paprika ei punastu

Mauritz

Minulla kasvaa parvekkeella paprikaa. Paprikat ovat jo isoja mutta vihreitä. Ne alkavat vähitellen mätääntyä mutta eivät muutu punaisiksi. Mikseivät ne eivät kypsy?

12

15577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ultsi79

      Oletko varma, että paprikasi ovat punaista lajiketta? Jos ne ovatkin vihreää lajiketta, eivätkä siksi punastu?

      • piia.k

        on paprikat aivan vihreitä, ja nimenomaan ostin punaisen paprikan taimia..


      • miu
        piia.k kirjoitti:

        on paprikat aivan vihreitä, ja nimenomaan ostin punaisen paprikan taimia..

        Mulla on paprikantaimet istutettu talon seinustalle kuumaan paikkaan ja kastelen niitä päivittäin..Ja lauantaina keräsin ensimmäiset kolme punaista paprikaa.. Ja on ne muuten aivan ihanan makuisia..Paljon aurinkoa taimeille...


      • --------

        Tietääkseni ei ole edes olemassa vihreää paprika lajiketta vaan ruskeita ja punasia. Korjatkaa jos oon vääräs.

        Vihreä paprika on raaka, keltanen puolkypsä ja punainen kypsä.

        Sama on jalabenokin punainen chili ei vihreä kuin monet luulee, mut usein syödään raakana.


      • -------- kirjoitti:

        Tietääkseni ei ole edes olemassa vihreää paprika lajiketta vaan ruskeita ja punasia. Korjatkaa jos oon vääräs.

        Vihreä paprika on raaka, keltanen puolkypsä ja punainen kypsä.

        Sama on jalabenokin punainen chili ei vihreä kuin monet luulee, mut usein syödään raakana.

        Paprikat ovat raakoina vihreitä, valkoisia tai jopa lähes mustia, lajikkeesta riippuen. Suurin osa on kypsinä punaisia, mutta jotkut keltaisia tai oransseja. Myös niiden maku vaihtelee kovasti: Oranssit ovat mietoja, punaiset voimakkaasti "paprikan makuisia". Uutuus tomaattipaprika on punainen, mutta silti niin mieto, että lapset "syövät ne käsistä". Paprikoiden väreistä ja kasvatuksesta lisää sivuillani:
        http://www.geocities.com/white_paprika/


      • Anonyymi
        -------- kirjoitti:

        Tietääkseni ei ole edes olemassa vihreää paprika lajiketta vaan ruskeita ja punasia. Korjatkaa jos oon vääräs.

        Vihreä paprika on raaka, keltanen puolkypsä ja punainen kypsä.

        Sama on jalabenokin punainen chili ei vihreä kuin monet luulee, mut usein syödään raakana.

        kaupassa myydään myös vihreitä parikoita ja maku hyvä


    • ensin

      paprika tarvitsee paljon aurinkoa ja tasaista kastelua ja lannoitusta. Ensin ovat vihreitä sitten ikävän punaruskeita mutta kyllä vielä punastuvatkin

    • Mauritz

      en tiedä lajikkeen nimeä, mutta ovat punaisia. Parvekkeelle paistaa koko päivän aurinko ja olen kastellut runsaasti näinä kuumina päivinä. No,pitää toivoa parasta.

    • --------

      Jos ne todellakin alkavat mätääntyä niin silloin todennäköisesti liian kostea multaa. Syö vihreinä. Ja oletko varma, että mätääntyvät? Pehmeitä?

      Meinaan jos hyvin auringoisessa paikkaa niin silloin paprikat saattavat muuttua ihan mustan punases auringoiselta puolelta. Ja se saattaa kaukaanta näyttää mätääntymiseltä.


      Paprikat kasvavat nopeasti isoiksi mutta värin muutoksessa kestää kauan tuntuu kuin mitään ei tapahtuisi viikkoihin ja sitten saattaa jopa päivässä muuttu punaiseksi.

      Olethan lannoittanut joka kastelu kerta?
      Jos mullas ei ravinteita niin kasvi ei jaksa kypsyttää paprikoita vaan käyttää kaikki ravinteensa hengissä pysymiseen.

      • --------

        Ja paprikan väri ei muutu välttämättä tasasesti vaan laikukkaasti. Ja mullan kannattaa antaa kuivahtaa vaik kerran viikos. Jatkuval kastelul kasvi ei kasvata juuria jolloin ei saa ravinteita ja vettä kovinkaan nopeesti.

        Jos kasvilla on liian hyvät olot, niin silloin paprikoiden tuotto ei ole niitä kiireisempiä asioit. Vaan kasvi laiskottelee ja nauttii auringon paisteest. Joten anna mullankuivahtaa ja sit kastelet ihan niukasti vaikkapa viikonverran, pidä kuitenkin huoli, ettei multa pääse kuivahtamaan kivikovaksi. Jolloin kasville tulee kiire tehdä hedelmät valmiiksi.


      • Mauritz

        Kyllä olen maistanut ja eivät maistuneet mitenkään erityisen hyvälle.Paprikat alkavat muuttumaan valkoisiksi ja pehmeiksi päistä.
        En ole kyllä lannoittanut joka kastelu kerta ja pitää varmaan vähentää sitä kastelu kun ei tule muutakaan mieleen kuin että kastelen liikaaa.


    • Anonyymi

      Tuli mieleen että pitääkö niistä poistaa lehtiä niinkuin kurkuista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe