KERTOISKO JOKU...

...selkokielellä että mitä ne kaikki pH, veden kovuus ja emäksisyys ym. tarkoittaa. ja miten niitä voi mitata/testata. en älyä mistään tieteellisistä selityksistä oikein mitään niin olis kiva jos joku viitsisi vaivautua selittämään tyhmälle. KIITOS!
1187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

pH arvoilla mitataan veden happamuutta, neutraalin veden pH on 7, jos pH arvo on tämän alle on vesi hapanta, jos yli niin emäksistä. Eri kalat ovat sopeutuneet erilaisiin vesiin. pH-asteikko on logaritminen, eli jos yhden pykälän ero happamuudessa on vaikkapa 10 kertainen niin kahden pykälän ero on jo 100 ja kolmen 1000 kertainen. Niinpä pH:n kohtalaisen pienetkin heilahtelut voivat haitata herkimpiä eliöitä.

Veden kovuudella tarkoitetaan sen sisältämien eräiden ionien määrää (lähinnä kalsiumin ja magnesiumin määrää). Kovuus voidaan mitata joko kokonaiskovuutena tai karbonaattikovuutena. Kovuuden mittauksessa yksikkönä käytetään useimmiten dH:ta. Taaskin eri kalat ovat sopeutuneet erilaisiin kovuuksiin joten arvot on tarvittaessa säädettävä akvaariossa sopivalle tasolle. Kovassa vedessä erilaiset aineet alkavat sakkautua herkemmin ja esim pyykätessä kuluu kovassa vedessä enemmän saippuaa.

Muita tärkeitä mitattavia arvoja etennkin akvaariota perustettaessa ovat nitriitin (NO2) ja nitraatin (NO3) pitoisuudet, jotka ovat taas altaan typpiaineenvaihdunnan toiminnasta kertovia mittoja. Nitriitti on kaloille myrkyllistä ja sen runsas määrä kertoo ettei altaan hajottajabakteeristo toimi kunnolla tai allas on pahasti liikakansoitettu tai yliruokittu. Nitraatit eivät sinänsä ole haitallisia kohtuumäärinä (kasvit käyttävät näitä ravinnoksi), mutta niiden runsas määrä kertoo että altaassa voi olla muitakin haitallisempia aineenvaihduntatuotteita, ja nitraattiarvoja käytetään näiden indikaattoreina. Jos vedenvaihtojen yms huoltotoimien avulla nitraatin määrä pidetään suhteellisen alhaisena ei haitallisiakaan aineita pitäisi olla liikaa.

Kaikkien näiden mittaamiseen löytyy akvaariokaupoista erilaisia tippatestejä. Useilta webbisivuiltakin ( kuten http://www.akvaariotieto.info, jossa myös erilaisia vesiarvoja on selitetty enemmänkin )löytyy sitten ohjeita siihen mitä tehdä jos jokin arvo ei ole sitä mitä pitäisi. Muitakin veden ominaisuuksia voisi mitata (kuten ammoniakkia, alkaliniteettiä, puskurikykyä), mutta nuo yllämainitut lienevät useimmiten tärkeimmät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä kirjoitti:

...selkokielellä että mitä ne kaikki pH, veden kovuus ja emäksisyys ym. tarkoittaa. ja miten niitä voi mitata/testata. en älyä mistään tieteellisistä selityksistä oikein mitään niin olis kiva jos joku viitsisi vaivautua selittämään tyhmälle. KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu