Onko tietoa viikko-osakkeista?

Meille tarjottiin viikko-osaketta kohteesta joka on liittynyt time-share järjestelmään. Onko kokemuksia / tietoa?
6468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

no on jonkin verran eli omistan yhden viikon etelässä. Ensin kumpaan vaihtojärjestöön Teille tarjottu kuuluu RCI tai Interval, RCI:llä enemmän vaihtoehtoja.
Ennen kuin hankit mieti kuinka paljon käyttäisit oman käyttö, vaihdot, mahdolliset Getawayt tai vastaavat ym.
Ja jos päädyt ostamaan mieti onko jokin kohde ja jokin viikko jolloin mielummin matkustaisit jos niin ehdottomasti siitä kohteesta ja se viikko - vältyt silloin vaihtomaksulta.
Valitse uusi tai kohtuullisen uusi kohde ( ei heti remontointi ym. tarvetta), kohde jonne saatavana hyvin lentoja tai muuten kulkuyhteydet hyvät. jos ulkomaan kohde lentokenttä suht lähellä.
Tässä aluksi eli - harkitse viikko ja kohde tarkkaan älä jos vain mitä myyvät " valikoi" jos tuntuu että ei onnistu unohda ja odota.
- tarkista/ selvitä vastikkeen suuruus
- selvitä yleensä kauppahintataso jos vanha kohde
- jos ostat omistajalta tarkista että jäsenmaksut
ja vastikkeet ym. hoidettu
- harkitse paljonko yleensä lomailisit ko. tavalla

Äänestä
  • Kohde oli uusi 5 tähden (vast.GoldCrown RCI:llä) hotelli Teneriffalla, vko 9, punainen. Kuuluu Interval-ketjuun. Oli mielestäni kallis hankintahinnaltaan, vastike tosin vain 410e/3v. Hankkiessa olisi pitänyt maksaa kuluja (tsto?)liki 2000e. Klubin säännöt olivat myös mielestäni kohtuuttomat, omistaja voisi määrätä uusia maksuja suunnilleen mielivaltaisesti. Käsitin, että "oman" huoneiston käyttö ei olisi tavoite vaan pääsy vaihtojärjestelmän piiriin. Vertasin hintaa suomal. kohteeseen ja peruin jo tekemäni ostosopimuksen (10pv peruutusoikeus). En tunne asiaan liittyviä juttuja tarpeeksi, siksi kyselenkin, aikomus on ostaa viikko jostakin. Vaihtokustannuksia ei ole esim. RCI/II:n nettisivuilla saatavissa, vai onko? Käsitin, että lentohinnoistakin saisi hyviä alennuksia. Voisitko vielä valaista asiaa lisää, hyvä(t) osakkeen omistaja(t). Kiitos.

    Äänestä

  • paavo kirjoitti:

    Kohde oli uusi 5 tähden (vast.GoldCrown RCI:llä) hotelli Teneriffalla, vko 9, punainen. Kuuluu Interval-ketjuun. Oli mielestäni kallis hankintahinnaltaan, vastike tosin vain 410e/3v. Hankkiessa olisi pitänyt maksaa kuluja (tsto?)liki 2000e. Klubin säännöt olivat myös mielestäni kohtuuttomat, omistaja voisi määrätä uusia maksuja suunnilleen mielivaltaisesti. Käsitin, että "oman" huoneiston käyttö ei olisi tavoite vaan pääsy vaihtojärjestelmän piiriin. Vertasin hintaa suomal. kohteeseen ja peruin jo tekemäni ostosopimuksen (10pv peruutusoikeus). En tunne asiaan liittyviä juttuja tarpeeksi, siksi kyselenkin, aikomus on ostaa viikko jostakin. Vaihtokustannuksia ei ole esim. RCI/II:n nettisivuilla saatavissa, vai onko? Käsitin, että lentohinnoistakin saisi hyviä alennuksia. Voisitko vielä valaista asiaa lisää, hyvä(t) osakkeen omistaja(t). Kiitos.

