Graafisen alan lama

painotuotantoassari

Onko todellakin niin että graafisella alalla ei enää hanki enempää kuin max 11e/h
(siis sivuntaittaja/ilmoitusvalmistaja jne).

7

1572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se vain on

      Olen painopinnanvalmistaja ja en iki maailmassa olisi alalle lähtenyt jos olisin tiennyt että palkkaus alalla on näin huonoa.

      Erosin myöskin ammattiliitosta - mielenosoitukseksi - Viestintäalan liiton päättäjät ovat vätyksiä kun eivät ole saaneet palkkoja pidettyä inhimillisinä!!!

    • painotuotantoassari

      Se tuossa nyt eniten vit***aa kun koulutus on kuitenkin monivuotinen 3v ja muutenkin vaativa. Sitten onnistut (lukuisten työttömyysvuosien jälkeen) vahingossa pääsemään alalle, niin palkat on siivooja palkan suuruisia tai lapiotyömiehen palkan mukaan. Voi Per***ele!
      Kuka tahansa kouluttamaton pösilö saa enemmän mistä tahansa työstä.

      • ???

        Ensiksikin olet todellakin vain apulaisen tehtävissä lyhyen ammattikoulutuksen jälkeen.

        Toisekseen siivoojaksi kyllä pitää kouluttautua siihenkin: http://aikuiskoulutuskeskus.koillismaa.fi/laitoshuolt_ammtutk.htm

        Kolmanneksi lapiotyömiehen ammattiakaan ei varsinaisesti ole enää olemassakaan. Lapion varressa toki työskennellään vaikkapa rakennuksilla: http://www.mol.fi/webammatti.cgi?ammattinumero=62410&kieli=00

        Täytyy muistaa että painopuolen töissä tienasi varsin hyvin vielä seitsemänkymmentä ja kahdeksankymtä luvuilla ennenkuin kuvaan astuivat tietokoneet ja uudet painokoneet. Silloin parhaitenpalkattuja ammatteja oli mm. skannerikuski. Nyt taita lähes jokaisella jolla on tietokone niin olla jonkinlainen skanneri tai digikamera. No ammattimainen skannaus on toki eri asia kuin harrastelu. Mutta ei enää mitään mystifioitua HighEnd-tason huipputekniikkaa.

        Lopuksi: graafiselle alallehan ei hakeuduta rahan takia vaan luovien aspektien ja seksin takia :)


    • n0000

      Olen ollut asemoijana/painopinnanvalmistajana (sittemmin graafinen tekstinvalmistaja) sekä sanomalehdessä että kirjapainossa yhteensä 25 vuotta.
      Palkkani tällä hetekkä on 11, 50 !!!
      Siis melkoisen turhauttavaa tuollaisen työrupeaman jälkeen. Liiton uudet palkkaussysteemit eivät onnistuneet ainakaan meidän talossamme.
      Liitosta väitettiin, että painaja ja minun ammattinimikkeeni painivat samassa sarjassa, mutta totuus on tarua ihmeellisempää, eli pomon mielestä meistä ei voi puhua samana päivänäkään.
      Kyllä v...taa!!

    • ollil

      80-luvun huippuvuosina alalla oli suuret palkkaliukumat ja oltiin tyytyväisiä naureskellen taulukkopalkoille.Sen sijaan että niitä oltaisiin hinattu ylöspäin ei tehty mitään vaan kuviteltiin onnen jatkuvan ikuisesti.
      Myös siitä onko 11e/h huono palkka voi olla kahta mieltä.On monia ammatteja joissa samalla koulutuksella saa vielä vähemmän.
      Joudumme nyt vaan asennoitumaan siihen että graafisen alan palkoilla ei enää omakotitaloja rakenneta :(

      • n0000

        Mitäs me sitten olisi voitu silloin 80-luvulla tehdä? Minäkin osallistuin kaikkeen, mihin vain voin. Millään äänestyksellä ei ole kyllä toivottua tulosta tullut.

        Muistan kyllä, kuinka vanhemmat painajat ym. kehuskelivat, miten arvostettu työ kirjapainoala on.
        Kyllähän se joskus satoja vuosia sitten ja ylikin on voinut olla, koska ammoisina aikoina oli paljon lukutaidottomuutta, jolloin kirjaltajat lukutaitoisina, kovat kaulassa ja puku päällä olivat jotain todella suurta. Valitettavasti ajat ovat muuttuneet, käsityö jäänyt muinaisuuteen, koneellisuus vallannut alan ja sen myötä arvostus meidän alan ammattilaisia kohtaan laskenut.

        Tottahan se on, että joillain saattaa olla huonommatkin palkat, mutta kyllä minusta kolmen vuoden ammattikoulutus kuitenkin on jotain, kun ajatellaan, että minäkin meillä olen ainut, joka olen koulua käynyt, mutta siitä huolimatta joku muu vetää parempaa palkkaa. Johtuisiko siitä, että olen nainen ??!!!!

        Onneksi kuitenkin ollaan saatu se omakotitalo hommattua:)


    • viäntäjä

      Ainahan voi alkaa graafiseksi SUUNNITTELIJAKSI ja päätyä kortistoon =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      86
      2483
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1321
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      101
      750
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe