Rodon nypintä/leikkaus

pekka 2

Komeasti kukkineet alppiruusut ovat tehneet , kai ne on siemeniä, sellaisest "kruunun" näköiset siemenkodat. Nämä "kruunut" ovat siis kukkien paikalla. Uutta kasvua tulee "kruunun" tai kukan alta, ja kasvun loppuvaiheessa alkavat nopeimmat uuskasvut jo tehdä uutta kukkaa/nuppua ensi vuodeksi.

Joskus olen kuullut puhuttavan ruusun nyppimisestä. Tulisiko nyt nämä "kruunut" nyppiä pois, niin siementen sijasta kukka alkaisi varmistaa ensi vuoden kukintaa, vai annanko vain luonnon hoitaa itse hommansa?

Nämä "kruunu"varret ovat vähän "tahmaisia" ja jos ne poistaa yksitellen, kasviin jää ikäänkuin "kara" vielä pystyyn. Jos ne "kruunut" poistetaan,poistetaanko siemenkodat yksitellen, vai katkaistaanko koko "kara"?

Hyvin ne ruusut onkasvaneet vaikken niitä ennenkään ole nyppinyt, mutta olisiko nyppimisestä hyötyä?

1

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Jossain jo vastasinkin ,en tiedä oliko sinulle.
      Ei ole mikään pakko poistaa..mutta..itse poistin juuri tänään,sieltä mistä yletyin,on parimetrinen alppi.
      Otan oksasta kiinni ja toisella kädellä taivutan sen 'karan'pois,jossa ne kuihtuneet siemenet ovat kiinni, se taittuu helposti oikeasta kohtaa ja sen sivuihin kasvaa uudet versot.Huomaat sen,jos siihen on jo tullut uutta kasvua.

      Olen joskus testannut ja 'nypityihin' on tullut enemmän niitä uusia alkuja,joihin sitten kasvaa ne nuput.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe