Niin tässä ajattelin kun olen vasta aika uusi "lintu harrastaja" ja mulla on 1/2v nymfi-poitsu enkä oikein tiedä mistä "herkuista" nymfit yleensä pitävät,kun olen kokeillut monen laista,mutta ilmeisesti lintuni on aika nirso... Kesällä se tykkäs ruohosta,mutta näin talvis aikaan en ole vielä löytänyt mitään erityistä herkkua sille?? Sitä vaan kun olis tarkotus kesyttämistä muuta harjottaa..Olis kiva jos kertoisitte mistä herkuista omat nymfinne ovat pitäneet!!!
Mistä nymfit tykkää...
Rin
7317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oma nymfini pitää erityisesti mansikoista, se on aivan hulluna niihin. Ja toomaatti kelpaa leikkikaluksi. Ja muusta se ei juuri välitäkkään.
...tykkää perunasta (keitetty) ja juustonaksuista. Niitä ei tosin kumpaakaan saa antaa paljoa kerralla, eikä tietenkään jatkuvasti. Varsinkin juustonaksut on todella suolaisia, mutta kun antaa ihan hippusen kerralla ja pitää huolen, että on raikasta juotavaa tarjolla, voi antaa. Huolella pestyjä ja kuorittuja vihanneksia kannattaa toki kokeilla.
Mun lintuset tykkää eniten maapähkinöistä ja auringonkukansiemenistä, mutta rasvaisuuden takia en oo niitä paljon syötelly.
Hedelmistä ja vihanneksista parhaiten kelpaavat kurkku (tätä rynnätään syömään, mutta reunat ei kelpaa...), porkkana (en oo kyllä päässy selvyyteen, että kuinka paljon tosta menee suuhun asti: taitaa olla vaan tuhoamisvimman purkuun) ja omena. Että pojat on tälläsen perinteisen ruoan kannalla. Mitään muuta ei sitten oikeastaan edes maisteta (päärynää ehkä vahingossa). Leipä on muuten vanhemman mielestä kiinnostavaa, jos ite syön sitä, mutta nuoremman pitää aina suorittaa koemaistaminen ensin :)
Mulla on ollu vähän sama ongelma, kun pojat ei oo mihinkään terveelliseen ruokaan mieltyny niin et ois ollu kesyttämisessä apua. Kannattaa vaan kokeilla kaikenlaista, kun lintuset tuppaa olemaan yhtä yksilöllisiä mieltymysten suhteen kuin me immeiset. Nyt, kun lintusi on vielä noin nuori ja toivottavasti kokeilunhaluinen kannattaa todella yrittää saada se syömään hedelmiä ja kasviksia monipuolisesti. Vanhempana lintu on vaikeampaa saada maistelemaan uusia makuja. Bon appetit!
muuten meillä oli oiva keino eläinkaupasta ostettu lintu(naksutin)ja nyt lintu on kesy ja tykkää kesällä ulkoilla ns.lentovaljaissa ja istuen olkapäällä.
Miten tällainen "lintu naksutin" toimii ja maksoiko se paljon millaisesta liikkeestä sen löysit,esim.muistatko nimikkeen jolla sitä myytiin??
Mun lintu tykkää juustosta (hirveästi) juustonaksuista ja sipseistä (ei saa kuin maistaa joskus) ja yleensäkin kaikesta vihreästä. Pähkinätkin kelpaa mut parasta on ilmeisesti pohjapaperi (aika rasittavaa)
Meiän tirpat tykkää salaatista ihan mahottomasti, herkuja on myös porkkana ja kurkku, lisäks joskus oon antanu korppujauhoihin sekotettua keitettyä munankeltuaista, joka putoo kans hyvin!