Voiko

seinustalle

laittaa luonnonkiviä niin että käyttää valmissementiä asennushiekkana(kuivana)ja käykö myös terassilaatoituksen alle, vai pitääkö käyttää kivituhkaa tms.

5

1524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      yleensä jos kiveys halutaan betonilla helppohoitoiseksi niin sitä harjataan vasta väleihin tai sitten kivet laitetaan maakosteaan betoniin. Maakosteassa on hiekkaa sekoitettu lisäksi enemmän kuin betonissa yleensä olisiko suhde 1:3 (1 betonia 3 hiekkaa ..), mutta kannattaa tarkistaa..

      Sementin kanssa pitää muistaa hengityssuojaus pölyn takia ja siksi harva viitsii kuivan jauhon kanssa leikkiä..

      Millaista terassilaattaa laitat? Liuskekivelle jotkut laittavat betonin, mutta vaatii silloin oikein laatan valun sinne alle että toimii käytännössä kunnolla. Tavallisten betonikivien ja laattojen alle käy hieno hiekka tai kivituhka, mutta tuhka turhaan kallista laittaa piiloon.

      • vastauksesta

        Laitamme luonnonkiviä 60leveäksi kierroksi talon ympäri.Terassille laitamme betonista muotokiveä.
        Tämän perusteella taidanne myös laittaa luonnon hiekkaa alustaksi.


      • muurahainen

        Kivituhka saattaa olla kalliimpaa mutta, muurahaiset eivät viihdy siinä kuten hiekassa.


      • Samaa harkinnut
        vastauksesta kirjoitti:

        Laitamme luonnonkiviä 60leveäksi kierroksi talon ympäri.Terassille laitamme betonista muotokiveä.
        Tämän perusteella taidanne myös laittaa luonnon hiekkaa alustaksi.

        että talon perustukseen kiinni ei saisi laittaa mitään,mikä estää perustuksen"hengittämisen",eli ei liian tiivistä,eikä myöskään kukkapenkkiä yms,mikä on kosteana jatkuvasti.Vaikka salaojitus on kunnossa,pitää sokkelin vierustan olla ilmava,ja vesisateella käy niin,että kivetyksestä vesi roiskuu seinän alaosaan,mikä edesauttaa lahoamista.Minulla oli ennen isoja luonnonkiviä talon ympäri,mut se oli aika epäsiiti,kun rikkakasvit tunki ylös kivien välistä,vaikka taloa kiertää hiekkakerros.Otin kivet pois,ja laitoin sepeliä noin 10cm keroksen,noin 80cm leveydelle sokkelista,ja ainakin toistaiseksi rikkaruohot pysyneet kurissa,ja vesikään ei roiski seinään.Aika mukavan näkisenkin saa,kun rajaa sepelin reunakivillä,vaikka värikkäilläkin,tai talon sävyyn sointuvilla.


      • kivituhkaa
        muurahainen kirjoitti:

        Kivituhka saattaa olla kalliimpaa mutta, muurahaiset eivät viihdy siinä kuten hiekassa.

        Meillä on luonnonkiviä n. 50cm levydeltä sokkelin ympärillä.Pohjalla on kivituhka, jonka alla juuriharso.Rikkaruohoja ei ole ainakaan vielä, vaikka kaksi kesää mennyt.Sitä paitsi olen ajatellut, että RoundUpia voi ruiskuttaa, jos kovasti alkaa kasvaa rikkaruohoa jatkossa.Näyttää muuten tosi kivalta tuo kivureunus, ainut että oli kovatöinen...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      263
      6527
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5168
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      96
      4087
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      268
      3562
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3334
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3109
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      235
      2694
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      273
      2032
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      43
      1568
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1455
    Aihe