Tänään sain tiedon, että pääsen opiskelemaan tradenomiksi. Nyt vaan alkoi arveluttamaan omat matikan taidot. Kannattaakohan koko paikkaa ottaa vastaan kun en tajua matikasta yhtään mitään. Nipin napin selvisin lukion lyhyen matikan kursseista. Valintakokeen laskuistakaan kovin moni ei mennyt oikein. Onkohan mulla mitään mahdollisuuksia selvitä siitä koulusta? Ootteko te kaikki muut tradenomiopiskelijat jotain matikkaneroja?
Liiketalouden matikasta
tyhmäkö?
81417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
itsekin. Pääsin myös opiskelemaan tradenomiksi, mutta olen melko huono matikassa :/ lukiossa tuli käytyä vain lyhyt matikka, ja nekin kyllä joskus teettivät vaikeuksia ne laskut minullakin...
Kuinka oleellisessa osassa matikka on tradenominopinnoissa ja tradenomin ammatissa yleensäkin? Voiko tällainen, melko huonon matikkapään omaava ihminen menestyä opinnoissa?
Mihin kouluun pääsitte opiskelemaan?
oikeesti! :P Itse kun en päässyt kyseiseen koulutukseen. Vähän on ollu huonot fiilikset tämän päivän, kun olisin todella halunnut opiskelemaan kyseistä alaa. En tiedä kuinka tosissasi olet tuon asian kanssa (eikä sillä nyt käytännössä olekaan väliä), mutta onpa todella turhauttavaa lukea tuollaista. Todella epäreilu tilanne. Toiset pääsevät vaikkeivat ehkä haluaisikaan, toiset eivät todella hyvästä yrityksestä ja halusta huolimatta.
kyl uskon et pärjää.. ite käyny vaan kauppiksen ja siellä ei mitään ihmeempää matikkaa oo.. et jos lukion lyhyet kurssit on läpi päässy ni miksikäs ei tuollaki pärjäis..
Kauppiksen matikalla pärjänny loistavasti..hommia kyllä joutuu tekemään, mutta eiköhän se sit ole sen arvostakin. Ehkä kaikista hankalin kurssi oli tilastomatikka. Finanssi- ja talousmatikka oli melko simppeleitä.
Kyllä ehdottomasti kannattaa ottaa paikka vastaan. Ei se matematiikka niin kovin vaikeaa siellä amk:ssa ole. Itse tosin luin pitkän matematiikan lukiossa, joten minulla ei ollut ongelmia yhdenkään kurssin kanssa.
Varmasti jos jaksat opiskella ja laskea sitä matematiikkaa siellä amk:ssa, niin selviät tenteistäkin. Tsemppiä sinulle opintoihisi!
ei kannata tollaista edes miettiä, jos on lukion lyhyestä matikasta selvinny. Itse opiskelen tradenomiksi merkonomipohjalta ja olen TODELLA palikka matikassa! siis en olisi varmaan selvinnyt edes lukion lyhyestä matikasta. Tradenomiopintojen matikan kursseista kuitenkin sain arvosanaksi kolmosen ja hyvin tyytyväinen olen:) ei se muuta vaatinut kuin tunnollisuutta, kannattaa vaan panostaa matikkaan tosissaan kurssin aikana niin kyllä siitä suht helpollakin selviää! ..nuo tilastohommat on kyllä sitten ihan asia erikseen!
No mulla on esim komeillu kutonen yläasteen ja lukion tokareis matikasta. Pelkäsin mennä kauppikseen ku valittiin sinne. Jo alussa kauppikses sanottiin, et prossalaskun osaaminen kantaa pitkälle. Ne mä osasin suht hyvin ja skarppasin matikas. Tradenomikoulutus amk:n aikuispuolella pyys mut syksyl opiskelemaan!