onko kellään muulla naisella minun lisäkseni tavallisesti runsaahkosti yksittäisiä finnejä kasvojen reunaosissa, kuten leukaperissä, leukaperien alla ja hiusrajassa? yleensä naisilla finnejä on enemmän kasvojen keskiosissa, minulla poskilla ja otsalla on finnejä vain vähän silloin tällöin. olen kuullut että kasvojen reunaosien finnit liittyvät jotenkin mieshormonin määrään (runsauteen?) kaiken kaikkiaan kasvojeni iho on todella öljyinen ja kiiltävä, mikä sekin kuulemma liittyy testosteroniin jotenkin... onko kukaan nainen saanut samanlaisesta iho-ongelmasta asiantuntijan arviota? sen tiedän että minulla ei ole munasarjojen monirakkulatautia (pcos). ylipainoinenkaan en ole.
finnit kasvojen reunaosissa
.......
6990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siunattu öljyisellä iholla..ikää on nyt 34 v eikä enää jaksa pelata antibiooteilla ja roaccutaneillakaan.Ihotautilääkäri arvioi mun ihon että 'sulla nyt vaan on tuommoinen ihotyyppi'..helpottipa paljon.Mulla on myös leukaperissä ja varsinkin korvalehdissä ja niiden vieressä usein finnejä.Liikakarvoitusta myös leukaperissä..voisi kuvitella että testoteroni jyllää mutta ei ne lääkärit kauhean kärkkäästi ala sitä tutkimaan vaikka mun ymmärtääkseni sen liiallisen mieshormonitason voi todeta pelkällä verikokeella.Kerran sitä yritin kysellä ja lääkäri teilasi mut heti että 'ei sulla sellaista ongelmaa ole'.HMPF.E ole mullakaan paino-ongelmaa tai munasarjoissa häikkää.
Ne on hormoonifinnejä (hormoonitasapainon muutos). Ittelle tuli tollaisia DianeNova e-pillerit aloittaessa 5 kk:tta ja lopettaessa 1-2 vuotta, tosin alkoi vasta useamman kuukauden lopettamisen jälkeen.
Jos ette ole viime aikoina aloittaneet tai lopettaneet e-pillereitä, ettekä ole raskaana, niin menkää toiselle lääkärille (yksityiselle) ja vaatikaa, että ne hormooniarvot otetaan!!
tai no ei voi sanoa, että "hormoonitasapainon muutos", vaan pikemminkin "hormoonit epätasapainossa" joka just saattaa aiheutua pilsujen aloittamisesta tai lopettamisesta (DN:t ja Yasminet pahimpia), mutta jos se on ns. "jatkuva tila", niin pitäähän se nyt tutkia ja kun siihen kuitenkin varmasti on hoito olemassa.
vähähiilihydraattinen ruokavalio. Liika hiilihydraattien syöminen nostaa mieshormoneiden määrää elimistössä ja aiheuttaa siten aknea.
kun hormoniarvot on mitattu ja löytyy liikaa sitä testosteronia....so what? Kellään tietämystä mitä lääkitystä voi olla ongelmaan?
En tiedä, mutta voisko olla jotain keltarauhashormonia...? Joka tapauksessa uskon, että siihen löytyy ihan hyvät lääkkeet, kunhan asia vaan on ensin diagnosoitu. Saadaanhan hormoonihoitojen miehillekin rinnat kasvatettua, niin varmasti tuollaiseenkin ongelmaan löytyy lääkkeet. Luulisin ainakin.