Niin siis tosiaan ku oon kuullu, että jos sul on opiskelija viisumi usaan, nii ei kannata tulla koko sinä 7-8-vuotena, mitä MBA vie, ni lainkaan suomeen tai muuallekkaan edes lomailemaan. Voi kuulemma olla vaikea päästä takaisin.
Sanokaahan kokemuksia ja/tai tietoja asiasta.
Sanokaahan kokemuksia ja/tai tietoja asiasta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mistä helvetistä olet moista roskaa kuullut? Tottakai voi käydä lomilla - itse ruukkasin käydä kerran vuodessa.
joka on asunu siellä nyt 25 vuotta. Ei oo ite opiskellu siellä, mutta töissä on, joten sanoi että saattaa olla aika vaikea tulla lomille sieltä.
Tietyillä kansalaisuuksilla saattaa viedä jopa vuosia ennen kunniallista paluuta...
Tuttusi on siis sitä mieltä, että USA on kuin Pohjois-Korea, että pois ei päästetä kun sinne kerran menee. No, luulonsa kullakin.
ja eteenkin tällaisissa virallisissa asioissa, kannatta kääntyä asiantuntijan puoleen. Varmaa tietoa saat viisumit myöntävältä viranomaiselta eli USA:n Suomen suurlähetystöstä. Ei muuta kuin puhelin käteen tai sähköposti matkaan.
Yhteyttä voi ottaa lupa-asioissa Amerikan Suurlähetystöön Suomessa.
American Embassy
Itäinen Puistotie 14 B
FIN-00140 Helsinki, Finland
tel. 358-9-171 931
E-mail: [email protected]
Totta kai saa käydä kotona. Eihän siellä vankina olla. Itse kävin kylläkin vain kerran kotona opiskeluaikanani, mutta olinkin siellä vain kolme vuotta. Kunhan pidät paperisi kunnossa, niin ongelmia ei ole.
Kuulin että maahanpalatessa (siis kun USA:sta on tullut Suomeen ja Suomesta palaa takaisin USA:an) on oltava se vaadittava summa rahaa/sponsori, jolla todistat että sinulla on varaa olla koulussa ja kansainvälistenopsikelijoiden toimistosta pitää hakea ennen Suomeen lähtöä jonkinlainen todistus että edelleen käyt koulua ja olet koulussa kirjoilla.
MBA tutkinnothan ovat 1-2 vuotta... Saako opiskelijaviisumia edes 8 vuodeksi?
Olen itse asunut USAssa useamman vuoden, enkä ole kuullut että kenelläkään olisi ollut ongelmia maasta poistumisen kanssa. Lähinnä USAssa on ongelmana se maahan tuleminen.