Minkälaisilla (merkkisillä) pesuainella pesette vauvanvaatteita? Käytättekö huuhteluainetta?
Pesu- ja huuhteluaine
Mariane
4518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nestemäistä pesuainetta ja pesupalloon! En käytä huuhteluainetta, en käytä yleensä omiinkaan vaatteisiin koska mulla on aika monta sellasta vaatekappaletta joihin ei saa huuhteluainetta laittaa. Pyyhkeet, lakanat jne. niihin pistän kyllä huuhteluainettakin. Varmaan vauvan lakanoihinkin voi sitä vähän pistää, etteivät ihan koviksi jää.
hajuttomilla nestemäisillä tuotteilla, merkki vähän vaihtelee milloin Ariel ja milloin Omoa. Vauvan vaatteita pestessä käytän huuhteluainetta, sekin hajusteeton ja herklle iholle tarkoitettu..tekee pyykistä pehmeämmän.
LV:tä vauva pyykille, myös huuhteluaineena.
Hajusteettomia ja herkkäihoisille tarkoitettuja. Jos ympäristöä haluaa ajatella niin kannattaa valita esim. Daily sensitive -jauhe. Sitä myydään S-ryhmän kaupoissa, Siwoissa ym. Hintakin kohdallaan, 2.49 /pkt. Tätä suositeltiin jossain kestovaippa-sivuilla - siinä oli ylivoimaisesti vähiten jotain keinoaineita ym. allergisoivia ja saippuaa ym. mikä jättää jäämiä pestyihin vaatteisiin. Ostin sitä, sitten olen pessyt mm. äitiyspakkauksen trikoovaatteet Omo sensitivellä ja käyttänyt ihan ihan pienen lorauksen Comfort - sensitive huuhteluainetta. Jos tuon herkimmän vauva-ajan näitä herkkäihoisten pesuaineita käyttelee, myöhemmin ei kait niin väliä.