumaan tunteistaan. Ystäväni kanssa keskustelin siitä jokin aika sitten ja hänkin sanoi että vanhempieni välillä ei ole muuta kuin ystävyytä. Hänen vanhempansa taas suutelevat ja halivat vähän väliä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ensinnäkin, se että vanhempas on saanu kaks lasta, tarkottaa ett ne on tehny muutaki ku jutellu ja ollu ystäviä ;)
toisekseen, ystävyyshän on hyvän parisuhteen perusta.
ei munkaan vanhemmat pussaa eikä halaa toisiaan ainakaan mun nähden. mut ne kyl nukkuu silleen samassa sängyssä ym. ja en kyllä halua tietää mitä muuta ne tekee ku nukkuu siinä sängyssä..
mutta se että vanhempas ainaki tulee keskenään hyvin toimeen, on hyvä asia.
ja eiköhän sun vanhempas tiiä kuiteski tarkalleen mitä on tekemässä.
älä murehdi :)
etteivät he halaa tai suutele? Monissa perheissä vanhemmat osoittavat helyydet toisilleen kahden kesken. Ja todella loistavaa, jos vanhempasi ovat olleet ja ovat edelleen toistensa parhaaat ystävät. Siksi heidän liittonsa on varmaan säilynyt niin pitkään je perheesi säilynyt kokonaisena.
Rakastumisenhan pitäisi pari suhteessa muuttua rakastamiseksi ensi huuman jälkeen. Ja yhteinen liittohan on tavallisesti tylsää arkea, työtä, kauppa-asioita, lasten kasvatusta päivästä toiseen sitä samaa. Kaikki parit eivät sitä tunnu kestävän. Ja se että asuivat eri paikkakunnilla ollessasi pieni niin ei todista mitään.
Kysyt onko kaiki mitä kerrot normaalia? minun mielestäni on. Kaikkien parien suhteethan ovat omanlaisiaan eikä niitä pitäisi verrata toisten parien suhteisiin. Aina löytyy kateuden aihetta. Miksi muuten asia askaruttaa sinua?
Mietin asiaa siksi että siitä tuli ystäväni kanssa puhetta. Olen muuten aika varma etteivät äitini ja isäni ole kovin läheisiä koska he ovat aina eri paikoissa. Kun he ovat kaksisteen olen yleensä edes lähistöllä ja saan helposti selville mitä he tekevät. Kotonakaan he eivät yleensä vietä aikaa yhdessä.
kommentoit, enkä ollenkaan vähättele mielipidettäsi. Meilläkin minä ja mieheni teemme paljon asioita erikseen ja harrastamme erikseen. Ystäviäkin on erikseen. Jos on ollut liitossa pitkään ei tarvi aina kyhnätä vierkkäin. Mutta en silti koe ettemmekö olisi läheisiä. Hyvää kesää sinulle.
Jos on tärkeämpää olla perheen isä ja äiti kun rakastunut pari. Kaiki ei osaa näyttää välittämistä, mutta ei tarkoita ettei sitä olisi. Miehet ainakin näyttävät välittämisen huolehtimalla, rakentamalla taloja ja osamalla sitä ja tätä. Jos asia kiinnostaa sinua, voithan kysyä vanhemmilta sitä.