Wlan-toistimista

Joskus aikaa sitten joku kysyi täällä wlan-toistimesta ja nimimerkki anttu-t vauhkosi, että ei sellaisella mitään tee, koska lähes jokainen muka käyttää nettiyhteyttään voip-puheluihin ja toistin lisää pingiä hirmuisesti. No tulipas nyt sitten testattua, DWL-2000AP toistimena, tuloksena 5-6ms pingi toistettavaan tukiasemaan. Eli aika järkyttävääköhän??? V*ttu jos voip tuon luokan viiveestä tykkää huonoa, niin tuskin se toimii missään kuluttajaluokan liittymässä!
4437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No mutta tuohan on hyvä juttu, jos noin supsikkaasti data liikkuu.

Jonkin toistimen speksi vaan ilmoitti lisäviiveen noinkin isoksi, mikä kyllä jo vaikuttaa. Tyhmänä uskoin, kun näin mustaa valkoisella.

Ehkä vermeissä on eroja, tai sitten ovat kehittyneet kovasti. Pitäisi kai kaikki testata itse, ennenkuin suutaan avaa tai näppikseen koskee.

Pahoitteluni väärästä tiedosta.

Äänestä

Mittasit siis PC:ltä toistimen yli tukiasemalle? Oliko salausta käytössä?

Olis kiva, jos mittaisit suoraan, toistin välissä, salauksella ja ilman, ja lähettäisit tulokset tähän ketjuun.

(Minusta kirjoituksesi on kumman ärtynyt. Ei tuo anttu-t:n kirjoituksen sävy mitenkään "vauhkoamista" ollut.)

Äänestä
  • Saattoihan se olla ärtynyttä, pahoittelut siitä.

    Niin, pingasin siis tukiaseman (Zyxel P650HW, jossa Zyxelin B-100 -kortti) IP:tä, toistettuna DWL-2000AP :n kautta, siitä tuloksena 5-6ms.

    Muistelin että tukiasema suoralla yhteydellä vastaisi alle yhden millisekunnin. Nyt kokeilin sitä, tulokseksi 3 ms joka pingikerta. Eli eihän se lisää näköjään edes sitäkään, mitä luulin. Salauksena on 128-bittinen WEP.

    En nyt viitsisi rueta eri salauksilla/ilman salausta testailemaan, mutta jos joskus innostun, ilmoittelen tänne siitä sitten. Jospa joskus saan aikaan testattua 802.11g-verkon viivettä toistettuna.

    Onko muuten olemassa perus-pingistä parempaa ohjelmaa verkon viiveiden testailuun? Linuxiin en ole innostunut, eli jotain wintoosapohjaista, kiitos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


___ kirjoitti:

Joskus aikaa sitten joku kysyi täällä wlan-toistimesta ja nimimerkki anttu-t vauhkosi, että ei sellaisella mitään tee, koska lähes jokainen muka käyttää nettiyhteyttään voip-puheluihin ja toistin lisää pingiä hirmuisesti. No tulipas nyt sitten testattua, DWL-2000AP toistimena, tuloksena 5-6ms pingi toistettavaan tukiasemaan. Eli aika järkyttävääköhän??? V*ttu jos voip tuon luokan viiveestä tykkää huonoa, niin tuskin se toimii missään kuluttajaluokan liittymässä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu