voisitteko kertoa vähän näistä näytönohjaimista nVidia Geforce GO6800 256 Mt, NVIDIA GeForce Go7600PCIExpress/256MB, ATI Mobility Radeon X1400, ATI Mobility Radeon X1800? mikä paras? mikä huonoin?
miten pyörii uudet pelit? kiitos!
miten pyörii uudet pelit? kiitos!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Arvaus - jos menee kuin desktop-versioissa:
Radeon X1800
Geforce 7600
Geforce 6800
Radeon X1400
sitten vielä x1600...mihin väliin se sijoittuu?
kiitoksia jo tulleista vastauksista!
X1600 kilpailee lähinnä tuon Geforce 6800:n kanssa. Tiedä sitten tarkemmin.
Juu kyllä se taitaa olla "hieman nopeempi". Koska käsittääkseni laptop kortin on aina "vähän" karittuaja versioita. Niin toisin sanottuna jos näitä kaikkia ois suurinpiirtein samlla suhteella karsittu, menee voitto kirkaasti X1800. Tosin mites on hinnan? Taitaa olla kallis kun on suomessa nää normitkin niin kalliita (435€).
Mutta muistaakseni sen X1800 piiput oli TODELLAkin karsittu pois! 12 liukuhihnaa ja lukemat varmaan lähempänä 500/1000Mhz... :)
Eli tollasella mopolla pelaa pelejä täysillä asetuksilla :) Taitaa olla ainut kannettaviin suunnattu peli näyttis Nvidia puolelta. Mutta hinta on kai muutaman tonnin luokka vähintään yhdellä koneella. Ja jos oikein muistan se oli vain 7900 GT joka on edullisemmassa? Ja sittes se kalliimpi ainut vaihtoehto raskaaseen pelitykseen SLI 7900 GT?
kyllä meni kimnicellä aivan oikein.
atin x1800 on nopein. kyllä noilla kaikilla pyörii uusimmat pelit kuhan grafiikoista vähän tinkii. x1800 kanssa ei varmaan edes tarvitse paljon tinkiä, on niin vähän testejä noista kannettavien näytönohjaimista niin vaikea sanoa mutta sitä suosittelesin jos pelata haluat.
muista myös ettei se ole kokonaan kiinni pelkästä näytönohjaimesta