Kävin viikko sitten LASIKissa. Silmämeikin käytön saisi ilmeisesti aloittaa nyt, mutta on silti epävarma olo, onko siitä kuitenkin jotain haittaa. Miten aikaisin muut LASIKissa leikatut olette laittaneet meikkiä leikkauksen jälkeen? Onko ketään, joka voisi suositella esim. ripsiväriä, joka ärsyttäisi mahdollisimman vähän silmiä? Kiitos vastauksista :)
LASIK ja meikkaus
leikattu
71057
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moi!
Kävin leikkauksessa kaksi vuotta sitten. Meikkauksesta mullekin sanottiin muistaakseni niin, että viikon jälkeen saa laittaa silmiin meikkiä. En silti uskaltanut laittaa kauheaa pakkelia, koska silmiä ei saa hangata pitkään aikaan leikkauksen jälkeen ja kunnon pakkelimeikkihän ei tunnetusti lähde pois hipaisemalla.
Uskaltauduin kuitenkin laittamaan pikkuisen silmämeikkiä jo viikon jälkeen. Lähinnä laitoin aavistuksen ripsiväriä ja vähän luomiväriä, kajaalia en uskaltanut käyttää. Olin laitattanut jo ennen leikkausta kestovärin ripsiin ja se helpotti meikkausta.
Tässä vielä jotain vinkkiä: ensinnäkin, ei ehkä kannata ostaa vedenkestäviä meikkejä, koska ne "istuvat" tiukemmassa ja ovat vaikeampia puhdistaa. Käytän normaalisti vedenkestävää ripsiväriä mutta leikkauksen jälkeen en. Toiseksi, kannattaa käyttää herkkäsilmäisille tarkoitettuja aineita. Mulla oli silmämeikinpoistoaineena apteekista saatava EyeCare-liuos. Kovin öljyisiä meikinpoistoaineita ei kantsi ostaa, koska öljyä menee helposti silmiin. EyeCare-liuos oli koostumukseltaan kuin vettä ja sitä uskalsi käyttää huoletta, ei kirvellyt eikä tunkeutunut silmiin.
Tsemppiä silmien paranteluun!
hei!
paras ripsari olisi nyt sellainen mikä ei ole pidentävä tai tuuheuttava. ei siten sisällä mikrokuituhiukkasia. ite ostin lumenen sensitive eys mascaran. se on herkille silmille ja piilarikäyttöön. pidin ite reilun viikon paussin meikkaamisessa. yritä välttää myös luomiväriä, varsinkin metallihohto värejä.
...voisi olla myös Kanebon 38 -ripsari, joka on "vedenkestävä" mutta lähtee pois lämpimällä (yli 38 astetta) vedellä. Eipä tarvitsisi sen kanssa minkäänlaista meikinpoistoainetta läträtä lähelle silmiä.
Ajattelin kanssa ennen leikkausta laittaa kestoväriä ripsiin. Milloin voi seuraavan kerran leikkauksen jälkeen kestovärjätä ripiset?
Tiedoksi, että ripsien ja kulmien kestovärjäys on kielletty kaks viikkoa ennen leikkausta. itse ajattelin ihan samaa kunnes tuli leikkauksesta tiedote kotiin.
Hyvä tietää. Entäs sitten leikkauksen jälkeen? Viikkoon ei saa laittaa ripsaria. Mutta milloin saa kestovärjätä?
Asiaa juuri kysyneenä, sain seuraavan vastauksen, että silmien kestovärjäys sallittu ennen leikkausta, muutama päivä väliä ja leikkauksen jälkihoito-ohjeissa lukee, että aikaisintaan 1 kk päästä leikkauksesta saa kestovärjätä.