hei. minua on ruvennut ihmetyttämään talvikkoni runsas juominen.. hamsterini ei ole edes puolta vuottakaan vielä.. tänään kin hän joi 3 kertaa ja jokaisella kerralla noin. 5 min. edellinen hamsterini joi myös ylettömän paljon ja kuolikin aika nuorena.. mistä tuommoinen runsas juominen voisi johtua? talvikkoni on poika ja edellisen talvikkoni ostin myös samasta eläin kaupasta kun tämän.. ja edellinenkin kuoli piakkoin sen jälkeen kun rupesi juomaan enemmän.. kiitos jo etukäteen..
hamsterin juominen..
11
7606
Vastaukset
- sini91
talvikolla saattaa olla kuuma?!
Mua ihmetyttää mun talvikkoni juomattomuus.Se on vasta 2kk mutta siltikin... ei juo pakosti edes kertaakaan päivässä..
TÄHÄN MUN ONGELMAANKIN VOI OTTAA KANTAA!! KIITOS! On normaalia, että hamsteri juo helteellä enemmän kuin tavallisesti. Ei siis syytä huoleen. Mutta jos hamsteri juo desin 1-2 päivässä, on se jo sairasta (hamsterilla on diabetes).
- Hamsuneiti
Itsekin tätä mietin.. Meillä kuukauden päästä vuoden ikäinen talvikko ja alkanut juomaan tällä viikolla paljon. Mutta luettunani ylemmän kommentin ei se sentään desiä juo, mutta pari kertaa päivässä enintään ja melkein minuutin saattaa joskus siinä olla. Ei ennen ole juonut edes joka päivä, mutta nyt..
- F
Talvikoilla esiintyy diabetestä eli sokeritautia jonkin verran. Se aiheuttaa janoa. Kannattaa siis käyttää hamsu eläinlääkärissä jos kovin näyttää paljon juovan. Yleensähän hamsut eivät juurikaan juo.
Oletteko muuten varmoja että hamsu juo? Joillain hamsuilla on tapana vain valuttaa huvikseen vettä pullosta maahan. - F
Eli tuohon juomattomuus viestiin vastaukseksi, että on ihan normaalia. Hamsterit juovat erittäin vähän. Omieni pullot eivät oikeastaan koskaan lainkaan vajenneet, enkä välttämättä nähnyt niitä juomassa pitkiin aikoihin (joivat tietenkin, mutta öisin).
- taalvvikkoo<3<3<3<3
meillä on kohta 9 kk talvikko ja aikasemmin en huomannut että ois vettä pullosta vähentynyt mutta nyt muutaman päivän aikana hamsu on ruvennut juomaan aika paljon... se juo muutaman päivän aikana 25cc... eihän se sinänsä ole niin paljon, muttakun aiemmin on juonut vähemmän :o
- Hamsuuut
Syyrialaiseni on alkanut viikko sitten alkanut juomaan erittäin paljon. Pitäisikö huolestua?
- hamstre
Se on ihan normaalia ellei hamsterilla ole ilmennyt muita ongelmia. Onhan huoneiden lämpötilat sopivat joissa hamsterinne asuvat? Kääpiähamstereilla diabeteskin on hyvin mahdollinen, mutta uskoisin että se on ihan normaalia kerta muita ongelmia ei ole ilmennyt.
- Anonyymi
talvikkoni ei juo paljoa päivässä kenties yhtään miten reagoin'
- Anonyymi
Alkaa huolestuttavaan että minun kääpiöhamsteri ei juo vettä kunnolla ja hän on 11viikkoa vanha
- Anonyymi
Mulla on saman tyylinen homma, noin 7kk vanha talvikko herra juo runsaasti, on alkanut kävelemään hitaammin. Aikaisempi hamsteri kuoli ripuliin, koska huomasit liian myöhään ettei se juonut juuri yhtään, tästä syystä olen tarkkaillut hamsterin juomista ja ruokintaa aika tarkkaan.
- Anonyymi
Luultavasti diabetes se on periytyvää https://hamsterit.net/2014/05/05/diabetes-eli-sokeritauti-hamstereilla/ kannatta lukea jos arvelee diabetestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä571588- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231238- 1401054
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten338839Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50643Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64612