kiinteistöpalvelualan tes/SOL

olisi siivoojan työpaikka tiedossa. epäilyttää vielä ja en tajunnut kysyä palkkaa kun juttelin työantajan kanssa.

työpaikka ilmoituksessa lukee palkkan että kiinteistöpalvelualan tes, mitä siis käytännössä voi tuntipalkka parhaimmillaan/huonoimmillan olla?
813100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Työnantajan olisi pitänyt sanoa se tuntipalkkasi ilman muuta jo haastattelutilanteessa. Sinun kuuluu tietää ja pitää kysyä mikä on tuntipalkkasi! Ei kukaan aloita työtä tekemään toisen palveluksessa, ellei tiedä tuntipalkkaansa! Ja tilanteesi vaikuttaa siltä, että SOL pomo tarkoituksella jätti kertomatta tuntipalkkasi haastattelutilanteessa. KYSY sitä tuntipalkkaasi häneltä suoraan - ettet pety jälkeenpäin!
Mutta tässä kuitenkin vastaus: 1.6.2006 nousi tuntipalkka hieman.
Palkkaryhmäsi määräytyy pisteytyksen mukaan, eli kuinka vaativa työsi on. Jos teet pelkkää toimistosiivousta on se pienin palkkaryhmä 1, pisteet 18-23 ja paikkakunnan kalleusryhmä 1 mukaan 7,08 € ja PLK 2 mukaan 7,02.
Ylin palkkaryhmä on 5, jossa pisteytys on 49-62 (esim. tosi raskas ja vaativa siivoustyö kuten elintarvikelaitokset) tuntipalkka 8,60 ja kakkosen kalleusryhmässä 8,54.
Lisäksi tuntipalkkaan vaikuttaa sekin, kuinka kauan olet ollut alalla. Kokemusvuosilisä tulee 1 vuoden jälkeen 10 senttiä/t ja sitten 3 vuoden jälkeen 17 senttiä/t. jne...

Äänestä

Ei luultavasti kertonut, koska aikoo maksaa harjoittelijan palkkaa. Minulle kävi niin. En suostunut. Ellet ole alle 17-v tai työharjoittelussa(opiskelija) älä suostu.


Tässä jotain, katso pam:n sivuilta

plk1 plk2
7,08 7,02
7,43 7,37
7,80 7,74
8,16 8,03
8,60 8,54

iltalisä 0,59
yölisä 1,08
sunnuntai 100%

Äänestä
  • niin, kiitos paljon teille vastauksista :D

    Äänestä

Ollessani edellisessä siivousfirmassa töissä minulle maksettiin 6,86 euroa tunnilta. Mikäs palkka tuo tuollainen sitten on, jos pamin taulukoiden mukaan 7,02 on alin palkka?!

Äänestä
  • Voi hyvät hyssykät taas.

    1,6. PALKAT NOUSIVAT, HALOO!!!!!!

    Piti oikein huutaa.

    Äänestä

  • *ELLA kirjoitti:

    Voi hyvät hyssykät taas.

    1,6. PALKAT NOUSIVAT, HALOO!!!!!!

    Piti oikein huutaa.

    Niin, tuo oli tänä vuonna pari kuukautta sitten. Mutta voisiko kyseessä olla jonkinlainen harjoittelijan palkka, kun olin aivan aloittelija siivousalalla? Tosin tein kyllä samanlaista työtä kuin muutkin ja ikää on jo yli 20 vuotta.

    Äänestä

  • Kai ne palkat nyt sentään 16 senttiä nousivat tunnilta, jos sun palkkas silloin oli 6,86.

    Eihän se nyt mikään harkkaripalkka ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


knfFKN kirjoitti:

olisi siivoojan työpaikka tiedossa. epäilyttää vielä ja en tajunnut kysyä palkkaa kun juttelin työantajan kanssa.

työpaikka ilmoituksessa lukee palkkan että kiinteistöpalvelualan tes, mitä siis käytännössä voi tuntipalkka parhaimmillaan/huonoimmillan olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu