Ostimme isohkon muovialtaan pihalle. Altaaseen mahtuu n. 3000 litraa vettä. Onko kenelläkään hyviä ideoita veden lämmittämiseen/ lämpötilan ylläpitoon?
muoviallas
jeps
32480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
toivotaan että varusteenasi on suodatinlaite ja olet valmis joko vaihtamaan veden ajoittain tai sitten klooraamaan sen. Altaan vesi kun lämmettyään alkaa levääntyä aika pian..
Kun vesi alkaa lämmetä niin suojaa se allas yöksi vaikka kevytpressulla niin yöilma ei jäähdytä sitä uudelleen. Leikkivät lapset lämmittää sen kohtuullisen nopsaan käyttökuntoon..
Lämmitys oli toteutettu saunankiukaan vastuksilla , tietysti sähkö veden pinnan yläpuolella ja suojattu hyvin . En suosittele , mutta onhan niitä tarkoitukseen kehiteltyjä lämmittimiä , voi maksaa maltaita ? kysy rautakaupoista , tai sitten googlesta . Mutta tärkeintä on että se on turvallinen .
on noin 13 M3 Uimari-allas ja mielestäni veden lämpö on ollut kesän sopivalla tasolla eli noin 20 -22 asettta ilman mitään muuta kuin auringon lämmitystä ! Miten tällaisena kesänä 3 m3 allas olisi liian kylmä ???