on asua :)? Olis muutto sinne syksyllä edessä... sain opiskelupaikan sieltä. Kaikki mahdollinen tieto on tarpeellista. mm. asunnot, palvelut, ihmiset, baaritarjonta jne. :) Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan asiallisesti!
Minkälainen paikka
_Hämeenlinna_
91312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaupunki on mielestäni muuttunut viime vuosina. Mielenkiintoisia tapahtumia on yhä enemmän ja varsinkin opiskelijoita on suht paljon.Itse en muuttaisi Jukolaan, Nummelle enkä Katumalle. tosin niissä vuokrahinnat saattaa olla halvemmat. Kaurialasta on mielestäni kohtuumatka vissiin kaikkiin oppilaitoksiin ja on ihan mukavaa seutua, myös lyhyt matka keskustaan. Visamäessä,missä toimii paljon HAMK:in yksiköitä on ainakin ollut opiskelijaasuntoja.Nykyisin alueelle rakennetaan paljon myös uutta omakoti- ja rivitaloasutusta.Se on myös ihan ok seutua,lähellä keskustaa ja Vanajaveden rannan tuntumassa.
Kauppoja ei kaupungissa ole kovin monipuolisesti, ainakaan vaatekauppoja.Tulee usein Helsinkiin tai Tampereelle mentyä.Tosin kai täältäkin kaiken tarpeellisen löytäisi.
Menopaikkoja on mm. Sirkus ja Metropol,ja mukavia pubeja mm.irkkubaari, Birger.
Juu, siis todella ahdasmielistä porukkaa asuu Hämeenlinnassa. Tuijotetaan, juoruillaan, puhutaan paskaa seläntakana, ei juuri minkäänlaista palvelua saa kaupoissa, niissä vähissä mitä täällä on, todella tympeä kaupunki.
olen aina saanut joka paikassa hyvää palvelua missä olen asioinut,se on myös omasta asenteesta kiinni!!
Hyviä ravintoloita paljon(ruoka),intialainen tosin puuttuu.Muita baareja löytyy joka lähtöön,mieleinen löytyy varmasti.
Kauniita maisemia,kivoja tapahtumia (saisi tosin olla enemmän),urheilua,teatteria...
Tervetuloa!!
Lisää informaatiota otetaan edelleen vastaan:) Onko tieto millainen asuntotilanne sielä on? ja missä hinnoissa kaksioiden vuokrat liikkuu? Asun tällä hetkellä yhdessä pienessä kaupungissa, keskustassa, jossa 600e vuokra! Että paljonkohan HML:ssä joutuu pulittamaan suh.koht. keskustan tuntumassa sijaitsevasta kaksiosta? Opiskelijakämppiä haen kyllä koko ajan, mutta mitä noin yleensä on hinnat muissa, jos joku vaan tietää:)?
jollain 500-550 eurolla saa jo kelpo kaksion keskustan tuntumasta...
vaikka katumaa haukutaan niin tää on tosi luonnon läheinen paikka ja täällä saa myös KUNNON ystäviä, tänne OIKEASTI kannattaa muuttaa!
Yksiön/kaksion kaupungin vuokratalosta saa TOSI halvalla ja oikeasti yhteishenki on hyvä!!!
Jos tahdot lisää infoo, laita mailios. niin mailaan sulle!
asun sairionmäellä...kaksio 466 ekuu/kk
siistikin on..parkettilaminaattilattiat...tästä ei niin hirveen pitkämatka ole keskustaan..juuri sopiva kävelymatka..
Niin mitä sitten?
Olen nyt pari vuotta täällä asunut ja pikkuhiljaa alkaa elo maistumaan. Hiljainenhan tämä on. Metropoli on järkyttävä paikka, paitsi jos on kiinnostunut pissiksen näkösistä tytöistä ja nättitukkapojista. Rock Town on asiallinen paikka. Asuntotilanne on kaiketi ok, jos on valmis muuttamaan opiskelijasoluihin. Todella sisäänpäin lämpenevä tämä paikka kyllä on. Mutta koulussa tutustuu ihmisiin ja niistä niitä ystäviä yleensä löytää. Tervetuloa vaan uudet opiskelijat!!