paprika ei punastu

Mauritz

Minulla kasvaa parvekkeella paprikaa. Paprikat ovat jo isoja mutta vihreitä. Ne alkavat vähitellen mätääntyä mutta eivät muutu punaisiksi. Mikseivät ne eivät kypsy?

12

15659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ultsi79

      Oletko varma, että paprikasi ovat punaista lajiketta? Jos ne ovatkin vihreää lajiketta, eivätkä siksi punastu?

      • piia.k

        on paprikat aivan vihreitä, ja nimenomaan ostin punaisen paprikan taimia..


      • miu
        piia.k kirjoitti:

        on paprikat aivan vihreitä, ja nimenomaan ostin punaisen paprikan taimia..

        Mulla on paprikantaimet istutettu talon seinustalle kuumaan paikkaan ja kastelen niitä päivittäin..Ja lauantaina keräsin ensimmäiset kolme punaista paprikaa.. Ja on ne muuten aivan ihanan makuisia..Paljon aurinkoa taimeille...


      • --------

        Tietääkseni ei ole edes olemassa vihreää paprika lajiketta vaan ruskeita ja punasia. Korjatkaa jos oon vääräs.

        Vihreä paprika on raaka, keltanen puolkypsä ja punainen kypsä.

        Sama on jalabenokin punainen chili ei vihreä kuin monet luulee, mut usein syödään raakana.


      • -------- kirjoitti:

        Tietääkseni ei ole edes olemassa vihreää paprika lajiketta vaan ruskeita ja punasia. Korjatkaa jos oon vääräs.

        Vihreä paprika on raaka, keltanen puolkypsä ja punainen kypsä.

        Sama on jalabenokin punainen chili ei vihreä kuin monet luulee, mut usein syödään raakana.

        Paprikat ovat raakoina vihreitä, valkoisia tai jopa lähes mustia, lajikkeesta riippuen. Suurin osa on kypsinä punaisia, mutta jotkut keltaisia tai oransseja. Myös niiden maku vaihtelee kovasti: Oranssit ovat mietoja, punaiset voimakkaasti "paprikan makuisia". Uutuus tomaattipaprika on punainen, mutta silti niin mieto, että lapset "syövät ne käsistä". Paprikoiden väreistä ja kasvatuksesta lisää sivuillani:
        http://www.geocities.com/white_paprika/


      • Anonyymi
        -------- kirjoitti:

        Tietääkseni ei ole edes olemassa vihreää paprika lajiketta vaan ruskeita ja punasia. Korjatkaa jos oon vääräs.

        Vihreä paprika on raaka, keltanen puolkypsä ja punainen kypsä.

        Sama on jalabenokin punainen chili ei vihreä kuin monet luulee, mut usein syödään raakana.

        kaupassa myydään myös vihreitä parikoita ja maku hyvä


    • ensin

      paprika tarvitsee paljon aurinkoa ja tasaista kastelua ja lannoitusta. Ensin ovat vihreitä sitten ikävän punaruskeita mutta kyllä vielä punastuvatkin

    • Mauritz

      en tiedä lajikkeen nimeä, mutta ovat punaisia. Parvekkeelle paistaa koko päivän aurinko ja olen kastellut runsaasti näinä kuumina päivinä. No,pitää toivoa parasta.

    • --------

      Jos ne todellakin alkavat mätääntyä niin silloin todennäköisesti liian kostea multaa. Syö vihreinä. Ja oletko varma, että mätääntyvät? Pehmeitä?

      Meinaan jos hyvin auringoisessa paikkaa niin silloin paprikat saattavat muuttua ihan mustan punases auringoiselta puolelta. Ja se saattaa kaukaanta näyttää mätääntymiseltä.


      Paprikat kasvavat nopeasti isoiksi mutta värin muutoksessa kestää kauan tuntuu kuin mitään ei tapahtuisi viikkoihin ja sitten saattaa jopa päivässä muuttu punaiseksi.

      Olethan lannoittanut joka kastelu kerta?
      Jos mullas ei ravinteita niin kasvi ei jaksa kypsyttää paprikoita vaan käyttää kaikki ravinteensa hengissä pysymiseen.

      • --------

        Ja paprikan väri ei muutu välttämättä tasasesti vaan laikukkaasti. Ja mullan kannattaa antaa kuivahtaa vaik kerran viikos. Jatkuval kastelul kasvi ei kasvata juuria jolloin ei saa ravinteita ja vettä kovinkaan nopeesti.

        Jos kasvilla on liian hyvät olot, niin silloin paprikoiden tuotto ei ole niitä kiireisempiä asioit. Vaan kasvi laiskottelee ja nauttii auringon paisteest. Joten anna mullankuivahtaa ja sit kastelet ihan niukasti vaikkapa viikonverran, pidä kuitenkin huoli, ettei multa pääse kuivahtamaan kivikovaksi. Jolloin kasville tulee kiire tehdä hedelmät valmiiksi.


      • Mauritz

        Kyllä olen maistanut ja eivät maistuneet mitenkään erityisen hyvälle.Paprikat alkavat muuttumaan valkoisiksi ja pehmeiksi päistä.
        En ole kyllä lannoittanut joka kastelu kerta ja pitää varmaan vähentää sitä kastelu kun ei tule muutakaan mieleen kuin että kastelen liikaaa.


    • Anonyymi

      Tuli mieleen että pitääkö niistä poistaa lehtiä niinkuin kurkuista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1779
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      967
    Aihe