Nikon D50 maksaa Saksassa runsaat 420 euroa:
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/292376_-d50-nikon.html
Suomessa paras hinta on 685 euroa:
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26590
Mistä hintaero johtuu?
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/292376_-d50-nikon.html
Suomessa paras hinta on 685 euroa:
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26590
Mistä hintaero johtuu?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Elikkä tuossa oli kyse rungosta saksassa ja kitistä suomessa.. sen putken arvo on reilu satanen.
Tarkkaavaisuutta hyvät herrat ;)
PS. Verkkokauppa.comista hintaan 454,90, tosin toimitusaika ompi 2-5 viikkoa. Siis runko, ei kitti.
...sen johtuvan palvelusta, kuljetus ja varastointikustannuksista, liiketilojen vuokrista, tuesta, suomenkielisistä manuaaleista jne.
Oma henk.koht. mielipiteeni on se, että pienen laatikon osalta kuljetus-, käsittely- ja varastointikustannukset eivät ole paljon paskaakaan. Enemmän siinä on pelkkää "junttien" rahastusta kuin mitään muuta. Palvelu ja tuki on usein ihan olematonta ja sf -manuaalitkin voi vaikka tarvittaessa ostaa jälkikäteen jos laillisia tai vähemmän laillisia kopioita ei netistä saa. Suuri osa suomalaisista nk. jälleenmyyjistä tilaa itsekin myytävät tavaransa saksalaisista nettikaupoista tilausten perusteella. Näin ainakin kotimaiset nettimyyntifirmat. Poikkeuksiakin varmaan on, en sitä väitä, mutta virallisen maahantuojan kautta ei taida tulla puoliakaan täällä myydyistä kameroista.
ja vähenee vaan koko ajan Suomen ostovoima kun kaikki ostetaan Saksasta tai muualta ulkomalita..
Tuo objektiivi maksaa Saksassa parhaimmillaan 180 euroa eli 420 180 euroa = 600 euroa eli ollaan 50 euroa alle Suomen parhaan kitti-tarjouksen. Lisää siihen postitus niin hintaero poistuu vielä pienemmäksi.
Mutta onko tuo kamera enää up-to-date? Se on yli vuoden vanha eli ikäloppu näillä markkinoilla. Pokkareitakin saa nykyää 6 megapikselillä.
Samsungilta on 2006 aikana tulossa 10megapikselin kännykkäkamera. Samalla kaikki 8megan kennoiset kanuunat (esim. 350 yms.) päätyvät museo-osastolle reliikkien joukkoon. Kukapa kehtaa sitten enää julkisesti kantaa museolaitetta julkisesti jonka jopa kännypuhelin pesee mennen tullen D
Eikä sillä kanuunalla sitä paitsi voi soittaa tai lähetellä tekstareita.
Kyllä kehitys on hurjaa !
Ammattitaidottoman ja tietämättömän provoa.
Ehkä se puhelin hakkaa kuvanlaadussa ed.mainitut kohinarasiat suttuzuumeineen mennen tullen kuitenkin.
niin tai näin, megapikseleitä tuijottavan teinin kannalta on kuitenkin näköjään raivostuttavaa kun elvistely alkaakin vaatimaan jo täyden kennokoon kameraa.. ja oma nykyinen jää elvistelyrintamalla jopa kännykän jalkoihin... heheheh !
Suomessahan postitus on ilmaista eikö? Paketin postitus TopVisionShopista kotiovelle maksaa 16 euroa. Suomessa mikään pulju ei myy postitusta kotiovelle samaan hintaan. Joo joo, voi sen paketin hakea suoraan liikkeestäkin, mutta ne liikkeet joista saa paketin tiskiltä ei olekaan näitä halvimpia.
Voi voi... antaa taas teinien leikkiä megapikseleillä :P
Onhan se kiva porukassa kinastella, että sulla on ihan p'''a kamera, kun siinä on vain 5 megapikseliä.
Tunnettu luontokuvaaja Lauri Sippu tekee elantonsa 5 megapikselin Olympus E-1 järkällä. Canon 1D:llä moni kuvaa ammatikseen lehtiin (4mpix), Nikon D2H on vielä monella ammattilaisella käytössä.....
lehtikuviin niitä pikseleitä tarvitsekkaan.
Ja kuinkahan moni edes tekee A3 kuvia,kun kehutaan että pikselit riittää A3-kuviin...
Nup pikselit on aika kansantajuinen mitta. Jos pikseleillä ei ole merkitystä niin millä on? Jos ostan Nikon D50 tai Canon EOS350 600 eurolla niin teenkö hyvät kaupat? Saako noilla kameroilla yhtä hyviä (tai huonoja) kuvia kuin 12-vuotta vanhalla Canon EOS-jarjestelmäkinokamerallani? Riittääkö 6m pikseliä kuvien katsomiseen ruudusta (20 tuumainen)?
Moi !
Vastaan omat mielipiteeni kysymyksiisi:
1) Jos pikseleillä ei ole merkitystä niin millä on?
- ergonomialla, optiikalla.
2) os ostan Nikon D50 tai Canon EOS350 600 eurolla niin teenkö hyvät kaupat?
- Molemmat ovat kelpo kameroita, niinkuin kaikki muutkin.
3)Saako noilla kameroilla yhtä hyviä (tai huonoja) kuvia kuin 12-vuotta vanhalla Canon EOS-jarjestelmäkinokamerallani?
- riippuu paljon enemmän sinusta kuin kamerasta. Riippumatta digijärkkäristä on sinun opeteltava digitaalisen kuvauksen erot filmikuvaamiseen verrattua. Eli lyhyesti: kyllä saa.
4)Riittääkö 6m pikseliä kuvien katsomiseen ruudusta (20 tuumainen)?
- Varmasti riittää.
--
Moi !
Lisätään vielä sitten ne asiat mitä saat kalliimmassa järkkärissä
- Robustimpi rakenne
- Enemmän ominaisuuksia
- helpompi käyttää (varauksin)
- parempi etsin
- parempi ergonomia
- paremmat lisävarustevalikoimat
- kestävämpi suljin
- isompi pusuri ja nopeampi sarjakuvaus
ja varmaan vielä paljon muuta mitä nyt unohdin kirjoittaa.
--