Olen ostamassa vanhaa 900 Turbo Saabia. Myyjä ilmoitti meilillä mitä varusteita autossa on ja siinä listalla oli mm. nakuleidi!
Mikä tämä tällainen on vai onko myyjä tekemässä pilkkaa!
Olen itse naimisissa oleva ja keski-ikää lähestyvä mies joten vaimo ei varmaan ymmärrä jos auton tuolla varustuksella hankin, kuitenkin meilasin myyjälle takaisin että laittaisko kuvaa tuosta nakuleidistä ja voisi sitä ehkä paikan päälläkin käydä tutkailemassa.
Mikä tämä tällainen on vai onko myyjä tekemässä pilkkaa!
Olen itse naimisissa oleva ja keski-ikää lähestyvä mies joten vaimo ei varmaan ymmärrä jos auton tuolla varustuksella hankin, kuitenkin meilasin myyjälle takaisin että laittaisko kuvaa tuosta nakuleidistä ja voisi sitä ehkä paikan päälläkin käydä tutkailemassa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Turbo-saabeissa on APC-järjestelmä joka ohjaa turbon ahtopainetta. Tälle järjestelmälle on oma ohjainboxi, joka saa moottorinlohkoon asennetulta nakutustunnistinanturilta tiedon milloin tapahtuu ennenaikaista polttoaineen syttymistä, joka on erittäin haitallista moottorille. Ohjainlaite säätä ahtopainetta/sytytystä tarpeen mukaan. Boxista on jälkikäteen vedetty erilliset piuhat led-valolle (nakuvalo) mittariston lähelle jolloin kuljettajakin näkee milloin moottorille vaarallista nakutusta esiintyy ja voi esim. viritetyissä autoissa edesauttaa keventämällä kaasua, ettei kone hajoa.
kaikissa turbosaapeissahan ei ole ollut APC-ohjainyksikköä... jos ymmärsin viestisi oikein, niin tarkoitit että "saapeissa on ollut", eli kaikissa turbo saapeissa?
Näinhän se tosiaan ekoissa turbomalleissa oli.
Siis nakuledi ei nakuleidi?
Tosiaan, lediä (siis merkkivaloa) sen myyjän on täytynyt tarkoittaa, ei Ladya!
Itseäkin huvittaa kun tajusin tämän, mutta kirjoitusvirhe oli alunperin myyjän tekemä, ei minun. Eikä tuo Saabin tekniikka ole niin tuttua että itselle olisi voinut tulla mieleen mistä oikeasti on kysymys.
Tämä pisti ihan oikeesti naurattamaan ääneen :)
Vanha saabin mainoslause kehoitti koeajamaan auton talvella niin näkee miten se toimii niissä oloissa.
Nyt kun pitää helteitä, tuo kaupan kylkiäisiksi tarjottu Leidi voi olla kelteisillään houkutteleva kiihoke ostaa auto, mutta kun pakkaset tulevat, näyttää hän toppatakissaan yhtä seksittömältä kuin oma vaimosikin. Malttia siis kytkykauppoihin ja odota pakkasia!