HANKKIMASSA KAHTA KOTILOA, vastauksia!

ria

HEI!

Haluaisin pari kotiloa ja ensin oli mielessäni omenakotilo, mutta ne kai vaativatkin aika paljon tilaa, eikä minulla ole semmoiseen mahdollisuutta. Joten kysynkin teidän milipidettä mikä kotilolaji olisi hyvä minulle, sen pitäisi mahtua:

-melko pieneen/kohtuulliseen (faunaboksiin?)
-olla helppohoitoinen, joka ei tarvitsisi mielellään suodatinta/ylimääräistä valaisinta

Olisi myös kiva, että kun ehdotatte jotain kotiloa, niin kertoisitte hieman (tai antaisitte linkin sivulle) jossa kerrotaan mm. mitä se syö, minkälainen pohja sen faunaan; multaa, turvettä, vettä? ja tietenkin kuinka iso boksin pitää olla. =)

Olisin todella kiitollinen jos joku viitsii antaa faktatietoa minulle, koska olisin tosiaan kiinnostunut hankkimaan paria kotiloa ihan vain lemmikiksi. :)

5

324

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suskiii.kotilot

      Tere!
      Haluatko siis maa- vai vesikotilon? Touhukotilo on vesikotiloista helppo hoitoinen ja vaatii kai jonkun 1L (?) Eikä touhu tarvi suodatinta yms. Mut maakotiloista melkeen kaikki käy alottelijalle. Esim. Lehto on helppohoitoinen ja ei vaadi kuin 1L. Mut minkä kokoinen fauna sulla on? On olemassa nimittäin 21L ja pienempiäkin taitaa olla myös 1L fauna olemassa (?) No maakotilo tarvitsee pohjalle turvetta, mut vesikotilolle käy sellanen hiekkasora. Sitä saa eläinkaupoista (?) Ja tietysti vesikotilo tarvii vettä, mutta maakotilo ei.
      Tässä on ossa missä on maa- että vesikotiloista tietoa, joka on faktaa!!! http://www.freewebs.com/vikenin/

      • riia

        Eli siis maakitolon tykkäisin mieluiten ottaa ja kun tässä mm. viken sivuja katselin niin kiinnostuin sagriinikotiloista, mutta niitä näyttää olevan vaikea saada.
        Kiinnostuin Valkohuulitarhakotilosta, hollikseista sekä tietysti edellemainituista sagriini kotiloista. :)Yleensäkkin hieman isommista maakotiloista jotka kuitenkin mahtuisivat max. 10 l boxiin :) Jos sinulla on näitä myytävänä/annettavana laita viestiä tänne! Pääsen vastailemaan vasta viikon kuluttua kun lähden reissulle! :)


    • aksui

      Mulla on kaksi akaattikotiloa joista joudun luopumaan, kun lähden kouluun ja asuntolaan jonne ei niitä saa ottaa :( Etsin niille siis hyvää kotia.
      Akaattini asuvat faunaboxissa, ei kovin isossa, mutta tarpeeksi isossa (tällainen tulee myös niiden mukaan) .. Pohjalle laitan multaa, maata, turvetta, mutta niissä ei saa olla mtn ihme aineita jotka on haitallisia. Terran täytyy olla aina koskea tai akaatit pysyvät kuorissaan.
      Akaatit syö melkein niinkuin kaikkea; pilttiä, lihaa, hedelmiä, vihanneksia jne jne :D
      Löydät sivuja akaateista kun laitat googleen akaattikotilo.

      • kotilo-kaktusfani

        Käy katsomassa sivuni http//:www.freewebs.com/pikkuaksu1 ja sieltä tietoa kotiloista


      • kotilo-kaktusfani
        kotilo-kaktusfani kirjoitti:

        Käy katsomassa sivuni http//:www.freewebs.com/pikkuaksu1 ja sieltä tietoa kotiloista

        Linnkkinä
        http://www.freewebs.com/pikkuaksu1 kirjoitin tuon äskeisen väärin


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      105
      807
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe