missä Hyvinkäällä tai lähialueella voi uittaa koiria ?
koirien uittaminen Hyvinkäällä
uimarit
5714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hirvijärvelle niin sieltä löytyy uittopaikkoja virkistysalueitten liepeiltä. Myös Lopella, Hevosojalla on "ihmisille varaamattomia" oikein hyviä rantoja.
vastauksestasi, ei tuo nyt ole mikään pitkä matka ajella....koitan vaan jostain keksiä ajo-ohjeen virkistysalueelle ;) Lopen Hevosoja löytyykin kartalta
Hirvijärvelle pääsee vaikka tätä reittiä:
-ensin Kytäjän suuntaan (siinä kartanoa ennen jyrkkä mutka vasempaan, suora ja pieni nousu, jonka päältä jatka vielä oikealle - tämä myöös jyrkkä kurvi)
-ajele vielä golf-alueitten ohi, oikella näkyy kerrostalon tapainen ja sitten pian
-käänny oikealle, viitassa jo lukeekin "Hirvijärvi"
-jatka tätä tietä (mutkainen hiekkatie) niin kauna, että kääntyy vasemmalle "virkistysalue" (tulee aika yllättäen alamäessä)
-taas jatka, kunnes tuleekin P-alue
Niitä P-paikkoja on siinä muistaakseni useampi, ensimmäinen on venepaikkalaisille ja seuraava on uimarannan. Ihan siinä uimarannassa ei saa uittaa, mutta jos jaksaa tallustella vähän sivuun niin jo pääsee. Näin ainakin viime vuonna, tänä kesänä me ei olla siellä käyty.
Sitä Hevosojaa kyllä suosittelen. Siellä tie kaartaa yhdessä kohdin niin liki järveä, että vesi näkyy. Tämä on ehkä vähän hankalampi löytää, mutta kannattaa kokeilla! Siinä on mäntymetsää ja polkuja, joten rantaan on helppo kulkea. Pohja on pitkälle ihan hienoa hiekkaa ja melko matalaa. mitään opasteita sinne ei ole, koska ranta ei ole varsinainen virkistysalue. Mutta eipä taas ole mitään koirakieltojakaan.
siis todella kiva että viitsit laittaa vielä ajo-ohjeetkin. lähetään koittaan uimapaikat, mä 4koirulia
Kiitos myös minun puolestani;
ihana ajatus päästä uimaan!
t: Koiruli