Korvausneuvojan työ

Onko kellään kokemuksia korvausneuvojan työstä vakuutusyhtiössä? Paljonko voi pyytää/saada palkkaa? Minkälaista työtä? Ihan alustavasti ja mielenkiinnosta vaan kyselen.

Koulutukseltani olen tradenomi/HSO-sihteeri.

Kiitos tiedoistanne!
56968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole enää olemassa tutkintoa hso-s.........

Äänestä
  • Jos tutkinnostas on kauan, ei sillä oo mitään virkaa.

    Äänestä

Eli olen tradenomi johdon assistenttikoulutusohjelmasta. Hutasten laitoin sen HSO-sihteerin. Se ei ollut tässä oleellista kuitenkaan, vaan olin lähinnä kiinnostunut tästä korvausneuvojan työstä noin yleensä.

Eli, jos jollain on kokemusta tai tietoa, niin olisin kiinnostunut tiedoista!

Äänestä
  • Kylmiltään korvausneuvoja on huonoin mahdollinen, kun ei ole alaa ensin jossain taustalla opetellut.Asiakkaat hermostuvat ja vaihtavat yhtiötä, mikäli korvausneuvojana on yhtään empivä ja miettivä.Huonoa mainosta firmalle, kuin firmalle.

    Korvausneuvojat otetaan yleensä talon sisältä, tietävät jo jotain ennestään.

    Äänestä

Itse olin maisterinpapereilla vak.yhtiön liikennevahinbkopuolella korv.neuvojana, vajaa 1,5 v riitti minulle. Puhelin soi taukoamatta, oltava todella skarppina, hallittava nopea tilannetaju sekä laajat tiedot alasta, väsyneenäkin oltava ystävällinen. Maisemakonttorissa helvetillinen puheensorina. Esimiehet tarkkailee säännöllisesti myös puhelinpalvelusi tasoa, ja tulospalkkiot ns. naurettava vitsi. Peruspalkka alhainen reilusti alta 2000, supliikilla sun muulla voi saada kohoamaan jopa jkv yli 2:n. Tuota alaa ei kauaa täysipäinen jaksa eikä taas löyhäpäinen siellä kauaa saa olla.

Nyt töissä eläkevakuutusalalla ja homma itsenäistä lukuhommaa pitkälti, ei herkkua mutta paljon parempi kuin tuo korvausneuvonta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyrkyllä... kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia korvausneuvojan työstä vakuutusyhtiössä? Paljonko voi pyytää/saada palkkaa? Minkälaista työtä? Ihan alustavasti ja mielenkiinnosta vaan kyselen.

Koulutukseltani olen tradenomi/HSO-sihteeri.

Kiitos tiedoistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu