Onkos myrkyllinen ja mitä oireita tulee jos syö yhen tertun marjoja?
Ilmeisesti myrkyllisyys samaa luokkaa kuin rapanpereis kun sisältää Oksaalihappoa. Raparperejäkään ei saisi raakana syödä Oksaalihapon takia.
Villiviini?
3
3960
Vastaukset
- ellit
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613
- Surkuhupa
Kysyn siksi, kun tänään maistoin - ja syljin pois. Siinä oli suhteettoman suuri siemen ja kuoren alla vain vähän makeaa, muttatosi tanniinista hedelmälihaa. Syljin huolella pois ja siitä asti n. neljä ja puoli tuntia on kulunut ja röyhtäilen yhä lähes taukoamatta yök. Voisiko olla, että se olisikin myrkyllisempää, kuin raparberi.
- Anonyymi
"Hieman" vanhaan ketjuun vastaan, jos joku tänne laillani eksyy ja on syönyt villiviinin pikkurypäleitä. Yhden ja vielä poissylkäistyn syömisestä ei ole mitään vaaraa. Eikä muutenkaan pienen määrän syömisestä.
Joku söi enemmän, kun oli kerrankin hyvän kesän jäljiltä vähän isompia omia "viinirypäleitä". Rypäle mikä rypäle ja vielä omasta köynnöksestä. Vaikkei mitään makeita. Varmaan terveellisiä... Ai, ne onkin myrkyllisiä? No, onneksi en kuitenkaan hirmu määrää syönyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site906076Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto534461SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1042642SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492158Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71505