Mikähän ötökkä mahtoi tuikata ukkovarpaan päälle? Se loi 2-3mm pitkä toukka/mato. Se pisti sukan läpi, ja kun nostin sukkaa mato kiemurteli aggressiivisesti. Jälki 2 pientä nuppineulanpään kokoista nyppyä, jotka kutiavat kovin. Pisto oli kuin neulan pisto.
mikä pisti.?
kutiava
1334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vähäisen luontokokemukseni perusteella sanoisin, että pienen "piston" voi tehdä melkein mikä tahansa pikkueliö. Viimeksi hämmästyin, kun jalassani tuntui voimakas nipistys, aiheuttaja oli vihreä ~2cm pitkä, ilmeisesti joku pistiäisen toukka. Toukka mahdollisesti kokeili, onko sen alla oleva materiaali syötävää (kasvin lehteä). Muistaakseni myös tavallinen vihreä kirva on aihettanut "piston" tuntemuksen ihollani.
Melkein mikä tahansa pieni hyönteinen, toukka tai hämähäkki tms voinee kokeilla leuoillaan mm ihmisen ihoa syönti- tai puolustustarkoituksessa. Jos leuoissa tai iholla sattuu vielä olemaan jotain pöpöjä juuri silloin, voi purema hieman tulehtuakin. Ampparit ja mehiläiset tietysti voivat pistää myös pistimellään.