    Hei !
    Olin matkoilla ja nyt vasta luin kysymyksesi, mutta en osaa vastata tuohon vaihtomaksun suuruuteen kun en muista ulkoa mutta etsin tiedon kotoa tänään ja vastailen huomenna.
    lentohinnoista sen verran että mitään vakio alennuksia ei saa jäsenyydellä vaan halvimmat lennot on yleensä lomalennot ( pelkkä lento ) tai sitten normalit halvat lennot joita voi etsiä netistä vaikka solfaktor.com ja tietysti lentoyhtiöt.
    Lisäksi ainakin Intervalilla mahdollisuus vuokrata ylimääräisiä viikkoja jotka eivät " kuluta " omia viikkoja ja joista ei mene vaihtoja.
    Tälläiset viikot maksavat yleensä esim. tammikuu kanarian saaret 1:n makuuhuoneen huoneisto/ 4 henk. ( eli sopii perhelle sillä 2 makuu paikkaa sohvassa.) n. 300 e/ viikko tai 2 makuuhuoneen huoneisto / 6 henk. n. 400 e/ viikko, tosin kalliimpiakin kohteita on.
    palataan asiaan.

    Äänestä

  • paavo kirjoitti:

    Kohde oli uusi 5 tähden (vast.GoldCrown RCI:llä) hotelli Teneriffalla, vko 9, punainen. Kuuluu Interval-ketjuun. Oli mielestäni kallis hankintahinnaltaan, vastike tosin vain 410e/3v. Hankkiessa olisi pitänyt maksaa kuluja (tsto?)liki 2000e. Klubin säännöt olivat myös mielestäni kohtuuttomat, omistaja voisi määrätä uusia maksuja suunnilleen mielivaltaisesti. Käsitin, että "oman" huoneiston käyttö ei olisi tavoite vaan pääsy vaihtojärjestelmän piiriin. Vertasin hintaa suomal. kohteeseen ja peruin jo tekemäni ostosopimuksen (10pv peruutusoikeus). En tunne asiaan liittyviä juttuja tarpeeksi, siksi kyselenkin, aikomus on ostaa viikko jostakin. Vaihtokustannuksia ei ole esim. RCI/II:n nettisivuilla saatavissa, vai onko? Käsitin, että lentohinnoistakin saisi hyviä alennuksia. Voisitko vielä valaista asiaa lisää, hyvä(t) osakkeen omistaja(t). Kiitos.

    vaihtomaksu Euroopassa 118,- e ja muualle 140,- e. Mitä kohdetta Tenerifalla harkitset jos voi kysyä, sillä valinnan varaa kohteista todella paljon.
    Itse jos olisi nyt harkitsemassa ostoa ostaisin ehkä kotimaisesta kohteesta koska niistä voisi ostaa todella halvalla henkilöiltä jotka syystä tai toisesta luopumassa tosin etelänkin kohteita myytävänä suoraan omistajilta mutta hankalampi tarkastaa heidän ns. kotikohteestaan onko kaikki maksut ym. velvoitteet hoidettu.

    Äänestä

Eikös uutisissa ollut juuri pari päivää sitten juttua viikko-osakkeista. Kahdelle osakehuijarille haettiin ankaria 5-6 vuoden vankeusrangaistuksia.

Omat ovat tietysti rahasi, mutta kannattaako niitä silti huijareille jakaa...

Äänestä
  • olen kyllä tietoinen näistä huijareista mutta jos joku myyjä= osakkeen omistaja maksaa palkkion sitä pyydettäessä ennen kun osakkeella on ostaja ja ennen kuin osakekauppa on tehty on kyllä tarkastamisen varaa omassa menettelyssäänkin.
    Siilä eikös se mene niin että ei se joka pyytää vaan maksaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paavo kirjoitti:

Meille tarjottiin viikko-osaketta kohteesta joka on liittynyt time-share järjestelmään. Onko kokemuksia / tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu